*HISTORIE KOČKY*

Historie kočky

2. dubna 2010 v 16:07 | B@rushk@
PŮVOD KOČKY
Chceme-li pochopit kočičí svět, musíme poznat přirozené instinkty, které určují její chování. Kočka je dokonale přizpůsobena životu lovce. Její mrštnost, koordinované pohyby a přesné smysly z ní činí jednoho z nejúspěšnějších dravců divočiny.
PRVNÍ KOČKY
Miacidé byli masožravci pohybující se po stromech. Měli podobně stavěný chrup jako dnešní kočky a jejich packy byly patrně opatřeny drápy. První miacidé byli malí lavicovití živočichové, ale měli nezbytnou mozkovou kapacitu a fyzické vlastnosti potřebné k přežití a dalšímu vývoji, zatímco ostatní konkurenční skupiny vyhynuly. Působením evolučního procesu se před 45-50 miliony lety vyvinuly v předky dnešních koček.
LOVEC:
Kočky se díky své schopnosti lovit rychle rozšířily a vyvinuly do řady různých forem, které se přizpůsobily svému životnímu prostředí a lovené kořisti. Většina prvních koček byla velká a nebezpečná zvířata, dnes již vyhynulá, jako například divoký evropský jeskynní lev nebo velký lev z Asie. Patrně nejznámějším předchůdcem dnešní kočky byl šavlozubý tygr.
ŠAVLOZUBÝ TYGR:
Tito tygři byli zdatnými lovci, patrně schopným ulovit a zabít prehistorické slony. Své prodloužené horní zuby používali spíše k nabodávání než ke kousání a zanořovali je hluboko do těla kořisti. Zatímco linie šavlozubého tygra vyhynula, aniž zanechala jakékoliv přímé potomky, další, menší zvířata se postupně vyvinula až do podoby dnešních koček, Felidae.
Čeleď Felidae se dělí do tří rodů:
* Felis - patří sem naše domácí kočky. Tyto kočky při vdechování a vydechování vrní.
*Panthera - velké kočky, např. lvi. Tyto kočky hlasitě řvou a vrní jen při vydechování.
Acinonyx - gepard. Jediný člen tohoto rodu. Nedokáže zcela zatáhnout drápy.
.
 
 

Reklama