*RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Kočky a pamlsky

29. srpna 2010 v 21:34 | B@rushk@
Kočky a pochoutky... samozřejmě kočičí xD Pokud chcete Vaší kočku potěšit, nějakou tou lahůdkou, tak jich v petshopu či ve zvířecích potřebách najdete opravdu, vážně mnoho :D Taková ta tradiční kočičí pochoutka je například kočičí mléko či kočičí puding.. Také mezi takovéto tradiční kočičí pochoutky patří: malé granulky ve tvaru rybičky, alebo kočičí krekry.
 Tady je nějaký ten internetový obchůdek s těmito pamlsky a samozřejmě i dalšími jinými: Klik.

B@rushk@

Kočky a léto.

9. srpna 2010 v 15:35 | B@rushk@
Po jarních měsících a prvním hřejivém sluníčku, kdy kočka vyhledává sluneční paprsky po celém domě a zahradě a její stanoviště odpovídá dopadu slunce, nastává doba léta a s ním spojeného tepla, někdy až nesnesitelného. Kočky s létem začínají lenivět, vyhledávají klidná, stinná místa a není od nás rozumné je při tomto odpočinku rušit.
I když kočky teplo milují, všeho moc škodí a my musíme v tomto období kočkám chovaných hlavně v bytě stinné zákoutí vytvořit. Kočky s volným pohybem to mají ve srovnání s kočkami předešlými o něco jednodušší. Nacházíme je v zahradě hlavně pod keři, stromy, nejednou je najdeme v záhonku uprostřed mrkve.

Léto je také dobou dovolených a cestování.
Pokud jste se rozhodli cestovat i s kočkou, je nutno mít na paměti, že i kočka může dostat úpal. Obzvlášť, když se rozhodnete cestou si udělat přestávku. Pokud necháte kočku v uzavřeném automobilu, kde vznikne teplota o mnoho vyšší než venku, dochází k přehřátí organismu. Příznaky úpalu jsou hlasité dýchání, překrvení sliznice, kočka má příznaky šoku, zvrací a může upadnout i do bezvědomí. V takovém případě musíme kočku co nejrychleji ochladit, podat studenou vodu, a pokud se její stav nelepší, vyhledat veterinárního lékaře.

Před cestováním s kočkou důkladně zvážíme, zda by nebylo lépe najít hlídání. Ne každá kočka cestování snáší, mnohé kočky nemají rády změnu a potom by došlo k oboustrannému trápení. Nelze opomenou fakt, že by se nám kočka mohla v neznámém prostředí zatoulat.

Začátkem léta již jarní koťata mají své nové pány a po odpočinku začínají kocouři vyhledávat
své vhodné protějšky. A opět se nám vrací domů v ne zrovna lichotivém stavu. A z nás se potom stávají zdravotníci, jejich šrámy vyčistíme desinfekcí, aby se místa nezanítila. Při větším poranění použijeme obinadlo, v některých případech je nutná i návštěva veterinárního lékaře a s ní spojené šití.

Léto může být také dobou otrav, ať už z chemicky ošetřené trávy nebo rostlin v bytěNebezpečné otravy číhají ze strany hlodavců, kteří se v létě často přemnoží a bývají hubeni podáním otrávených granulí. Po pozření hlodavců, kteří jsou snadným terčem našich koček, se jed dostává do těla společně s úlovkem. Pak je důležité po prvních příznacích otravy (malátnost, zvracení, žíznivost), navštívit veterinárního lékaře.

Mezi další nebezpečné nástrahy číhající na naše miláčky, jsou parazitiv létě
nejčastěji klíšťata a blechy. Kočku s volným pohybem proto denně prohlížíme a klíšťata odstraňujemeNapadením klíšťaty nebo blechami zabráníme včasnou prevencí - aplikací přípravků odpuzující parazity.

Rovněž včelí žihadlo, které mnozí z nás důvěrně známe, může být pro kočku nebezpečné, zvláště, byla-li zasažena sliznice v tlamě nebo jazyk. Může dojít k natečení sliznice a následnému udušení. Další nepříjemností, i když málo častou, je
uštknutí hadem. Postižené místo je zarudlé, kočka zvrací a jeví známky šoku. Kočku necháme ležet v klidu, aby její krevní oběh byl co nejpomalejší a jed se tak rychle nerozšiřoval do celého krevního oběhu. I v těchto případech je nutná co nejrychlejší návštěva veterinárního lékaře.

Léto je dobou nejen nepříjemných nástrah a úrazů, ale také obdobím lenošení, převalování se z místa na místo. V horkých měsících kočka může omezit příjem potravy, ne však příjem
tekutin. A pokud se nám náš čtyřnohý miláček bude zdát malátný a bez života, nemusí to být nic vážného. Může za to jen sluníčko a teplo a vězme, že my nevypadáme v tomto horku jinak.

"Léto, budiž pochváleno....."

Autor: B@rushk@

Jak mohu ovlivnit kočičí život?

29. května 2010 v 18:40 | B@rushk@
Kočičí život, se skládá ze 4 základních potřeb: .jíst .spát .vylučovat .mazlit se Takže, z toho všeho plyne to, že: Když moc nebo naopak málo, žere musí k doktorovi. Když nemuže spát, k doktorovi. Když nemůže močit či vylučovat, tak též a k mázlrní žádnr opačné... Témeř průměrná delka kočičího života je 11,56 let... Takže nějakých 15 prohůídek u lékaře? Ne, ne...a...ne! Kočka může mít dalších 100 nemocí a s nimy každý den chodit na prohlídku: průměrně 100,00 navštívý lékaře! Mají veterináři zkrachovat? Ne, ne! Volte proto pravici...!

Koupání kočky jako bojové umění

26. května 2010 v 19:23 | B@rushk@

Koupání kočky jako bojové umění

Tak teď ste mě ale vážně nas...
Někteří lidé říkají, že se kočky nemusejí nikdy koupat. Že se samy olížou do čista. Že mají ve slinách jakýsi speciální enzym, který na kočku působí jako nový Cillit - rozpustí špínu a odstraní ji z kožíšku.
Po většinu svého života jsem tomuto folklóru věřil. Stejně jako ostatní lidé, kteří něčemu slepě věří, jsem byl ochoten ignorovat všechna fakta, která svědčila o opaku - pach kočičiny v koutech garáže a špinavé skvrny lpějící na koberci u krbu.

Přijde však čas, kdy se člověk musí podívat skutečnosti tváří v tvář a přiznat si: "Tahle kočka smrdí jako latrína v cikánském táboře za parného letního odpoledne." Nastane-li takový čas u vás doma, tak jak se to stalo v mém případě, měl bych pro vás několik dobře míněných rad. Vezměte je v úvahu než chytíte kočku pod paži a zamíříte k vaně:
 1. Mějte na paměti, že ačkoli pro kočku mluví rychlost a naprostá neúcta k lidskému životu, vaší výhodou je síla. Znásobte tuto sílu vhodným výběrem bojiště. Nepokoušejte se ji koupat na otevřeném prostranství, kde vás snadno donutí, abyste ji pronásledoval. Zvolte si velmi malou koupelnu. Měří-li vaše koupelna více než půl metru čtverečního, je nejlepší vlézt do vany i s kočkou a zavřít posouvací přepážku, jako kdybyste se chtěl sprchovat. (Obyčejná igelitová plenta nestačí. Průměrná kočka nadělá i ze tří vrstev pogumovaného plátna cáry rychleji, než politik změní svou stranickou příslušnost.)
 2. Vězte, že kočka má drápy a nebude váhat odstranit vám z těla všechnu kůži. Vaší výhodou zde je chytrost, díky které víte, jak se obléci tak, abyste byl maximálně chráněn. Doporučuji kombinézu z plachtoviny zastrčenou do montérských holínek nad kolena, rukavice z ocelového pletiva, vojenskou helmu, hokejistickou masku a neprůstřelou vestu s dlouhými rukávy.
 3. Připravte si všechno předem. Až vám kočka začne prokutávat díru do neprůstřelné vesty, nebudete mít čas zaskočit si pro osušku. Napusťte předem vodu. Ujistěte se, že láhev s kočičím šamponem se nalézá za přepážkou uvnitř prostoru vany. Vyzkoušejte si, že dosáhnete na osušku, i když ležíte na zádech ve vaně.
 4. Využijte moment překvapení. Pochovejte nenuceně kočku, jako byste ji chtěl odnést k misce s večeří. (Vašeho podivného vzezření si kočka obvykle nevšimne - zpravidla se o módu vůbec nezajímá. Pokud by to přece jenom zaregistrovala, klidně ji vysvětlete, že jste se nechal najmout na laické testování výrobků firmy Adidas.)
 5. Jakmile jste jednou v koupelně, je pro přežití klíčovou otázkou rychlost. Jediným pohybem zabouchněte koupelnové dveře, vnikněte do vany, zavřete přepážku, ponořte kočku do vany a postříkejte ji sprejem. Tím začalo nejdivočejších 45 sekund ve vašem životě. Poznámka: kočka nemá držadlo.
 6. Přistupuje skutečnost, že kočičí kožich je teď plný pěny, což problém zásadně zkomplikovalo. Nepředpokládejte, že kočku udržíte na jeden zátah déle než dvě nebo tři vteřiny. Když se vám to na chvilku podaří, nesmíte zapomenout použít další dávku šamponu a splašeně ji drhnout. Po chvilce se vám vyškubne a spadne zpátky do vody, čímž se opláchne. (Národní rekord v kočičím koupání jsou tři dávky pěny, neočekávejte proto příliš mnoho.)
 7. Potom je nutno kočku usušit. Začátečníci v koupání koček vždy předpokládají, že tato fáze bude nejobtížnější, protože na tomto místě jsou lidé již unaveni a kočky dospěly k pevnému odhodlání nedat se. Ve skutečnosti je proti tomu, co jste již absolvovali, osušení jednoduché. V tomto stadiu totiž kočka pevně visí na vaší pravé noze. Vytáhnete prostě špunt z vany, sáhnete po ručníku a čekáte. (Výjimečně se ovšem kočka může vyšplhat na vaši helmu. V takovém případě je nejlepší setřást ji a přesvědčit ji, aby zase zaťala drápky v oblasti vaší nohy.) Až voda z vany odteče, sáhnete prostě s osuškou dolů a kočku vysušíte.
Po několika dnech se kočka uklidní natolik, že ji budete moci z nohy sundat. Asi tři týdny s vámi potom nebude mluvit a většinu času stráví otočena k vám zády. Může se u ní vyvinout i psychóza a její pohled bude připomínat pohled sádrové sošky.
Budete mít sklon předpokládat, že se na vás zlobí. Obvykle tomu tak není. Zpravidla jenom přemýšlí, jak příště prolomí vaši obranu a přivodí vám smrtelné zranění, až se rozhodnete ji zase vykoupat. Přinejmenším však teď smrdí podstatně méně.

Kočky a cukrovka

5. května 2010 v 16:43 | B@rushk@

Kočky a cukrovka

Cukrovka,odborně diabetes mellitus,existuje nejen u nás,lidí,ale mohou jí onemocnět i naše kočky.Jedná se dokonce o nejčastější chorobu metabolismu,a tak se vyplatí znát a včas rozpoznat první příznaky.Nejvíce jsou ohroženy kočky s nadváhou,že příčinou není podávání cukru je již známo.Důvodem této nemoci je narušená souhra hormonu inzulinu a buněk,na které má tento hormon působit.
Většinou onemocní cukrovkou starší kočky a kocouři.Mladá zvířata onemocní jen velmi vzácně.Typickým příznakem je zvýšená žízeň.Kočkám najednou nestačí miska plná vody,vypijí ji a dožadují se další.Často kočky i více žerou a přesto hubnou,protože energie z potravy nemůže být dopravována do buněk.I jejich srst může vypadat suchá a bez lesku.Zdravotní stav kočky s cukrovkou se může náhle prudce zhoršit,protože v důsledku narušení metabolismu energie vznikají v těle odpadní produkty,které okyselují krev.Z tohoto důvodu se může dostavit zvracení,průjem,nechutenství,zánět sliznice v tlamičce a žloutenka.Aby jste předešli takto těžkému průběhu,je důležité včas reagovat na zvýšenou žízeň kočky a včas navštívit veterináře,kvůli objasnění příčiny.Příčinou zvýšené žízně totiž nemusí být jen onemocnění cukrovkou,může jít rovněž o onemocnění ledvin.
Důkazem toho,že kočka trpí cukrovkou je zjištění cukru v moči a zřetelně zvýšená hladina cukru v krvi.Vyšetření krve je důležité,jelikož se při něm dá zjistit do jaké míry jsou cukrovkou postižena játra.Konečnou diagnózu stanoví veterinář,jestliže kočka onemocněla cukrovkou začíná doživotní léčba inzulinem.Inzulin může majitel své kočce podávat injekčně sám.U komplikovaných onemocnění je třeba se řídit pokyny veterináře.
A jak cukrovce předcházet?Šance,že vaše kočka neonemocní cukrovkou je podstatně vyšší,pokud budete udržovat ideální váhu kočky,podáváním přiměřeného množství krmiva

Kupujeme kotě

25. dubna 2010 v 19:41 | B@rushk@

Kupujeme kotě


Hodně často se poslední dobou setkávám s otázkou, na co si dát pozor při koupi kotěte. Nebudu zde rozebírat rozdíly mezi koťaty s PP nebo bez PP, protože ať má kotě PP nebo ne, tak vždy záleží hlavně na jeho chovateli.
Kupujeme kotě

Předtím, než se rozhodnete, že do Vaší rodinky přibude nový kočičí kamarád, měli byste pečlivě zvážit, jestli jste všichni připraveni na nového člena domácnosti. S novým chlupatým kamarádem musí souhlasit všichni členové Vašeho příbytku. Často se stává, že nastávající maminky začnou hysterčit kvůli toxoplasmóze a chtějí se hned kočičích členů domácnosti zbavovat. Pokud by měl někdo ze čtenářů podobné sklony, tak doporučuji přečíst články o toxoplasmóze nejen zde na Adélce, anebo si kočičáka radši vůbec nepořizovat. 13859_173765524164_715819164_2714874_5108108_n.jpg

Jste si jisti, že Vy nebo Vaše ratolesti netrpí alergií na kočky? Moje kamarádka na kočky alergická není, ale když k nám kdysi přišla a začala se okolo ní motat naše siamka, tak dostala alergický záchvat. Dále byste si měli uvědomit, že kočka není hračka pro malé děti a že je potřeba se o ni starat. Může se dožít až 15-ti let a po celou tuto dobu bude vyžadovat Vaši lásku a péči. Je potřeba jí kupovat kvalitní stravu, naprosto nevhodné jsou různé supermarketové směsi, krmiva s pěknou reklamou také nejsou zrovna to pravé. Pokud jsou granule barevné, tak to je naprosto nevyhovující. Pokud chcete, aby s Vámi Váš kočičí kamarád byl co nejdéle, je vhodné do jeho stravy investovat více peněz, než 50Kč za 2kg granulí. Další nezbytnou potřebou pro kotě je stelivo. V tomto případě je také vhodné si připlatit, ono se Vám to v konečném důsledku vyplatí. Dále Vás čekají nezbytné výdaje za veterináře. V nejlepším případě pouze za očkování, která se pravidelně jednou za rok opakují. 

Tak a teď už přímo k věci. Na internetu můžete najít kontakt na chovatele prostřednictvím webových stránek anebo různých inzerátů. Pokud hledáte kočičáka s PP, tak už podle webových stránek můžete vidět, jak je o kočičky postaráno. Stačí si prohlédnout fotky, kde vidíte, v jakém prostředí kočičky žijí, jak jsou spokojené. Už z fotek poznáte, jak se cítí, jestli mají výraz plný života a nebo bázně a strachu. Také můžete poznat, v jakém stavu jsou kočky udržované, jestli mají čisté oči, zdravou srst apod. Ovšem tímto také není dobré se nechat ukolébat, jelikož v dnešní době Photoshopu a jiných grafických vymožeností není možné fotkám na 100% věřit. 

Nejdůležitější je v konečném důsledku osobní návštěva. Po chovateli byste měli chtít vidět výsledky vyšetření rodičů koťátka. Naprostým základem by měly být testy na FeLV (kočičí leukémie) a FIV (kočičí HIV). Jako další věc, na kterou by se měl klást důraz, jsou testy na nemoc HCM (Hypertrofická kardiomyopatie), která se v poslední době v kočičí populaci začíná mohutně rozpínat a bohužel je to geneticky přenosná choroba. Bohužel tyto testy většina chovatelů zatím neprovádí a mají k tomu různé výmluvy, ale bohužel potom na toto doplácí noví majitelé a samotná koťátka. Měli byste dávat pozor i na to, kdo tyto testy prováděl, jelikož ne každý veterinář je kvalifikovaný k tomu, aby mohl objektivně posoudit stav srdce. Koťátka by měla být řádně odčervená a naočkovaná. První očkování se provádí v osmém až devátém týdnu věku koťátka. Odčervovat by se mělo nejpozději začátkem prvního měsíce a potom každých 14dní. 26801_330230769164_715819164_3384056_1131719_n.jpg
Jak by mělo zdravé kotě vypadat? Hlavně zdravě.. ☺ Je nežádoucí výtok z očí (zaschlé tmavé ospalky jsou naprosto normální), koťátka by neměla mít zahleněné čumáčky, neměla by kýchat. Nezapomeňte zkontrolovat, zda mají čistá ouška, jestli mají čisté okolí konečníku. Různě slepené chlupy značí, že je něco v nepořádku. Srst koťátka by měla být pěkně hustá a měkká, vypelichaná místa na hlavě nebo na těle jsou znakem, že něco není v pořádku. Kotě se nesmí nijak masivně drbat. 

Je potřeba si také všimnout toho, jak se koťátko chová. Mělo by mít radost ze života, dovádět se sourozenci, případně kladně reagovat na výzvy k hraní. Kotě, které se bázlivě schovává a bojí se lidské ruky, je malé neštěstí. Samozřejmě můžete mít potřebu ho odtamtud dostat a dát mu domov plný lásky a péče, kterou si zaslouží. Jenže těžko zaručit, že si koťátko rozmazlíte, a že nebude bojácné pořád. Kotě, které leží bez zájmu o okolí, případně se schovává a chová hodně bázlivě, neznačí nic dobrého a od takového společníka bych radši dala ruce pryč, jelikož by moc dobrým společníkem ani být nemuselo. 
Nezapomeňte opět věnovat pozornost prostředí, ve kterém kočky žijí. Mají čisté misky, udržované záchodky? Dům nebo byt by neměl smrdět výkaly. Bohužel ti, kteří vlastní chovné kocoury, se kocouřímu pachu neubrání a jeho likvidace není jednoduchá, ale to je jiný druh zápachu, než mám na mysli. 26801_330231054164_715819164_3384067_4551290_n.jpg
Udržovat čistotu ve větším společenství koček není jednoduchá záležitost. To mi dá jistě hodně chovatelů koček za pravdu. Nicméně to, že něco není jednoduché neznamená, že se to prostě nebude dělat. Důležitým faktorem by také mělo být to, jak na Vás působí sám chovatel. Přece jen byste měli zůstat nadále v kontaktu, měl by Vám poradit, když budete mít nějaký problém. Toto by mělo být samozřejmostí u každého chovatele, ovšem i zde bývá problém. Sama jsem se setkala s tím, že chovatel mého koťátka v budoucnu vůbec nejevil zájem o to, jak se kocourkovi daří. Byl rád, že se kotěte zbavil. Do té doby probíhala komunikace na 1*, ale jakmile jsem si kotě odvezla domů, tak už ani neráčil odepsat.
   
Doufám, že jsem na nic nezapomněla a že Vám toto pomůže při výběru nového člena rodiny. V případě, že jsem na něco zapomněla nebo uvedla nepřesně, byla bych ráda, kdyby mě někdo doplnil nebo opravil. 

Teď už nezbývá nic jiného, než Vám popřát hodně štěstí při hledání Vašeho nového společníka.

Zuzana Opletalová
Éclat du soleil*CZ
www.eclat.cz

Když koťátka "odcházejí z domu".

21. dubna 2010 v 16:04 | B@rushk@

Když koťátka "odcházejí z domu".

Když jsou koťatům tři měsíce,jsou schopna se o sebe postarat.Mají již vytvořeny všechny běžné návyky- potravní,vyměšovací i hygienické.Mají vštípeny nejdůležitější životní názory,základy vztahů k jiným kočkám i k lidem.Nastává doba,kdy koťátka opouštějí domov,aby našla nový u svých nových lidí.Že se toto loučení neobejde bez slziček o tom by mohl leckterý chovatel vyprávět……Tady však najdete pár rad pro nové majitele.
Každé rodokmenové kotě by si mělo do svého nového domova odnášet určitou výbavu.Do ní patří rodokmen kotěte,očkovací průkaz,prodejní smlouva,rozpis krmení a popis základní péče. Rodokmen je průkaz původu kočky,obsahuje jméno kočky a jméno chovatelské stanice,datum narození,číslo zápisu do plemenné knihy a označení plemene a barevné variety. Důležitým údajem je i jméno a adresa chovatele.V rodokmenu najdete výpis čtyř generací předků,jejich jména a barevné variety.Rodokmen považujte za úřední doklad.
Očkovací průkaz je důkazem,že koťátko bylo odčerveno a řádně naočkováno.Všechna tato očkování i preventivní testy musí být v průkazu zaznamenány.Očkovací průkaz budete potřebovat při každé návštěvě veterináře.
Při odběru kotěte by měla být sepsána prodejní smlouva se všemi náležitostmi.Tato smlouva by měla obsahovat veškeré záruky i možnosti reklamace či podmínek,za kterých lze kotě vrátit .Je na svobodné vůli prodávajícího,jaké omezující požadavky si určí a je jen na vás zda se smlouvou budete souhlasit.
Na závěr pár rad na co se zaměřit při odběru kotěte.
Uši- jsou přirozeně teplé,čistě růžové,bez tmavého mazu v ušních záhybech
Oči- jsou čisté,jasné,bez známek výtoků či zánětu
Tlamička a dásně- mají světle růžové zbarvení a zdravý dech
Srst- je přirozeně čistá,lesklá,měkká a pružná,bez blešího trusu,stroupků nebo holých míst
Břicho- je oblé a měkké(tvrdost může být známkou začervenosti)
Řitní otvor- je čistý a beze stop po výkalech
Temperament- je kotě hravé,zvídavé,zvyklé na dotek?
Prodejem novému majiteli končí dětství kotěte.Stává se z něj mladá kočka s dobrými základy všeho,co se doma naučila.To,aby z ní vyrostla zdravá,spokojená a šťastná kočka je už jenom na vás,noví majitelé.

KOČKA A MIMINKO

10. dubna 2010 v 8:19 | B@rushk@

Soužití kočičí domácnosti s miminkem

Mnoho nastávajících maminek - kočkomilek si láme hlavu, jak bude vypadat chod domácnosti, ve které se bude kromě koček prohánět také miminko. Proto jsme čerstvou maminku Zdeňku poprosili, aby se s námi podělila o své zkušenosti s šéfováním dvěma kočkám, jednomu dítěti a jednomu manželovi :-)


V polovině září jsme si jednoho dne přivezli domů z porodnice miminko. Kočky byly prozatímně ubytované u tchýně, protože nám zároveň rekonstruovali byt a všude byl příšerný chaos. Po několika dnech postupně chaos mizel, ale pláč Davídka se moc nezmírňoval, takže jsme byli trochu nesví jen při pouhé myšlence na to, jaké eldorádo nastane, až se ty dvě čertice k němu dostanou. Také jsme se trošku báli, co na kočky u mimča řekne pediatrička, ale bylo nám řečeno, že je to velmi dobře a že aspoň nebude mít alergii na zvířata. Mnohem horší je, podle lékařky, sterilní prostředí - bez zvířat, vždy bez smítka apod. Chránit miminko příliš je škodlivější než chránit ho méně.

Kočka Julie nalezená jako malé podvyživené kotě
Po dvou týdnech se manžel rozhodl, že tedy pro kočky dojede (už nám taky bez nich bylo smutno). Přivezl je a rovnou jsme si řekli, že je seznámíme s Davídkem. Julie byla zvědavá, hned se šla podívat, cože to v tom kočárku brečí, ale když Davídek trhnul ručičkou, Julča se vyděsila, zdvojnásobila a naježila ocas a honem utekla.
Stříbrnka je trochu plašší, však si taky chudinka nejspíš vytrpěla své, ta byla rozvážnější. Nejméně týden kolem Davídka kroužila (to už seděl v lehátku na zemi), pak nesměle přišla, strčila mu čumáček do ručičky, drbla do něj a od té doby jsou nejlepší kamarádi, když v blízkosti nikdo jiný není. Obvykle sedí pod ním, pod lehátkem a tváří se, že je neviditelná a vůbec tam není. Zato Julie si na mimčo nezvykla doteď. Obíhá ho obrovským obloukem, tak velkým jako Stříbrnka obíhá nás dospělé.

Davídek
Davídek začal ve 2 měsících na kočičky reagovat. Občas něco upřeně sleduje, tak se ohlédnu a tam sedí jedna z koček...po chvíli se ozve srdceryvný pláč - to kočka utekla z Davídkova zorného pole. Včera se s Julií dvě hodiny upřeně pozorovali, nakonec to byla Julie, kterou to přestalo bavit a znechuceně odešla lehnout si jinam.

Kočka Stříbrnka, původem z jednoho libereckého sídliště
A ptáte se, jak to dělám s úklidem? Stejně jako předtím, zatím to není nutné víc, než se dělá běžný úklid, protože Davídek ještě neleze. Ale protože se k tomu již připravuje, budeme muset kočičí WC a granule brzy přestěhovat z jeho dosahu a také potom uklízet trochu víc, aby nenašel něco, co nemá.

Kočka a blecha

5. dubna 2010 v 17:02 | B@rushk@
KOČKY A BLECHY

Blecha je nejen nepříjemná, ale i nebezpečná. Přenáší totiž choroby a způsobuje alergie. Nechráněnou kočku mohou tito krvežízniví živočichové kdykoli navštívit. Silné zamoření blechami negativně ovlivňuje nejen celkový stav kočky, ale má za následek i anémie a přispívá k celkovému oslabení zvířete. Zvláštní význam má ovšem alergie na bleší kousnutí. Sliny blech svým složením zabrání po kousnutí srážení krve a díky tomu se blecha může vydatně napít. Právě tato účinná látka v bleších slinách vyvolává alergii. Kočka trpí svěděním a stále se škrábe. Z toho pak vznikají chorobné změny na kůži, hnisání a ekzémy. K dosažení trvale úspěšné léčby je nezbytně nutné bezezbytku odstranit blechy. Má-li kočka alergii na bleší kousnutí, zvolte preparát, který funguje jako kontaktní jed. To znamená, že usmrtí blechu již před prvním kousnutím.
Bleší samička žije asi čtyři měsíce. Denně snese 20-50 vajíček, takže se velmi rychle množí. Larvy se klubou za 2-5 dní, poté se na jeden až dva týdny zakuklí, než jsou z nich dospělé blechy, které se mohou znovu rozmnožovat. Najdete-li na kočce jednu blechu, můžete předpokládat, že v její srsti nebo v přikrývkách sídlí ještě minimálně 20 blech v různých vývojových stádiích. Vajíčka blech mají hladký povrch, proto se neuchytí na srsti, ale spadnou do polštářů, pelíšků i koberců, kde se během několika dní mohou vyklubat.
blechaNajít blechu u dlouhosrstých koček je velmi obtížné. Pokud však při prohlídce srsti najdete malé černé drobečky, které po rozmáčknutí v ubrousku zčervenají, objevili jste bleší výkaly. Tyto výkaly jasně dokazují napadení blechou. Blechy můžete předpokládat i v případě, že má kočka ekzémy, hubne nebo churaví.
Když blechy objevíte, nepanikařte. Nejdříve kočku vykoupejte v šampónu proti blechám. Šampón ošetří celé zvíře a usmrtí dospělé blechy. Pokud vaše kočka špatně snáší vodu, použijte pudr. Aby se přerušil rozmnožovací cyklus, musíte použít produkty opakovaně. Kromě šampónů, pudrů a sprejů existují i obojky a preparáty spot-on. Preparáty spot-on nabízejí spolehlivou ochranu. Stačí nanést několik kapek na kůži kočky. K dostání jsou i prostředky ve formě tablet a past. Ty se podávají v krmivu v dávce přizpůsobené váze zvířete a díky nim se u blech vyvine sterilita a blechy tak vyhynou. Proti dospělým blechám však nepůsobí, proto je používejte v kombinaci s jiným prostředkem. Nechrání ani proti alergii. Blechy vyhynou asi po čtyřech až pěti měsících. Po tuto dobu podávejte prostředek (tablety nebo pastu) pravidelně každý měsíc.
Nezapomeňte, že je třeba očistit celé okolí, které kočka využívá. Proto je třeba provést důkladný úklid celého bytu. Dlaždičky vydrhněte horkou vodou, koberce důkladně vysajte a vyčistěte. Přikrývky, polštáře a deky vyperte a ošetřete sprejem proti blechám. A to vše minimálně po dobu 4-5 týdnů.
Na konci každého ošetření proti blechám kočku musíte odčervit. Blecha totiž slouží jako mezihostitel pro různé druhy tasemnic. Prostředek na odčervení podejte kočce buď ve formě tablety nebo pasty.
kOČKAPéče a chov....

5. dubna 2010 v 10:25 | B@rushk@

Péče a chov

O tom,že základní péčí o kočku je dát jí potravu,se snad není zapotřebí zmiňovat.Čím kočku krmit se dozvíte na odkaze strava.Tady vám poskytnu jen pár rad,jak kočku krmit a jakých chyb se při krmení vyvarovat.

Jak správně krmit.

Základem jsou vhodné kočičí misky,které před každým krmením musíte řádně vymýt.Každá kočka by měla mít svou vlastní misku,aby se najedla v klidu.Pomalejší jedlíky krmte raději zvlášť,nebo v jiné místnosti.Potrava má být vlažná,nikdy horká nebo málo rozmrazená.Kočce nechávejte jídlo v misce nejdéle třicet minut.Potom jídlo ukliďte a nabídněte jej při dalším krmení.

Jak nekrmit-chyby při krmení.

Nejčastějším omylem je myslet si,že kočka strádá hladem,když nemá neustále plnou misku.Kočku není dobré překrmovat-trpí její zdraví i vzhled.Nepřehánějte podíl sacharidů a tuků.Doma chovaná kočka neloví, nemá tedy mnoho pohybu a tak nezvyšujte zbytečně kalorický přísun.Další chybou při krmení je jeho jednostrannost.Kočku je třeba přimět k tomu, aby konzumovala různou potravu,i když kočky umějí být velmi umíněné a vyžadují jen to,co si oblíbily.Na různou stravu navykejte již malé kotě.I když kočku máte krmit co nejpestřeji,nekrmte ji zbytky vašeho jídla.Složení lidské potravy kočkám nevyhovuje.

Péče o srst.

Kočka by na pravidelné česání měla být zvyklá již od kotěte..Majitelé koček by se měli snažit,aby pravidelná údržba srsti byla pro jejich mazlíčky příjemným rituálem.Kartáčování a česání provádějte,když je kočka najedená a odpočatá,zkrátka v pohodě.Při česání na kočku mluvte a chvalte ji.
Péče o dlouhou srst:Dlouhou srstí rozumíme srst perských koček.Tato péče je nejsložitější,protože musí být prakticky každodenní.Srst perských koček má sklon k plstnatěji,je dlouhá a jemná a to jak krycí srst,tak i podsada.K péči o dlouhou srst budete potřebovat kovový hřeben,štětinový kartáč a pudr.Nejprve pročešte srst hřebenem,proti směru srsti.Zvláštní pozornost je třeba věnovat břichu a slabinám,kde se tvoří nejčastěji smotky.Srst na krku rovněž češte proti směru.Když je srst důkladně rozčesána,vykartáčujte ji kartáčem po směru růstu.Ocas je třeba česat velmi opatrně,aby nedošlo k vytrhání chlupů.Asi jednou týdně srst napudrujte a důkladně vyčešte.Odstraníte tak nečistoty a mastnotu.
Péče o polodlouhou srst:Polodlouhou srstí rozumíme srst mnoha plemen náležejících do skupiny polodlouhosrstých koček.I když se geneticky jedná o dlouhou srst,její kvalita je jiná,než srst koček perských.Většina polodlouhosrstých koček má velmi málo podsady,případně vůbec žádnou.Polodlouhosrstou kočku stačí jednou týdně vykartáčovat kartáčem z pravých štětin.Límec a ocas pročešte hřebenem,ocas velmi opatrně.Srst na ocase dorůstá velmi dlouho.Častější vyčesávání mrtvých chlupů provádějte v době línání.Kočka by totiž velmi mnoho chlupů spolykala.
Péče o krátkou srst:Péče o krátkou srst je poměrně jednoduchá.Postačí,když srst jednou týdně vykartáčujete na celém těle kočky,včetně břicha,po směru srsti.K uhlazení srsti a odstranění mrtvých chlupů při línání lze použít gumový kartáč.Ten však používejte velmi opatrně.Jste-li chovatelé siamských nebo orientálních koček,pořiďte si jelenici,která srst krásně uhladí a dodá jí lesk.Velmi opatrně je třeba zacházet se srstí rexe.Na tuto srst se doporučuje textilní kartáč a jelenice,i ty však používejte velmi opatrně,protože srst rexů je lomivá a nemají jí mnoho.

Stříhání drápků.

Pokud má kočka možnost si drápky obrušovat sama, stříhat je nemusíte. Pokud však drápky přerostou,kočka se jimi zachytává o tkaniny,někdy se mohou až zapichovat do polštářků tlapek.Potom je třeba drápky zkrátit. Doporučuji investovat do dobrých kleštiček,kterými drápky zkrátíte jen o jejich hrot.Musíte dát velký pozor,aby jste nezastřihli do růžového lůžka,které je dobře vidět,protože prosvítá drápem.Střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.

Čištění uší.

Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte jemně tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou.Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý.Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři.Veterináře je nutno navštívit jestliže ve zvukovodu kočky objevíte tmavohnědé až černé silně zapáchající částečky.Je pravděpodobné,že kočka trpí ušním svrabem.Tato nemoc je nakažlivá a může zapříčinit zánět ucha.Tato nemoc se nutně musí léčit.

Čištění očí.

Oči koček jsou normálně suché,jen vyjímečně najdete malý ospalek,který odstraníte kouskem vaty nebo tamponkem,namočeným v převařené vodě.Oči vytírejte vždy směrem k nosu.Plemena s krátkou lebkou-hlavně perské kočky-mají sklon k nadměrnému slzení.Takovým kočkám je třeba oči čistit častěji i několikrát denně.

Čištění zubů.

U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým mezi čtvrtým a šestým měsícem života.Tento proces je dobré kontrolovat.Při každoročním očkování požádejte veterináře o kontrolu chrupu kočky. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene.Kočky mohou trpět také zubním kazem,či záněty krčku.Ideální je čistit zuby jednou týdně. Zuby můžete čistit speciálním zubním kartáčkem,nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého vlákna.K čištění používejte speciální zubní pastu pro zvířata nikoli pro lidi.Můžete použít také jen slanou vodu. Čistěte na zevních ploškách zubů při sevřených čelistech.Tam ústí slinné žlázy a usazeniny jsou zde největší.Pokud však vaše kočka již zubní kámen má,nechte jej odstranit u veterináře a začněte s čištěním, aby se žádný nový kámen nevytvořil.

Koupání.

Kočku nekoupejte,pokud to není vysloveně nutné.Hlavně ne malé kotě, protože by mohlo prochladnout a dostat zápal plic.Pokud má znečištěný zadeček,stačí jej omýt vlažnou vdou a dokonale osušit.Jestliže je koupel nevyhnutelná,připravte si všechny pomůcky:podložku do vany,speciální kočičí šampon,nádobu na oplachování a velký froté ručník.V koupelně musí být příjemně teplo.Do vany napusťte asi 10cm teplé vody.Smíchejte trochu šamponu s vodou a kočku polijte od krku směrem dolů a dozadu.Dávejte pozor,aby se voda nedostala kočce do uší a očí.Šampon vmasírujte do srsti.Hlavu umyjte jen hodně navlhčenou žínkou.Potom kočku důkladně opláchněte velkým množstvím teplé vody a zabalte ji do ručníku.Pokud to kočka snáší,vyfénujte ji.Po koupeli držte kočku v teple a pokud chodí ven,pusťte ji až druhý den.Pokud nepovažujete za nutné kočku koupat,stačí řádně vyčesávat a kartáčovat srst,občas suchým šamponem srst odmastit a znovu řádně vyčesat.

Kočka a zařízení bytu.

4. dubna 2010 v 21:02 | B@rushk@

Kočka a zařízení bytu.

Než si domů pořídíte kočku,je třeba si prohlédnout byt "kočičíma očima". .Před příchodem kočky je třeba zajistit,aby se kočka nemohla poranit a aby nemohla ničit zařízení bytu.Některé věci mohou být pro kočku i nebezpečné,jiné jí naopak mohou scházet.Kočky jsou od přírody velmi zvědavé,a tak jejich pozornosti neujdou pootevřené šuplíky,krabice ani dveře do koupelny.Kočky se rády pohybují po bytě všude tam,kde se pohybujete i vy.Pohybují se nejen po zemi,ale lezou a skáčou po skříních,vždyť z výšky se všechno lépe pozoruje,šplhají po záclonách,teda hlavně koťata,dospělé kočky to už s narůstající váhou raději nezkoušejí.Dospělé kočky,které jsou již zvyklé na své prostředí, se dokáží velmi elegantně vyhnout předmětům,které jim stojí v cestě, a tak většinou vázy ani nádobí ze stolů neshazují.Kočky se velmi zajímají o květiny,které pěstujete.Je nutné si zjistit,zda některá z květin není pro kočku nebezpečná.Taky různé čistící prostředky uložte na bezpečné místo,kam nebude mít kočka přístup.Odpadkové koše jsou pro kočky také velkým lákadlem,proto si pořiďte takový,do nějž se kočka nepodívá a nebude se v něm prohrabovat.Zajištění oken,případně balkónu by mělo být samozřejmostí.Pokud budete nechávat kočku samotnou doma a bude mít přístup do celého bytu,zajistěte i dveře pokojů proti zabouchnutí.
I když své kočce budete pravidelně stříhat drápky,bude mít potřebu si je obrušovat.Pokud kočka nemá vhodné škrabadlo,většinou si vybere vaše oblíbené čalouněné křeslo,nebo pohovku.Škrabadla se vyrábějí různá,některá jsou na zavěšení na stěnu,to se kočkám líbí,dá se u něj výborně protáhnout,nebo překrývají rohy stěn,nebo to jsou stojany omotané sisalem či oblepené kobercem.Na stojanech bývají umístěny v různých výškách plochy k ležení,nebo boudičky,které slouží jako úkryt.Čím vyšší,tím lepší.Přírodní materiály jako větve a kmeny mohou také velmi vhodně doplnit interiér.Vše záleží na vkusu.Pokud si kočka vybere jako škrabadlo váš nábytek,je třeba ji důrazně upozornit,že si opravdu nevybrala správně.Většinou postačí důrazné NE!,samozřejmě několikrát opakované,než kočka laskavě pochopí,a přenesení kočky na místo určené ke škrábání.V žádném případě kočku nebijte!Za prvé to nemá smysl,za druhé,stejně se to mine účinkem a za třetí a to je nejdůležitější,takto si můžete velice rychle vychovat bázlivé a nedůvěřivé nebo naopak agresivní zvíře.
Pelíšek na spaní nedávejte tam,kde si přejete,aby kočka spala.Raději počkejte,protože kočky si místa na spaní vybírají samy a v bytě jich budou mít určitě několik.Až zjistíte,které místo preferuje,můžete jí tam pelíšek,nebo košíček vystlaný teplounkou dekou umístit.Velmi praktické jsou pelíšky z měkkého materiálu,které se dají prát.
Kočka nemusí mít pořád doma teploučko,je však nutné,aby měla místečko,kde se může zahřát a udržovat si příjemnou teplotu.Tím nemyslím zrovna vaši postel,i když je naprosto jasné,že toto místo si kočka vybere.Od okamžiku,kdy jí to povolíte, je vaše postel její.Ani já jsem nedopadla jinak.Pokud však má být vaše postel jen vaše,pořiďte kočce kočičí domeček,boudičku,nebo jen vystlanou krabici uzavřenou ze všech stran a opatřenou přiměřeným vchodem.
Že jsou kočky hravé,všichni víme.Zajímají se o všechno ,co se pohybuje a co se pohybovat samo nechce,tomu rády pomohou.Různé míčky,malé myšky a peříčka nahrazují kočkám jejich touhu lovit.Hraček pro kočky se vyrábí spousta,vybírejte jen ty,které budou velikostně pro vaši kočku vhodné.U malých koťat pak dejte pozor,aby nespolky zapomenuté gumičky,kancelářské sponky,nebo jiné drobné předměty.Některé hračky pro kočky jsou velmi zajímavé,nejlepší ale pro kočkuje,když si sní hrajete i vy.

Jak kočku naučit na obojek....?

2. dubna 2010 v 16:33 | B@rushk@
Jak to teda je s kočkami na vodítku a v postroji? Celkem to není nic neobvyklého , v ČR na to nejsou lidé sice ještě připraveni , ale to nevadí . Vaše domácí kočička se vždy ráda proběhne i mimo svůj domov , ale chcete opravdu hodně trpělivosti !! Můžou se také najít lidé , kteří tuto věc nepochopí a budou na Vás hanlivě pokřikovat ( vlastní zkušenost ) , ale musím říci že třeba v GB jsem jich na vodítku viděl opravdu dost !!

Naučit kočičku na vodítku je u některých kočiček problém jako hrom , jak na to ?

Co k tomu potřebujeme: - obojek s schránkou pro adresu , kdyby naše kočička náhodou na procházce utekla !! , postroj nebo osmičku - za kterou zahákneme vodítko , je důležité mýt postroj nebo osmičku , kočku není možné vodit pouze na obojku jako psa !! , vlastní vodítko .

Jak postupovat : 
1) nejdříve musíte kočičku naučit nosit samotný obojek , nasazujte ho nejdříve na několik hodin denně a postupně čas prodlužuje . Obojek musí být speciálně kočičí s prušnou částí ( toto je nutnost ) , nelze použít třeba obojek psí . 2) po zvládnutí nošení obojku - musíte kočičku naučit chodit v postroji bez vodítka ( postroj nikdy moc neutahujte ) , nechte kočičku nosit postroj doma. 3) připněte vodítko postroje a nechte kočičku opět chvilku zvykat . 4pokud si kočka na postroj a vodítko zvykne , vyzkoušejte chůzi nejdříve doma a pak venku .

Určitě nechoďte s kočičkou po rušných ulicích atd. Ovšem pozor kočku nelze vodit jako psa , kočka si chodí jak chce ona ( to je její povaha ) , ale vše se dá hravě zvládnout a Vaše procházky budou vždy pěkné a zajímavé .
· Obojek - obojek pro kočičku musí být speciální , musí mít alespoň část s elastické hmoty , aby se kočka mohla kdykoli v případě potřeby vyvlíknout . Obojek je také estetický doplněk a rolnička na něm Vám vždy řekne, kde Vaše kočička je . Pokud Vaše kočka může volně chodit venku, je dobré na obojek připevnit váleček se jménem , adresou a tf. číslem chovatele . Obojků je v prodeji velké množství od jednoduchých až po obojky s diamanty ( fakt takové jsou ).
Bezocasá manx

Kočičí WC

2. dubna 2010 v 16:31 | B@rushk@
· Druhy WC - není mnoho druhů kočičích WC , ale pár jich je : klasická kálecí miska , kálecí miska s okrajem , kočičí WC s krytem + pohyblivá dvířka , kočičí WC s krytem bez dvířek , kočičí WC s krytem a se speciálním filtrem . Je nutné vyzkoušet , které WC tvoje kočička akceptuje
· Čištění WC - kočičí WC vždy pečlivě čisti . Je několik možností : 1) vždy po potřebě vyhoď pouze " kočičí hovínko " a stelivo vyměň asi po 4 dnech . 2) každé 2 dny vyměň celé stelivo .
· Soukromí - kočky mají rádi na WC soukromí jako lidé , tak na ně zbytečně nezírejte . Proto si pořiďte kryté WC . Ovšem kočka se klidně vykálí před Vašimi zraky.
· Co dát do WC ? - do kočičích WC se vkládá stelivo do kterého kočka dělá svoji potřebu , steliva musí být dostatečná vrstva min. asi 9 cm , kočky vždy po úkonu svoji hromádku zahrabou . Steliv je opět několik druhů : hrudkující , přírodní , nehrudkující , s vůní atd. Adélka používá MICI Stelivo ( nehrudkující).
· Umístění WC - kočičí WC umístěte někde na vždy přístupném místě , nejlépe třeba v předsíni . Nikdy WC nenechávejte v místnosti kde spíte Vy nebo kočka .
· Když WC páchne - když už vám WC zapáchá okamžitě vyměňte veškeré stelivo a umyjte důkladně WC . Mohlo by se stát , že Vaše kočička udělá svoji potřebu mimo WC ( kočka nepůjde na zapáchající a špinavé WC ) . Kočka vždy svoji hromádku zahrabe a tak zabraní šíření pachu . Ovšem trošku pachu se vždy při vykonávání kočičí potřeby dostane ven , je to normální jako u lidí .
· Inspekce WC - některá kočka vždy po výměně steliva v WC provede krátkou inspekci kvality výměny.
Rada: někde jsem slyšela, že když přidáte do steliva 1 PYTLÍK soli, že potom to tolik nesmrdí. A je to fakt. Už jsem to vyzkoušela.

Kočičí řeč

16. dubna 2008 v 20:34
Naučte se kočičí řeč
Kočky mají vlastní jazyk. Komunikují jak pomocí zvuků, tak i prostřednictvím svého těla. Jestliže porozumíte jejich jazyku a pochopíte, co vám chce váš mazlíček říci, můžete spolu pak komunikovat jako přátelé - bez zbytečných slov.
Je dobré vědět, že:
* předení a vrnění jsou obvykle známkou spokojenosti
* má - li kotě ocas a uši vztyčené, je přátelsky naladěné.
* zdvižený ocas je pozdrav, pohupování ocasem ze strany na stranu znamená, že kočka je stresovaná nebo má strach
* uši nastražené vpřed vyjadřují přátelský zájem
* zívání signalizuje sebejistotu a spokojenost
* tření nosu o pána představuje náklonnost a oddanost
* třením hlavy a těla o různé předměty dává kotě najevo, že se mu předměty líbí, a značkuje si je tak svým pachem
* škrábáním si kotě rovněž značkuje místa, kde už bylo, a také si tím ostří drápky
* mňoukání je výrazem smutku a zoufalství ( v dospělosti může být také "milostným zpěvem")
* vrčení a syčení jsou výstražným nebo varovným znamením
* uši stažené podél hlavy signalizují strach, stejně jako naježené vousy, otevřená tlama nebo vyhrbený či naopak stažený hřbet.
.

Kočka domácí říje

1. dubna 2010 v 19:50 | B@rushk@


Říje

Kočka domácí je sezónně polyestrické zvíře, k říji dochází v průběhu celého roku vyjma zimy. Pouze v případě horkého léta může být říje omezená jen na jaro a podzim. Říje trvá u koček zhruba 7 dní, ale její délka může být u konkrétních jedinců velice variabilní (zpravidla se však vejde do 3-15 dnů. Období mezi jednotlivými říjemi může být pouze tři týdny až měsíc. Klasickými příznaky říje jsou neklid, protahování se, otírání se o nohy chovatele, nepravidelný a snížený příjem potravy a vytrvalé snahy uniknout ven za kocourem. Při silnějším pohlazení po zádech se většina koček staví do pářícího postoje (přední končetiny natažené vpředu, hrudník se dotýká země, pokrčené zadní nohy posunuté pod břichem a ocas nahoře nebo na straně). Kocouři v období říje projevují taktéž neklid, jsou více cítit a ve zvýšené míře značkují močí své teritorium.
Volně žijící kočky ohlašují říji močí a naléhavým voláním, na které často odpoví více kocourů. Kočka se otírá o předměty a válí se po zemi. Kocouři přilákáni pachem a volání říjící se samice bojují o právo se pářit. Někdy stačí jen ritualizovaná agrese, velmi často však dojde i k fyzické konfrontaci. S kočkou se často spojí jen jediný, nejsilnější kocour z celé skupiny, i když výjimkou není ani superfekundace, což je jev, při kterém je kočka během jedné říje oplodněna více kocoury a v jednom vrhu jsou koťata různých otců.
Domestic cats breeding.ogg
Páření
Když je kočka připravená k páření, dá to kocourovi najevo tím, že zaujme pářící postoj. Koitus trvá jen několik sekund a skončí násilným odstrčením kocoura kočkou, kočka může kocoura i napadnout. Během styku s kocourem teprve drážděním samičích pohlavních cest dojde k ovulaci (provokovaná ovulace). Nespáří-li se kočka, říjový cyklus se vrací zpět do proestru a další říje může nastat už za další týden.
U kočky může říje nastat i v průběhu březosti, kočka se může pářit a výsledkem je superfetace, kdy jsou v děloze kočky plody různého stáří.

Březost a porod

Březost domácí kočky trvá přibližně 9 týdnů, fyziologická délka březosti počítána od krytí se pohybuje v rozmezí od 56 do 71 dní[9], průměrně 65 dní.
Březí kočky bývají klidnější a přijímají více potravy. Prvním příznakem březosti je ztmavnutí struků, které se objeví za 2-3 týdny po krytí. V druhé třetině březosti je u většiny koček vidět zvětšené břicho a slabiny. Mléčné žlázy bývají zvětšené a překrvené, patrné v srsti. V poslední třetině březosti je, zvláště při větším počtu mláďat, břicho nápadně zvětšené. Již kolem 26-30 dne březosti je možná diagnostika pomocí ultrazvukového vyšetření kočky. U koček, které se sice pářily, ale nezabřezly, se totiž může objevit falešná březost, pseudogravidita, která věrně připomíná březost skutečnou. Tento stav je způsoben tím, že došlo k ovulaci a hormonální vyladění organismu odpovídá skutečné březosti, ale bez přítomnosti plodů v děloze. Místo porodu končí říjí, která nastane v době očekávaného porodu nebo dříve.
Kotě procházející porodními cestami kočky
V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy. Kočka může být neklidná, vyhledává tmavá a tichá místa k vrhu. Délka porodu je individuální a záleží mimo jiné na velikosti vrhu, může trvat až 24 hodin[10]. Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat.

Koťata

Tři dny staré kotě
Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 57-114 gramů[11]. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky.
Hned po porodu se matce začne vylučovat mlezivo (kolostrum), první potrava pro novorozená koťata. Teprve později jsou koťata krmena mlékem. Kočičí mléko je albuminové, neobsahuje kasein a jen malé množství laktózy, proto jekravské mléko jako náhradní potrava pro koťata nevhodné a nebezpečné. Náhradním řešením pro krmení koťat, která ztratila matku, jsou specializované mléčné náhražky nebo v nouzi kondenzované mléko (Tatra), ředěné vlažnou vodou.
Krmení kotěte pomocí injekční stříkačky
Druh mlékaVoda (%)Tuk (%)Bílkoviny (%)Sacharidy (%)Popel (%)
Lidské mléko874,81,56,40,3
Kočičí mléko823,39,14,90,6
Kravské mléko883,73,24,70,7
Koťata podporují produkci mléka masírováním okolí bradavek ("mléčný krok") a předením. Silnější jedinci obvykle vyhledávají přední páry bradavek, v nichž je produkce mléka intenzivnější. Pijí několikrát denně, zbytek času prospí. Kočka koťatům masíruje břicho, anální otvor a genitálie, čímž podporuje vylučování moči a trusu. Koťata sama ještě nejsou schopna samostatného vylučování. V tého fázi koťata rychle rostou a po týdnu by měla zdvojnásobit svojí porodní váhu.
Koťata otvírají oči kolem 10 dne věku. V té době váží okolo 200 gramů. Začínají vnímat svoje okolí a aktivně ho prozkoumávat. Učí se pohybovat se a od třetího týdne se objevují první hry, při kterých se učí běhat, skákat, plížit se a lovit, koťata poznávají okolí. Na konci prvního měsíce věku váží okolo 300 gramů a začínají se sama čistit. V tomto období je chovatel může začít přikrmovat. Koťata jsou čistotná a už v tomto věku se mohou naučit používat kočičí toaletu.
Období mezi pátým až sedmým týdnem je důležité pro socializaci koťat. Koťata si vytváření vztah k vlastnímu druhu a k druhům, se kterými přicházejí do styku. Koťata, která v tomto období neměla kontakt s člověkem, se budou lidem celý život vyhýbat a nikdy z nich nevyrostou přítulné kočky, na rozdíl od koťat, která měla v tomto období možnost socializace na člověka. Ve věku deseti týdnů už jsou koťata vůči novým věcem obezřetnější a jejich povahy jsou plně vyvinuté.
Ve třech měsících jsou již plně odstavená. Dvanáct týdnů věku je u ušlechtilých plemen koček doporučený věk odběru koťat a jejich prodeji novému majiteli. V tomto věku jsou koťata velmi hravá a učí se sociálnímu chování. Ve volné přírodě, kde koťata zůstávají s matkou, ji následují při každodenních činnostech a učí se samostatně lovit. Okolo pátého měsíce věku dojde k výměně zubů.

Kočka nebo kocour

Po dosažení pohlavní dospělosti vyniknou pohlavní rozdíly mezi kočkou a kocourem. Kocour bývá větší, má širší krk a větší hlavu. Kočky bývají menší a jejich hlava má tvar trojúhelníku (záleží však na plemenu). Nekastrovaný kocour je teritoriální a svůj revír si značí močí a otíráním se o předměty. Ze svého teritoria vyhání vetřelce. Na rozdíl od kočky se toulá a při hledání samice v říji může strávit několik dní mimo domov. Revír nekastrovaného kocoura je asi třikrát větší než teritorium nekastrované kočky. Kočky nesnášejí změnu prostředí a nerady cestují, při hrách ale nejsou tak agresivní jako kocouři. Po kastraci se však značná část povahových rozdílů mezi kocourem a kočkou ztratí.


TABULKA: Věk kočky

29. března 2010 v 20:29 | B@rushk@

výpočet věku kočky          srovnání přepočet psí a kočičí věk
Na pozadí kočičí

Pozor na pády koček

29. března 2010 v 20:24 | B@rushk@

Pozor na pády koček

Pád z malé výšky je pro kočku mnohem nebezpečnější, než pád z několika metrů. Kočka totiž potřebuje dostatek času, aby se během pádu převrátila do "přistávací polohy". Využívá odporu vzduchu, ocasem kormidluje a vesluje, tlapky má roztažené. Její ohebná páteř a fragmentovitá klíční kost jí pomáhají k pružnému dopadu. Koťátka mají tuto schopnost teprve od určitého stupně zralosti.
Občas se objeví zprávy, že kočka přežila pád z velké výšky, jsou to ovšem výjimky. Kočka asi měla během padání možnost snížit prudkost nárazu, ať už díky keřům, či větvím stromů. Když kočka přistane na měkkém podkladu nebo na místě hustě porostlém zelení,může to trochu zmírnit její zranění. Naopak pády na tvrdý podklad, třeba beton,nikdy nezůstanou bez následků. Náraz je příliš prudký a nohy kočky ho neodpruží. Následky bývají velmi vážné:otřes mozku, zlomeniny, vnitřní zranění,která nemusí být znatelná na první pohled. Navíc kočka utrpí šok.
Proč kočka spadla z balkónu? Kočky mají jedinečný smysl pro rovnováhu a dovedou výborně balancovat. Ale jejich život ovládají emoce.Pohled na letícího ptáka či motýla dokáže probudit lovecký instinkt. Kočka vyskočí, aby chytila kořist a vlastní váha ji strhne dolů. Kočka může spadnout i během balancování, a to v důsledku leknutí.
Kočky žijící venku před pády ochráníme jen stěží.Za to kočky žijící v bytech ochráníme před pádem celkem snadno. Postačí důkladné a odborné zajištění oken a balkónů.
Dess

Čipování koček

28. března 2010 v 20:39 | B@rushk@

Čipování koček

Co je vlastně čipování a k čemu slouží?

Čipování je radiofrekvenční identifikace, je to moderní způsob označování zvířat všech druhů. Pomáhá vyhledávat a identifikovat ztracená, či odcizená zvířata.
Samotný čip je plastový váleček umístěný ve skleněném pouzdře, o rozměrech přibližně 12 x 2 mm a nese v sobě elektronické zařízení s číselnou informací. Každé číslo je unikátní a nemůže se z čipu ztratit či vymazat. Čip obsahuje dvanácti místnou číselnou kombinaci,pravděpodobnost dvou čipů se stejným kódem je 1: miliardě. První dvojčíslí čipu označuje zemi, v ČR je toto předčíslí 09.Následuje identifikační číslo zvířete.
Jelikož mikročip nemá vlastní zdroj energie,je kód aktivován až při čtení energií čtecí pistole.
Umístění čipu má své pevné zákonitosti. U koček se implantuje pod kůži na levou stranu krku. Úkon se provádí pomocí duté jehly a je stejný jako u klasické injekce. Materiál skleněného pouzdra čipu je nedráždivý pro živou tkáň a v těle kočky se nemůže pohybovat. Místo vpichu nebolí a nepodléhá zánětům.
Jelikož životnost čipu je minimálně 25 let, je pro kočky na celý život. Kočku očipuje veterinární lékař k tomu určený.
Myšíona

Jak se o kočku starat aby vás milovala?

28. března 2010 v 10:37 | B@rushk@
 • Jednou denně jí dejte pamlsek
 • Alespoň 25 min. denně si s ní povídejte...Stačí blbosti, nesmysli, vaší kočce to je úpe jedno.
 • Měla by alespoň jednnou týdně vypít misku kočičího mléka, a jednu misku přírodních granulích
 • Hlaďte ji, mazlte se s ní ať vás má ráda....
 • Přírodní granule zakouoíte Zde, klik
.

Život s kočkou

28. března 2010 v 10:30 | B@rushk@

Život s kočkou

Chov koček se stává stále oblíbenějším.Souvisí to zejména se změnami životního stylu.Čím dál tím více lidí žije ve městech v malých bytech,spoustu času tráví v zaměstnání a tak se kočka stává ideálním partnerem a přítelem.Kočka se o své potřeby postará sama, místa také nepotřebuje mnoho a tak může s námi naše obydlí snadno sdílet.Soužití s kočkami působí pozitivně na lidské zdraví:jejich hlazení přispívá k poklesu tepové frekvence a krevního tlaku.Kočka vás vždy vyslechne a nikdy neradí,co by jste a jak měli dělat.Kočka dobře pozná jakou máte náladu,jestli vás něco trápí,jestli jste šťastni a spokojeni,prostě kočka ví.Potom se snadno stane,že kočka pozná vaše trápení a přijde se přitulit,nechá se hladit a potichoučku přede a rázem trápení mizí,důležitý je jen váš kočičí přítel.Naopak při vaší dobré náladě je i kočka veselá,chce si hrát a sdílet s vámi vaše radosti.S kočkou hodně mluvte,vždyť ona je tak chytrá a chápavá,nebo se jen tak tváří?Výborné je,když vám kočka odpovídá.Je mnoho komunikativních plemen,které chtějí mít za každou cenu poslední slovo.Rozhovor s kočkou vás příjemně naladí a i pobaví.
Pravda je taková,že všichni potřebují ventil pro lásku a touhu o někoho se starat.Děti vám dospěli a už vás tolik nepotřebují,nebo jste mladí a příliš zaměstnaní a proto i zatím bez dětí?Hledáte bezvýhradnou náklonnost u domácího mazlíčka?Pak to kočka vyhrává na celé čáře.Když konečně po únavném dni dorazíte domů je to ona,kdo na vás čeká a také vás náležitě přivítá i kdyby jste se náhodou někde opozdili.I když je pravda,že některé kočky si dokáží hrát na uražené,ale jen do chvíle,než uslyší známé volání a poznají,že se pro ně chystá něco moc dobrého.Vypadá to,že jste pro ni jen otvírač konzerv,ale pravda je jiná,vy jste její skutečný přítel,který ctí a toleruje její nezávislost.Pamatujte,kočka kdysi dávno dovolila lidem,aby s ní žili,přidala se k lidem sama z vlastní vůle a proto buďte pyšní na to,že s ní můžete žít i nadále.

Kočka a dovolená

28. března 2010 v 10:28 | B@rushk@

Kočka a dovolená

Nastává léto,období dovolených,na které se my lidé velmi těšíme.Ale co naše kočky?Většina z nás začíná uvažovat,jak to zařídit,abychom na dovolenou odjížděli s pocitem,že je o našeho chlupatého miláčka dobře postaráno.
V první řadě je důležité se rozhodnout,jestli kočku necháme doma,nebo ji budeme brát sebou.Popřípadě jí najdeme dočasné ubytování někde,kde se nám o kočičku po dobu dovolené postarají.
Věřte,že kočky už s předstihem několika dní poznají,že se něco chystá.Registrují naše nadšení a nikdo z nás je nedokáže oklamat.Když začneme balit kufry,tváří se uraženě.Oni odjíždí a mě nechají samotnou,tohle je vepsáno ve tváři snad každé kočky.Pokud při odjezdu zůstane jen u uražených tváří,máme vcelku štěstí,i když nás trochu hryže svědomí.Některé kočky však dokáží být velmi nápadité a tak si před odjezdem ještě leccos vytrpíme.Kočka,do té doby velmi čistotná,najednou dělá své potřeby uprostřed kuchyně,kocourek milý a mazlivý demoluje nábytek.Hodně zkušení jedinci dokonce umějí onemocnět na přání.Možná je to skutečně způsobeno imunitním systémem oslabeným smutkem…..Nebudeme přece svého miláčka podezírat,že je simulant?!
Těšíme se na dovolenou a přitom máme provinilé pocity,že necháváme svého čtyřnohého přítele na několik dní samotného.Pokud kočku nebereme sebou ,je asi nejlepší nechat ji doma,v prostředí na které je zvyklá a zařídit "náhradního pečovatele".Pokud máme jistotu,že o našeho miláčka bude dobře postaráno,můžeme vyrazit a starosti hodit za hlavu- je přece dovolená.
A pokud kočku bereme sebou?Záleží hlavně na tom,kam.Jestli že je kočka každé léto s námi na chatě či chalupě,jistě to bere jako příjemné zpestření.V případě,že ji bereme na místo jí zcela neznámé,počítejme ze začátku s nějakými potížemi.Pro většinu koček to znamená stres,který se často projeví značkováním,odmítáním potravy někdy i apatií.Také dlouhé cestování není pro kočku příjemnou záležitostí.Takže,jak na to?Usnadnit kočce cestování a navykání na nové prostředí může feromon blaženosti.Mnozí západoevropští a američtí veterináři již tyto feromony podávají jako prevenci proti stresovým problémům.Aplikace je velmi jednoduchá.Feromony jsou k dostání jako rozprašovače,které se zapnou do elektrické zásuvky,nebo se mechanicky rozstříkají.U nás však je tento feromon ještě ve stadiu ověřování.Tak snad příští dovolenou už budete moci vy i vaše kočka prožít v klidu a bez stresových situací.O tom přece dovolené jsou.

Porod kočky

27. března 2010 v 19:56 | B@rushk@

Porod kočky

Pokud má kočka již připravenou porodnici,pak zde i porodí.V místnosti,kde bude kočka rodit by měla být teplota nejméně 22 stupňů.Samotný porod začíná nejprve slabými,postupně zesilujícími porodními stahy,které jsou na břiše kočky dobře pozorovatelné.Porod probíhá asi dvě hodiny.Porození jednoho kotěte může trvat 15-30 minut.Někdy se však koťata rodí velmi rychle,třeba i po pěti minutách.Většinou se koťátka rodí hlavičkou napřed,často však také pánevním koncem,ale ve většině případů se narodí bez pomoci i u této polohy.Za normálních okolností začne kočka novorozené kotě ihned čistit a ukousne pupečník.V průběhu porodu sledujte,jestli za každým kotětem odešla i placenta.Pokud kočka placenty požírá,nebraňte jí v tom.Jde o normální přirozený jev.Během porodu nabídněte kočce pití i krmení.Probíhá-li vše hladce nechte kočku udělat vše samotnou.
Jiná situace nastane,pokud se rodička o své kotě nezajímá.Pak musíte koťátku pomoci vy.Nehty opatrně natrhněte plodový obal v místě tlamičky,aby kotě mohlo začít dýchat.Potom uchopte pupečník a prsty ho zaškrťte asi 4 cm od bříška kotěte.Pupečník můžete i podvázat nití,aby nekrvácel.Kotě podržte chvíli hlavičkou dolů,aby z dýchacích cest vytekla plodová voda.Jakmile kotě začne křičet,kočka o něj obvykle okamžitě projeví zájem.Kotě přiložte ke struku a nechte kočku,aby je olízala.
.

Přesné pravidlo,jak dlouho má trvat porod neexistuje.Někdy je vše odbyto během tří hodin,občas se však stane,že se poslední kotě narodí až několik hodin po zdánlivě skončeném porodu.
Pokud se kočce narodí mrtvé kotě je vhodné navštívit s ní veterináře,aby se přesvědčil,že je vše v pořádku a že v děloze nezůstala placenta.
Mohou však nastat i situace,kdy je nutno přivolat veterináře:
Trvají-li silné porodní stahy déle než dvě hodiny a žádné kotě se nenarodí. Nemůže-li kočka porodit kotě,které je už částečně venku. Slábnou-li porodní stahy a přitom je jasné,že v děloze jsou ještě koťata. Odkládání návštěvy veterináře a jeho odborné pomoci v těchto případech není na místě.

Kočka a blechy

25. března 2010 v 19:58 | B@rushk@

Kočky a blechy

Blecha je nejen nepříjemná,ale i nebezpečná.přenáší totiž choroby a způsobuje alergie.Nechráněnou kočku mohou tito krvežízniví živočichové kdykoli navštívit. Silné zamoření blechami negativně ovlivňuje nejen celkový stav kočky,ale má za následek i anémie a přispívá k celkovému oslabení zvířete.Zvláštní význam má ovšem alergie na bleší kousnutí.Sliny blech svým složením zabrání po kousnutí srážení krve a díky tomu se blecha může vydatně napít.Právě tato účinná látka v bleších slinách vyvolává alergii.Kočka trpí svěděním a stále se škrábe.Z toho pak vznikají chorobné změny na kůži,hnisání a ekzémy.K dosažení trvale úspěšné léčby je nezbytně nutné bezezbytku odstranit blechy.Má-li kočka alergii na bleší kousnutí,zvolte preparát,který funguje jako kontaktní jed.To znamená,že usmrtí blechu již před prvním kousnutím.
Bleší samička žije asi čtyři měsíce.Denně snese 20-50 vajíček,takže se velmi rychle množí.Larvy se klubou za 2-5 dní,poté se na jeden až dva týdny zakuklí,než jsou z nich dospělé blechy,které se mohou znovu rozmnožovat.Najdete-li na kočce jednu blechu,můžete předpokládat,že v její srsti nebo v přikrývkách sídlí ještě minimálně 20 blech v různých vývojových stádiích.Vajíčka blech mají hladký povrch,proto se neuchytí na srsti,ale spadnou do polštářů,pelíšků i koberců,kde se během několika dní mohou vyklubat.
Najít blechu u dlouhosrstých koček je velmi obtížné.Pokud však při prohlídce srsti najdete malé černé drobečky,které po rozmáčknutí v ubrousku zčervenají,objevili jste bleší výkaly. Tyto výkaly jasně dokazují napadení blechou.Blechy můžete předpokládat i v případě,že má kočka ekzémy,hubne nebo churaví.
Když blechy objevíte,nepanikařte.Nejdříve kočku vykoupejte v šampónu proti blechám.Šampón ošetří celé zvíře a usmrtí dospělé blechy.Pokud vaše kočka špatně snáší vodu,použijte pudr.Aby se přerušil rozmnožovací cyklus,musíte použít produkty opakovaně.Kromě šampónů,pudrů a sprejů existují i obojky a preparáty spot-on.Preparáty spot-on nabízejí spolehlivou ochranu.Stačí nanést několik kapek na kůži kočky.K dostání jsou i prostředky ve formě tablet a past.Ty se podávají v krmivu v dávce přizpůsobené váze zvířete a díky nim se u blech vyvine sterilita a blechy tak vyhynou.Proti dospělým blechám však nepůsobí,proto je používejte v kombinaci s jiným prostředkem.Nechrání ani proti alergii.Blechy vyhynou asi po čtyřech až pěti měsících.Po tuto dobu podávejte prostředek(tablety nebo pastu)pravidelně každý měsíc.
Nezapomeňte,že je třeba očistit celé okolí,které kočka využívá.Proto je třeba provést důkladný úklid celého bytu.Dlaždičky vydrhněte horkou vodou,koberce důkladně vysajte a vyčistěte.Přikrývky,polštáře a deky vyperte a ošetřete sprejem proti blechám.A to vše minimálně po dobu 4-5 týdnů.
Na konci každého ošetření proti blechám kočku musíte odčervit.Blecha totiž slouží jako mezihostitel pro různé druhy tasemnic.Prostředek na odčervení podejte kočce buď ve formě tablety nebo pasty.

Když kočka málo pije

25. března 2010 v 19:53 | B@rushk@

Když kočka málo pije

Při nedostatečném příjmu tekutin se tvoří v moči a močovém měchýři močové kameny nebo močový písek.Tyto kameny mohou bolestivě zraňovat nebo dokonce zcela ucpat močovody.Zadržování moči poškozuje ledviny a následkem je akutní selhání ledvin,které může způsobit až smrt.V tomto případě je obzvlášť důležité dostatečné pití.I obecně bychom měli kočky často povzbuzovat k pití.

Co ale dělat,když kočka málo pije?

Nabídněte kočce různé zdroje, v nichž bude voda různé kvality: dešťová voda,převařená voda,minerálka(nesycená),tichá voda,odstátá voda….Dobré služby často prokáže i pokojová fontánka.Pleskající voda láká kočku ke hraní a povzbuzuje k pití.Vložte do misek s vodou větší kameny nebo mušle.Tyto podněty také povzbuzují k hraní a navíc dodají vodě novou zvláštní chuť.
Nechte občas nad umyvadlem pootevřený kohoutek s vodou,aby z něj kapalo.Kočky velmi rády pozorují kapky a určitě zkusí nějakou zachytit. I granulované krmivo můžete přelít několika lžícemi vody.Voda steče na dno a bude chutnat po krmivu.Kočky zpravidla nejdříve olížou vodu,pak se pustí do granulí. Mnohé kočky velmi rády pijí z misek pod květináči.V květináčích by přitom měly být květiny,které pro kočky nejsou jedovaté.Samozřejmostí je nepoužívat na kytky hnojiva. Krystalům se přičítá celá řada pozitivních účinků.Jsou sice drahé,ale u některých koček nesmírně účinné.Velké těžké růžové kameny vložte do misky s vodou.Krystaly ovlivňují vibrace vody a obohacují ji stopovými prvky a minerály.
Dekoraci a potěšení přinese pořízení miniaturního akvária.Když do něj dáte jen vodní rostliny bez rybiček,má kočka zajímavou hračku.
Když už nepomůže nic jiného,uvařte kočce kuřecí vývar bez zeleniny,soli a koření.Z vývaru odstraňte tuk a přelijte jej přes jemné síto,aby se odstranily případné kostičky.Mnoho koček vývar miluje a nemají ho nikdy dost.Stejný účel splní i šťáva tuňáka z konzervy.Tento vývar podávejte silně zředěný kvůli vysokému obsahu soli.
...♥

Kočka..plachá? Co s ní?

25. března 2010 v 19:35 | B@rushk@

Plachá kočka, co s ní?

Každý živočich se učí již od dětství rozlišit ohrožující a neškodné podněty. Všechna koťata reagují na něco, co neznají a co jim připadá ohrožující stejně: přitisknou uši k hlavě, nahrbí hřbet a naježí srst. Tento postoj jistě všichni známe. Avšak jak kotě dospívá, seznamuje se stále s novými podněty, zvyká si na ně a učí se jim čelit. Snáze přijímá okolní svět a dokáže se vyrovnat s novými zážitky, aniž by reagovalo ustrašeně.

foto k článku
Pro některé kočky je život trvalým zdrojem úzkosti a nikdy se bez naší pomoci nenaučí jim čelit. Tyto kočky tráví svůj život zalezlé pod skříní, odkud s rozšířenýma zorničkami sledují dění v místnosti a doufají, že si jich nikdo nevšimne. Jakmile se ujistí, že jsou v bezpečí, klidně si lehnou a vyčkávají. K miskám s jídlem a vodou, nebo na toaletu si pak dojdou až ve chvíli, kdy je v domácnosti absolutní klid a kdy předpokládají, že je už nic nemůže překvapit. Také se vyhýbají kontaktu s lidmi, ať už vlastními nebo návštěvami. Při zazvonění zvonku u dveří prchají co nejrychleji do své skrýše, aby tuhle, pro ně stresovou, situaci nějak přečkaly. Jestliže kočka reaguje takovýmto způsobem, je jisté, že život je pro ni jeden velký stres.

Abychom pochopili proč kočka reaguje na běžné podněty tímto nervózním chováním, je nutné zjistit jaké měla dětství a jak se seznamovala s okolním světem ve svém kotěcím věku. Zjistilo se, že nedostatek kontaktu s lidmi v období mezi druhým a sedmým týdnem věku koťat významně ovlivní jejich schopnost vyhledávat lidský kontakt v dospělosti. Dále se zjistilo, že dispozici k nervozitě u mláďat může ovlivnit i matčina povaha. Zjednodušeně řečeno, nezkušená a málo psychicky odolná matka produkuje další generaci ustrašených a nervózních koček. Tohle je sice pravda, ale nikdy není nic jenom černé nebo bílé. I v jednom vrhu se mohou vyskytovat jedinci odvážnější, kteří se do všeho vrhají po hlavě a nadšeně zkoumají všechno nové a bázlivější, kteří se drží v pozadí a vyčkávají, až novou věc prozkoumá někdo jiný, pokud ji uznají za bezpečnou opatrně ji prozkoumají. V některých případech se však raději takové situaci zcela vyhnou a navzdory tomu, že všechna koťata měla v dětství stejné podmínky, z těchto vyrostou méně psychicky odolné kočky.

Některé kočky se chovají nervózně a ustrašeně za všech okolností, což pramení z jejich neschopnosti vyrovnat se se životem, ale u jiných má strach konkrétnější příčinu.

Krátkodobý strach.


Kočky, které pociťují strach v důsledku změn v životní situaci, např. stěhování do nového prostředí, poznávání nových lidí, nebo delší nepřítomnost oblíbeného člověka, ho po krátké době obvykle přemohou. Vystrašená kočka se může vyklubat i z jinak velmi sebevědomého jedince při návštěvě veterináře, při jízdě v hromadných prostředcích, při seznamování se s novým kočičím členem domácnosti. Takovéto kočky je třeba uklidnit. Majitelé se často snaží kočku vzít do náruče, uklidnit ji hlazením a mazlením, aby jí dokázali, že svět je přátelským místem. Bohužel, kočka ve stavu úzkosti a strachu nedokáže takovou útěchu přijmout a to, že se jí majitel věnuje právě ve chvíli, kdy by chtěla prchnout, nebo se aspoň někde schovat, může vnímat jako další zatěžkávající zkoušku. V některých případech může kočka ze strachu zareagovat agresivně a svého majitele i ošklivě poškrábat a při nepřiměřené reakci majitele na tuto událost se celá situace může jen zhoršit. 
foto k článku

Stavy strachu.


Kočky, které prožívají dlouhodobější fáze strachu, jež mohou vzniknout například zanedbáním zvířete, nebo týráním, potřebují podstatně delší dobu na to, aby se uklidnily nebo si zvykly na nové prostředí nebo lidi. Čím delší je strachový stav, tím delší bývá i fáze uzdravování.

Jak kočkám pomoci.

Nutit kočku násilím, aby překonala strach, je naprosto nevhodné. Také příliš velká pozornost, věnovaná kočce, která byla do té doby zanedbávána, může zvíře vystrašit. V prvé fázi stačí nabídnout kočce kontakt a počkat, až další krok udělá ona. Nevěnujte se stále jen kočce, dodržujte svou denní rutinu, tak kočka nejlépe pozná, jak to u vás vlastně chodí. Pokud se kočka bojí cizích lidí, neznamená to ještě, že budete bez přátel a návštěv. Pokud při zazvonění zvonku prchá se rychle ukrýt, zazvoňte i vy, dřív, než si otevřete dveře, nebo počkejte až vám někdo, pokud je doma otevře. Tak kočka pozná, že z druhé strany dveří nemusí nutně přijít někdo naprosto neznámý. V další fázi je dobré umístit doprostřed pokoje větší klec, ve které by se kočka cítila bezpečně. Musí si však do klece vlézt sama. Nejlépe toho docílíte, když dáte do klece oblíbenou deku a misky s krmením. Pokud kočka bude na klec zvyklá, domluvte si návštěvu. Kočku umístěte do klece dříve, než se ozve zvonek. Návštěva by v této fázi neměla s kočkou komunikovat, stačí, když budou společně v jedné místnosti a kočka pozná, že se jí nic nestalo. Pokračujte pomalu, hovořte na kočku při další návštěvě a zkuste ji přes mříže podat pamlsek. Příště už to může zkusit i někdo z hostů. Bude to asi trvat trochu déle, než si kočka zvykne na cizí lidi, ale jestliže vše půjde dobře, můžete zkusit dát kočce kšíry a držet ji v náručí, i když máte hosty. Zpočátku jen na chvíli, potom se doba může prodlužovat. Pokud si budete jistí, že tuto fázi zvládá kočka bez problémů, zkuste požádat někoho z hostů, aby na kočku mluvil, podal jí pamlsek a současně s vámi ji zkusil pohladit. Nesmí to však být násilné. Tím byste se dostali zase na začátek. Pokud kočka překoná strach z cizích lidí, bude s vámi i s návštěvou klidně ve stejné místnosti. Čekat od ní, že se bude s cizími lidmi mazlit od ní, ale nemůžete.
Pomoci bázlivé kočce může i druhá kočka v domácnosti, jestliže je to kočka, která vyhledává kontakt s vámi a vaši blízkost. Názornými příklady, je třeba bázlivé kočce ukázat, jak vztah mezi kočkou a člověkem může být krásný. Bázlivá kočka bude pozorovat a hodnotit. Bude sledovat, jak se chová ta druhá klidná kočka a jak se těší z kontaktu s vámi. Pokud dojde k závěru, že z tohoto kontaktu nehrozí žádné nebezpečí, je možné, že začne rovněž vyhledávat kontakt s vámi. Zpočátku to bude velmi opatrné, možná jen otření se o nohu, nebo lehnutí poblíž vás. I toto je už úspěch. Pokud nebudete na kočku naléhat, pozná, že jí opravdu žádné nebezpečí nehrozí a kontakty budou častější i bližší.

Léky…

Samozřejmě kočkám lze podávat léky utlumující strach jako užitečné ochranné opatření, tyto léky však nikdy nepodávejte bez vědomí veterináře a podle vlastního uvážení. Podávání léků by měla být až poslední možnost, když už nestačí samotná trpělivost a pozornost. O takovéto terapii se vždy poraďte s veterinárním lékařem.
foto k článku

Nevzdávat se

Když se z plaché a ustrašené kočky stane mazlivé zvíře, není to zázrak. Je za tím spousta práce a trpělivosti. Blaho kočky nepřivoláte podáním pár pamlsků a bezmyšlenkovitým hlazením. Kočce se musíte skutečně věnovat a je možné, že do té chvíle na to opravdu nebyla vůbec zvyklá. Nevzdávejte se, když se vám bude zdát, že už to trvá nějak dlouho. Při dostatečné trpělivosti se i z vaší plaché a bázlivé kočky stane časem klidné zvíře, které vaši námahu odmění láskou, kterou vám věnuje.

Jak má vypadat kočičí jídelníček???

23. března 2010 v 16:30 | B@rushk@
 • Kočka by měla každé ráno dostat misku z půl konzervy nebo 2 kapsičky a misku čerstvé vody.
 • Odpoledne jednu kapsičku a misku čerstvé vody.
 • Večer též co odpoledne
SHRNUTÍ:
 1. Kočka by za den měla vypít alespoň jednu misku vody.
 2. Také by měla sníst jednu konzervu.
 3. Pokud mluvíme o granulích taky je to možné, kočce je to jedno, ale jisté je že by to měla snísa a samozřejmě vypít s miskou vody.
  Krmivo pro kočky
  DOPORUČUJI:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Kočky a psi

14. března 2010 v 8:59 | B@rushk@

Jako kočka a pes ?

foto k článku jako kočka a pes?Tak toto slovní spojení označující nepřátelství si vymyslel člověk.Je tomu ale opravdu tak?Jsou psi nepřátelé koček,nebo kočky nepřátelé psů?Příroda nezná pojem"úhlavní nepřátelství",ale má své železné zákony.Ve volné přírodě by si psi a kočky vybírali různé životní prostory a i jinak by si šli navzájem z cesty.Oba druhy mají naprosto odlišné doby lovu i lovecké návyky,i složení potravy je rozdílné.Soužití s člověkem je ovšem naučilo vzájemně se přizpůsobovat.Vrozené povahy jsou ale stále stejné a vztahy mezi psem a kočkou bezpochyby obsahují zárodky konfliktů způsobené především rozdílnou řečí těla a různých reakcí,ale i kvůli nesprávnému chování člověka.
foto k článku jako kočka a pes?Jak se tedy orientovat v řeči těla?Kočka dává prudkým šviháním ocasu najevo podrážděnost,pes naopak projevuje přátelské city.Pokud kočka přiloží uši těsně k hlavě vyjadřuje tím,že už se opravdu zlobí,zatímco u psa toto gesto znamená podřízenost svému pánovi.Předení kočky si může pes vyložit jako vrčení.Pokud se pes hravě a přátelsky naladěný přiřítí ke kočce,bude to kočka považovat za ohrožení.Když si pes lehne na záda vyjadřuje tím pokoru,kočka ale nezná pokoru ani podřízenost a když si při obraně lehne na záda,bude bojovat i dál jako o život všemi prostředky.Když pes zvedne tlapku,znamená to,že si chce hrát,kočka zvedá tlapku,když je připravena k boji.Pokud se dá kočka před psem na útěk,vyvolá u psa lovecký pud a pokud se nezachrání rychlým útěkem na strom, nebo jiným způsobem,má špatné vyhlídky.Psi jsou rychlejší a většinou i těžší.
foto k článku jako kočka a pes?Pes a kočka mají vlastní povahy,speciální záliby a nelibosti.Jsou ale schopni žít společně,navzájem se tolerovat a respektovat a v mnoha případech být i skutečnými přáteli. Pokud si ke své kočičce chcete pořídit pejska,je nejlepším řešením štěně.Štěně nemá žádné zkušenosti s pronásledováním koček, a proto bude kočku považovat za přirozeného kolegu.Mladého psa můžete také snáze vychovávat a naučit ho správně porozumět "kočičí řeči". Nového psa představujte kočce velmi opatrně.Hlavně vy musíte být klidní a uvolnění,aby se váš klid přenesl na obě zvířata.Při výběru pejska berte ohled na povahu kočky.Temperamentní a přístupné kočky si porozumí skoro se všemi psy,ale plaché kočky potřebují spíše klidného a zdrženlivého psa.I když si obě zvířata dobře porozumí,nezapomeňte kočce vytvořit klidné místo a úkryt,kam za ní pes nemůže.Kočka musí vědět,že může utéct,když bude mít pocit, že ji pes utiskuje,nebo prostě nebude mít na hravé štěně dostatek trpělivosti.
Je věcí nás lidí vytvořit kočce a psovi skvělé podmínky pro společný život a tak potom vznikají opravdová přátelství a pořekadla "jako pes a kočka"ztrácí na významu.

Pár věcí, aby byla vaše kočička šťastná

13. března 2010 v 14:43 | B@rushk@
 • Neubližuj ji!
 • Často jí krm, a měň ji vodu!
 • Hraj si s ní každý den, i když už je dospělá.
 • Mazli se s ní!
 • Alespoň hodinu denně si s ní promluv, stačí bláboly? Ano, u většiny koček to vůbec nevadí, ale také se vyskytuje množina, která miluje smyslná, či pravdomluvná slova
 • Občas si vezmi kartáč (klidně tvůj na vlasy), a pročeš ji srst (i když má kočka krátkou, vůůůbec nevadí!!!!
POKUD BUDEŠ TYTO ZÁSADY PILNĚ PLNIT, TAK BUDE TVÁ KOČKA ŠŤASTNÁ A URČITĚ TĚ BUDE MILOVAT!!!!

Pár zásad pro to, aby jste mohli chovat koťátko

9. března 2010 v 17:17 | B@rushk@
 • Nejdříve je zapotřebí přemluvit rodiče a ujistit je, že se o koťě (později i o dospělou kočku), budeš pečlivě opatrovat
 • Zajistit koupi kotěte a připravit tyto věci: útulný pelíšek, pár kočičích hraček, granule pro mladé kočky a hlavně lásku od vaší i jeho strany
 • Když si koupíš koťe a přivedeš ho domu, počítej s tím že bude první 2 dny velmi plaché, ale po určité době se vše změní a ty a ono budete velcí přátelé
 • Ještě je tu jedna věc, když ty a tví rodiče pojedete např. na dovolenou potřebuje koťátko někdo opatrovat, takže předem než si zajistíš jeho koupi, promysli vše co bude potřeba
 • Tyto odkazy Vám pomůžou najít opravdového kočičího miláčka:


Kočky v zimě

9. března 2010 v 10:01 | B@rushk@

Kočky v zimě

Že kočky pocházejí z teplých krajin a láska k teplu je jim vrozená je známo, ale přesto se tito přizpůsobiví tvorové dokážou vyrovnat i s chladným počasím. A tak vznikla nádherná dlouhosrstá plemena koček na celém světě.
Pro naše kočky je už trochu těžší chránit se před mrazem, i když srst dospělé kočky je v zimním období hustší, reguluje hospodaření těla s teplem a lépe odpuzuje vlhkost.
Nic vlastně nebrání tomu, abychom odolnou kočku, zvyklou na zážitky na čerstvém vzduchu po celý rok,pouštěli ven i v chladnějším počasí. Někdy se však stává, že kočka žere sníh.Ve větším množství jí to může způsobit zánět žaludečního a střevního traktu.Také posypová sůl škodí tlapkám a její olizování rovněž není zdravé.Po návratu kočky z procházky jí nahřátým ručníkem odstraňte zbytky sněhu, omyje a zkontrolujte tlapky,jestli nejsou popraskané.Pokud jsou polštářky tlapek popraskané je třeba je ošetřit. Tlapky potřete desinfekcí a nechte ji chvíli působit, potom do polštářků jemně vmasírujte měsíčkovou mast.Tlapky také můžete ošetřit preventivně mastným krémem ještě dříve, než kočku pustíte ven.
kočka v zimě
Pokud ovšem vaše kočka patří k domácím zvířatům, která jen občas vystrčí ven nosík,nedoporučuje se ji nechávat v zimě venku delší dobu.Bytové kočky by si měly na venkovní teploty zvykat postupně, a tak je lepší s tím začít na jaře a nikoli v zimě. Bez otužování hrozí kočkám nachlazení, z kterého se může vyvinout i pořádný zápal plic.
Když kočka s volným výběhem nemá chuť v zimě chodit ven,nenuťte ji k tomu. Především když leží u teplého topení. Prudké změny teploty kočkám nesvědčí.Zvláště starší kočky mají zvýšenou potřebu tepla a v zimě jsou náchylnější k nemocem. Srst mají řidší a chlad může ohrožovat jejich ledviny.
V chladnějším období mají kočky zvýšenou potřebu spánku a vyhledávají teplejší místečka. Pokud kočka lehává poblíž oken nebo dveří, dbejte na to, aby nebyla ohrožena průvanem a nenastydla.

Kočka a příroda

7. března 2010 v 14:14 | Majitelka
 • Kočky mají přírodu rádi.
 • Pouštějte svou kočku alespoň na 1hodinu denně ven
 • Dopřávejte jí dost slunečního světla pro zdravou srst
 • Kupujte jí alespoň 1x za měsíc granule s přídavkem rostlinné potravy:

  Kompletní granulované krmivo s přídavkem trávy pro kočky chované v domácnosti.
  Toto kočičí krmivo s trávou můžete zakoupit na Kup je zde, klik

Jak vykoupat kočku

5. března 2010 v 18:06 | Majitelka

Jak vykoupat kočku.

Všichni, kdo chovají kočku se jednou dostanou do situace, kdy je třeba kočku vykoupat. Říká se sice, že každá kočka je velmi čistotná a o svou srst se postará sama, to je jistě pravda, ale také může nastat situace, kdy bude koupel nevyhnutelná. Koupání koček jistě velmi důvěrně zná každý chovatel, který jezdí s kočkou na výstavy. Kočka se přibližně týden před výstavou vykoupat musí, aby byla krásná, voňavá, zkrátka nej. Bílé kočky a kočky perské se dokonce doporučuje koupat dvakrát. Naopak malá koťata se nedoporučuje koupat, aby neprochladla. Také před výstavou nekoupejte kočky, jejichž srst těsně kopíruje tělo např. siamské a orientální, srst by po koupeli odstávala.

foto k článku

A jak na samotnou koupel?


První na co nesmíte zapomenout je, že kočka je šelma. Má tudíž zuby a ostré drápy. Drápky doporučuji ještě před koupelí zkrátit. Vše potřebné ke koupeli si nachystejte dříve, než kočku přinesete do koupelny. Používejte výhradně šampon pro kočky. Na trhu je již spousta kvalitních šamponů, které jsou rozlišeny i podle barvy srsti. Na kočky perské i jiné s delší srstí se dále používá kondicionér, někdy i zpevňovače a lesky, to vše samozřejmě určené speciálně pro kočky.

Před samotným koupáním položte do vany protiskluzovou podložku a napusťte vodu do výše asi 10 cm. Voda by měla mít teplotu 37 až 38° C. Kočky mají vyšší teplotu těla, proto i voda musí být teplejší. V nádobě s vodou si rozmíchejte potřebné množství šamponu. Teprve potom přineste kočku. Vložte ji do vany a uklidňujte ji, pro kočku není koupel samozřejmostí. Kočku přelijte šamponem od krku dozadu a šampon dobře vmasírujte do srsti. Dejte pozor, aby se voda nedostala kočce do očí a uší, to by ji velmi vyděsilo. Srst na hlavě a kolem uší opatrně omyjte vlhkou žínkou nebo rukou. Šampon i kondicionér je třeba důkladně opláchnout. Pokud se vaše kočka neděsí sprchování, pak kočku důkladně osprchujte.
foto k článku
V opačném případě si předem nachystejte teplou vodu do kbelíku a tou kočku polévejte, dokud se nespláchnou všechny zbytky šamponu či kondicionéru. Kočku po koupeli zabalte do froté osušky a masírováním osušte. Pokud kočka snese vysoušeč vlasů, vysušte ji, ale takových koček je opravdu málo. Jen málo koček zvládá koupel naprosto bez problémů. Některé hlasitě mňoukají, až to rve uši, jiné se urputně koupání brání, škrábou a prskají, proto buďte při koupeli opatrní a neustále na kočku mluvte.
foto k článku
Nezapomeňte, že kočka musí být po koupeli celý den v teple, protože kořínky chlupů zůstávají dlouho vlhké. Toto se týká i koček s výběhem ven. Pokud bude kočka po koupeli na vás "uražená" nedivte se, vždyť jste jí udělali něco, co pro ni není přirozené. Jsou ale kočky, které koupel vyloženě nesnáší, a vy po marném boji vypadáte, jako byste několikrát prolezli trním a kočka je už dávno schovaná někde v úkrytu, odkud minimálně do večera nevyleze. V tomto případě doporučuji koupel suchým šamponem. Suché šampony jsou sice dražší, ale pokud se chcete vyhnout škrábancům a kousnutím, vyplatí se. Šampon se používá stejně jako pudr, důkladně se vmasíruje do srsti a vyčeše se. Pokud kočce nemůžete zajistit pobyt v teple, je tato "koupel" řešením. Suchý šampon můžete nahradit i koupelí z otrub. Zahřáté otruby důkladně vmasírujte do srsti a poté důkladně vyčešte.
foto k článku
Bezsrsté kočky se jemně omývají navlhčenou žínkou ve vlažné vodě, nebo se koupou ve velmi jemném šamponu a to jednou za 10 až 14 dní. Na kůži bezsrstých koček se tvoří maz a může zde ulpívat. Kočku pak dobře osušte a ponechejte ji v teplé místnosti.

Jména pro kočky

20. února 2010 v 11:01 | Majitelka
Tipy nejhezčích jmen pro kočičky:
Damiján
Asta
Ježíšek
Boubelka
Knedlík
Macek
Mourek
Prytuška
Matísek
Bublina
Smikky
Garfield
Perlé
Tiffany
Norma
Gladiátor
Linka
Líza
Prytuška
Dar(Dáreček)
Bart
Tobiáš

 
 

Reklama