Jsou bílé kočky rizikem?

28. března 2010 v 10:29 | B@rushk@

Jsou bílé kočky rizikem?

Barva se dědí podle Mendlových zákonů.Obzvlášť dědění bílé barvy,která se předává dál v genu bílé strakatosti,má velký význam.Podíl bílé barvy totiž u některých plemen rozhoduje nejen o připuštění k chovu,nýbrž prý s sebou nese i zdravotní rizika jako hluchotu.
Je tomu skutečně tak?
Nezávisle na chovatelském ideálu krásy byla čistě bílá zvířata v mnohých plemenech zakazována.Jako důvod se uvádělo přesvědčení,že bílá zvířata jsou náchylnější k tělesným deformacím a bývají ve zvýšené míře postižena hluchotou.Prof.dr.Wegener z Veterinární vysoké školy v Hannoveru byl pověřen,aby vypracoval odborný posudek k podložení tohoto tvrzení.Dospěl ovšem k jinému závěru.Bílou strakatost nelze spojovat s žádnými zřejmými deformacemi.
Disertací,která byla v roce 2000 napsána na Veterinární vysoké škole v Hannoveru,bylo dokázáno,že hluchota a bílá srst nemají žádnou souvislost.Tento poznatek však není nijak nový.Již v roce 1956 dospěl Hirschfeld s pomocí testovacího páření ke stejnému výsledku. Významný je ovšem častější výskyt hluchoty v souvislosti s modrýma očima.Tato souvislost je v současné době podrobována vědeckému výzkumu.Leccos však pro ni hovoří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama