VELMI MÁLO ZNÁMÉ PLEMENO: Korat

29. března 2010 v 20:17 | B@rushk@ |  *NOVINKY*

Korat

Korat

Historie.

Korat je jedním z mála "čistých" plemen, tzn., že vzniklo zcela přirozenou cestou, bez přispění a pomoci člověka. Původ tohoto plemene je v Thajsku a svůj název dostalo podle provincie Nakhon Ratchasima, v Thajsku známé jako Si- sawat, v překladu znamenající " plod savatu". Zbarvení korata totiž připomíná barvu těchto plodů.
První popis korata je možné najít v " Smud Koi Pergamen", knize básní o kočkách. Toto dílo je umístěno v Národní knihovně v Bankoku. Předpokládá se, že dílo vzniklo za vlády siamských králů dynastie Ajutchaja. Korat je zde popisován následovně: " Srst je hladká, s podprsím jako nebe a s konečky vlasů podobnými postříbření. Oči září jako kapka rosy na listech lotosu". Korat je v Thajsku známý jako kočka, přinášející štěstí, proto byla donedávna neprodejná, mohla být dána jen darem. Darovala se většinou novomanželům, nebo lidem vysoce váženým, pro štěstí.
První kočka plemene korat se objevila v Evropě v roce 1896, byla vystavována cestovatelem na výstavě koček v Londýně jako siamská modrá kočka. Pro svou barvu však byla diskvalifikována. Další zmínky o tomto plemeni se objevují v roce 1959, kdy byl do USA dovezen první chovný pár kocour Nara a kočka Dara. Do USA je dovezla Jean Johnson, která žila v Thajsku , kde se setkala s chovem koratů. Zájem o tyto kočky velmi stoupl a tak byl korat během pár let uznán v USA, Kanadě, Austrálii i Jižní Africe. Z USA byli korati dovezeni do Anglie v roce 1972 a v roce 1982 bylo toto plemeno uznáno FIFe. Dnes je uznávají tyto chovatelské organizace: GCCF, FIFe, CFA, TICA.

Popis plemene.

Korat je středně velká kočka, dosahující hmotnosti v rozmezí 2,5 - 5 kg. Zbarvení korata je vždy stříbřitě modré, čím více stříbřitosti, tím více se plemeno cení. Srst je krátká, hustá, lesklá a přiléhající k tělu. Oči korata mají zářivě zelenou barvu, koťata se však rodí s očima jantarově zbarvenýma. Oči jsou velké, orientálního typu, posazené daleko od sebe, ale pokud je má kočka do široka otevřené, působí kulatým dojmem. Pro korata je charakteristický srdcovitý tvar hlavy, má dobře vyvinutý podbradek a široce posazené uši. Zajímavostí u tohoto plemene je, že jeho přední nohy jsou kratší než zadní, což způsobuje sklonění zad. Ocas je u kořene mohutný a pomalu sbíhá do kulaté špičky.

Povaha.

Korat
Korat je hravá a temperamentní kočka. Je to však zároveň plemeno tiché a jemné. Pohyb korata je pomalý, rozvážný a opatrný. Na náhlé hlasité zvuky je korat citlivý, proto se spíše hodí do klidných domácností. Korat si vytváří velmi silná pouta s lidmi, někdy toto může vést až k žárlivosti. Je lepší je chovat trochu samotářsky. Hodí se nejlépe do společnosti dvou dospělých lidí. Korat nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Chov korata.

Chov korata je velmi přísný a je zakázáno jakékoliv přikřížení jiných plemen. Předci musí být doložitelní až do Thajska. FIFe neuznává žádné jiné zbarvení než modré. Korati, které chce chovatel použít k chovu musí mít test DNA na GM, pokud oba jejich rodiče nebyli testováni na GM s negativním výsledkem. GM - gangliosidoza, dědičné degenerativní onemocnění nervového systému, které končí smrtí, jeho projevy začínají ve stáří 2 - 3 měsíců. Kočky, které budou testovány, musejí být identifikovány mikročipem. Při prodeji koťat musí chovatel kupujícího informovat o nemoci GM a o podmínkách registrace koratů. Veterinární potvrzení o GM testu s jeho výsledkem musí být připojeno k rodokmenu kotěte.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu.

Klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama