Čím se může kočka otrávit???

23. března 2010 v 18:35 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*
O šáchoru a jedovatých rostlinách
Najednou mi tahle rostlina připadala velice povědomá. A aby ne, když je to přesně ta, kterou mám venku v květináči ! :-)))
Rozdíl je ale v tom, že ta naše má oproti Dumčině obří rozměry, proto jsem si té podobnosti dříve nějak nevšimla. Tak jsem už nelenila , rostlinu šla hledat ve svých různých knížkách a nakonec ji našla v české knížce "Zelený domov". Tam je o šáchoru dokonce povídání téměř na dvě strany a shoduje se sinformacemi pana Kamila (Dumka '99).
Dixie ve větvích cesmíny (10 kB)
Dočetla jsem se, že šáchor dorůstá do výše 1,5 m a je to bahenní rostlina, původem z Afriky. Jako vodní kytku jsem si jí také asi před třemi lety koupila do našeho maličkého jezírka. Šáchor se ale začal velice rychle rozrůstat a jeho kořeny brzy dusily lekníny a ostatní vodní zeleň v jezírku.
Z původního malého trsu rychle vyrážely nové stonky, ty vzrostlé se ohýbaly, lámaly a hnězdice listů pak v krátké době zapustily ve vodě kořeny. Několikrát jsem celý šáchor vytáhla z vody (vážil snad tunu!) a pracně pilkou odřezala část mohutné spleti kořenů.
Šáchor se ale rozrůstal dál :-(.
Tak jsem si letos zjara koupila ohromný květináč, do kterého jsem čerstvě seříznutý šáchor vtěsnala a zalila vodou. Zdá se, že tím nijak neutrpěl, roste si dál, ale jeho růst (hlavně co do šířky) je přeci jen omezen. Jen musím tak každý třetí den do květináče dolít nejméně dvě konve vody, která se jednak vypařuje a jednak z ní šáchor žije, takže jí i hodně "vypije". Žádná hlína v květináči není, ani do ní nepřídávám žádné hnojivo, šáchor si roste jen z vody.
Šáchor v jezírku (14 kB)
Po přečtení té páteční Dumky jsem šla hned ven, ustříhla tu nejmladší korunku listů a nabídla ji kočkám. Smoky neprojevila zájem vůbec, Dixie se pokusila do lístků párkrát kousnout, ale moc jí to nešlo, tak toho nechala. Asi i tyhle mladé listy už na ní byly moc tuhé a ostré.
Ani jedna z koček ale na velké okusování jakékoli zeleně moc není. Stačí jim, když venku okusují obyčejnou tuhou trávu (takovou, co se na ní dá pískat!),což zřejmě potřebují k pročištění žaludku, jelikož ty kousky většinou zase brzy vyzvrací. S chutí se také občas "pasou" na trávníčku naklíčené kočičí trávy, myslím, že je to docela obyčejný ječmen.
Jsem tomuto jejich nezájmu o "zahradní flóru" docela ráda. Podívala jsem si totiž poctivě na všechny webové stránky, na které pan Labudek upozornil. Tam jsem zjistila, že dobře 70% jmenovaných květin a rostlin, které jsou pro kočky a psy jedovaté jsem buď kdysi měla, nebo stále mám v domě a na zahradě. Naštěstí jsem ani s naší dřívější kočkou, ani s těmi současnými zatím nemusela běžet k lékaři pro pomoc při otravě.
To ovšem neznamená, že jmenované rostliny jedovaté nejsou a vůbec to neberu na lehkou váhu. Je to také důvod, proč nechci zasadit na zahradě krásný, ale jedovatý oleandr. Velmi se mi líbí, tady se mu dobře daří a ráda bych ho na zahradě měla. Ale příliš často jsem slyšela o tom, jak je kočkám nebezpečný. Ovšem jedovaté prý jsou i bobulky cesmíny (holly tree).
Na zahradě máme dva veliké keře cesmíny, které zjara dlouze kvetou, omamně voní a jsou obsypané včelami a čmeláky. Zralé, rudé bobulky pak vydrží na větvích celou zimu (je to anglický symbol vánoc) a časně zjara pak padají na zem. Kočky jim ale vůbec nevěnují pozornost, ani jednou jsem jim nemusela bobulku páčit z pusy.
Ptákům tyto červené kuličky naopak chutnají moc a s chutí je klovou. Takže nevím, jak to, že pro kočky mají být bobulky jedovaté, ale ptákům nevadí? Určitě je ale lepší, být v tomto směru ve střehu, protože k nečekané otravě bohužel dojít může.
Irský tis (10 kB)
Osobně jsem slyšela o dvou případech. Za našeho pobytu v Anglii, přítelkyně naší paní domácí přišla o koně. Našla ho mrtvého ve výběhu a teprve pitva ukázala, že snědl několik bobulek krásného, ale vysoce jedovatého stromu Yew, který rostl kus za ohradou a kůň se k němu natáhl.Zelenec - anglicky spider plant (8 kB)
Vím, že tento keř/strom roste i v Čechách, jmenuje se tis. Říká se mu také japonský nebo irský tis, latinské jméno má Taxus cuspidata, ten evropský druh je Taxus baccata.
Druhá tragedie potkala před léty jednoho manželova kolegu, který našel v boudě na zahradě mrtvého svého basseta. Protože se krátce před tímto neštěstím nepohodl se svým sousedem, domníval se, že ten psa z pomsty otrávil a zažádal si o pitevní rozbor.
Výsledek ale ukázal, že pes měl v žaludku listy reveně (rebarbory), která jim mohutně rostla v rohu zahrady a nikoho vůbec nenapadlo, že by její listy mohly být pro psa smrtelně jedovaté. V době, kdy jsem toto smutné povídání slyšela, reveň mi také zrovna rostla na zahradě. Samozřejmě jsem pak o to bedlivěji sledovala naši tehdejší kočku, jestli jí ty velké listy nepřitahují. Zde na jihu se rebarboře naštěstí (nebo bohužel - mám jí ráda) nedaří.
Myslím si ale, že takovéhle příhody jsou spíše vyjímkou a člověk musí u svých zvířecích miláčků trochu spoléhat na jejich čich, nebo spíše pud, který je varuje, aby se té které rostliny sami vyhnuli.
Věřím, že ve volné přírodě se tak také děje.
Marie Crossette, USA
P.S.: Sice nepíši nic o zelenci, ale přikládám jeho obrázek, kdyby ho někdo neznal :-).
Smoky okusuje naklíčené zrní (8 kB)

Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana a další budou následovat.
Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pier pier | 11. března 2012 v 12:14 | Reagovat

web na piču

2 hovnmo hovnmo | 11. března 2012 v 12:21 | Reagovat

fshgfsgfsg
fsdgfg
fg

3 hovno hovno | 11. března 2012 v 12:22 | Reagovat

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggayfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

4 kuna kuna | 11. března 2012 v 12:23 | Reagovat

dyvbgssdfdbsdb
gsdsgdsgsg
gsgsgsdgsfdg
gfsgfshshhfs
hfshfshfsh
hfshfs
hfsh
fs
sh
fsh
fsh
fsh
sh
fshfs
h
fshfs
h
fsh
sh
fsh
fsh
fsh
sfh
fs
hfshfs
hfs
hsf
hfs
hfs
h
sfh
fsh

5 zmetek zmetek | 11. března 2012 v 12:24 | Reagovat

dhgdhdg
hgdh
gdh
gh
g
gdh
dgh
gh
gdh
dhgdh
gdjmkgf
hk,hg
kfh
jg
gdj
gdj
gdj
dgj
gdj
gdhj
gdj
gdj
dgj
gtdj
j
zjzt
ktz
z
z
kkjz
kzr
kz
kz
kzt
kzt
kzt
kzt
k
tzk
zk
tk
zk
ztk
u
kkzt
jkz
jk
zjk
g
kg
k
gtk
4gj
kgz
k
gzfk
gz
kju
kl
tzk

ktdk

ttdjk
ttdk
t
tdk
t
tk
tk
tk
tdk
ktd
7tkd
tdk
tkd
tdk
dkt
t
ktk
tk
tdk
t
zk
tkt
kt
k
tkt
kt
t7
ktj
kt
kt
k
t
tjk
tt
tjrtxyskztzsrf
kr
k
tjtd
jtd
jdyj
td
j
dj
tj
gtf
jtj
tdj
dt
jtd
j
tj
j
tf
j

6 pica pica | 11. března 2012 v 12:24 | Reagovat

gsdhrfshrsfhsrfh
fshg
fshs
fhf
s
fs
fshs
rf
h
)5
45
445458
45
45
54
45
45
45
45645
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
56
5
5

555555555555
555555555555555555555555
5
5
5
5
5
5
5
58
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5

5251451
4616616

45
45
45

45

7 nbcvn nbcvn | 11. března 2012 v 12:25 | Reagovat

n4cn
n¨cnc¨n
n
nc
nm

m
gfm
gfm
cgfmc
gf
mcg
cmg
cmg
cmg

mcg
mcg
gmcmg
cg
g
gcm
mgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mcg
mcg
mcg
mgc
gmc
mgc
mgc
mgc
mgc
mn
mg
gm
gm
cmc
mgcm
mg
gcm

gcm
gcm
cmg
cgmmgccmgmgc
mgc
gmc
mgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mc
mgc
mgc
mgc

mgcmgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mgc
mg
cmgc
mgc
mgc
mcg
mgc
mgc
mg
mh
hm
m
mh

mv

m
mh

hv
mgcgc
gcnngcngcngcngcngcngcgc4n7
gcnc
gn
cgn
cgn
cng
gcncng

cg
nc
gcn
cn
cgn
gnc
nccnc
ngcgcngcncgn46c

8 kurva kurva | 11. března 2012 v 12:26 | Reagovat

ffsh4fh
fd
fhdshfd
fdh
hfsd
h
hdf
hd
h
h
fdh
fdh
hhhhh
hhh
h
h
h
hh
h
dh
dh
dh
dhd
hd
hfd
hfdhh
hfd
hfd
hfd
hdf
hfd
h
dfh
hfd
hfd
hfd
hfd
dhf
fdh
hfd
dhf
hfd
hdf
fdh
hd
hfd
hfd
hfd
h
hfd
fdh
fdh
h
hhh
hfd
hfd
hfd
hhhhhfdh
h
hfd
fddh
fdh
sfdh
shfds
hsdh
h
hsf
hsfd
hfsh
fsh
sfh
fsh
fsh
fsh
sfdh
fsh
sfh
sh
sfhrd
hgf
gf

jj
7j
fghj
ghthjf
ghgf
hd
jf
jftjjhg
¨hg
jmgh
7jg7
hjk
ghj
fgjg7hjfjk
fh78jgf
fg
7hjgf
7j
fhjkjg
7b

jhgjg
jg
kgh
k
hg
k
k
7hfj
fh
kfz
k

k
zf
k
h
jk

hk
hk
kkghgkhgk
hk
j
hk
kh
hk
k
khhk
hgk
hgk
hgk
hkkhg
k

ffj
jk

fjh
jf
jzkojcvbcvxnbocncn

h
g
km
jk
g
fj
dj
¨d
jk
j
fgtkj
fkm
fj

9 kingan kingan | Web | 20. června 2015 v 15:52 | Reagovat

nebankovni pujcky na materske dovolene ;-)

10 active active | E-mail | Web | 31. května 2016 v 16:38 | Reagovat

Hello!

11 Chrishes Chrishes | E-mail | 17. října 2017 v 10:16 | Reagovat

test soft

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama