Březen 2010

Kočičí hračky, výrobky

30. března 2010 v 18:43 | B@rushk@ |  *VÝROBKY PRO KOČKY*

Hračky pro kočky

Hračky pro kočku patří do každé kočičí domácnosti. Hračka přinese rozmanitost a radost do života každé kočičky, udržuje ji fit a trénuje její postřeh. Zda s páníčkem nebo bez, s tou správnou kočičí hračkou se Váš domácí mazel nudit nebude. Hodně zábavy při hraní!

12 x 100 g Miamor jemné plátky + motýl s catnipem zdarma!
12 x 100 g Miamor jemné plátky + motýl ...
běžně  287,00 Kč 
nyní  238,00 Kč 
 (19,83 Kč / 100g)
Vábnička s barevným peřím
Vábnička s barevným peřím
Vábnička s barevným peřím
běžně  147,00 Kč 
nyní  99,00 Kč
Softbalový míček pro kočky
Softbalový míček pro kočky
běžně  147,00 Kč 
nyní  129,00 Kč
Ježaté míčky
Ježaté míčky
běžně  207,00 Kč 
nyní  189,00 Kč


Hračky pro kočky    Hračky pro kočky:

Domečky na hraníZde najdete roztomilé domečky na hraní pro kočky. Tyto domečky jsou určené jak pro vnit...
MíčkyMálo co udělá takovou radost jako hra s kočkou. A s tou správnou hračkou ještě o to víc...
Catnip hračky (kočičí máta)Vůni kočičí máty dokáže odolat jen velmi málo koček. Kočky ji prostě milují a tak žádná...
Hračky s baldrianem (kozlíkem lékařským)Baldrian, neboli také kozlík lékařský, má na kočičky podobně povzbuzující účinek jako c...
Udice na hraníHračky pro kočky přinese změnu a oživení do kočičího života. Jedno zda s nebo bez páníč...
Myšky na hraníNic neudělá větší radost než hrátky s kočkou. S tou pravou hračkou ještě o to víc. Ale...
Hračky, které kočky zabavíHračky pro zabavení neposedného tygříka během nepřítomnosti jeho páníčka. Přinese barvu...
KongKong je velmi oblíbenou hračkou všech kočiček. Přirozený pud kočky k lovu bude s touto ...
Tunel pro kočky & šustivý pytelZde naleznete vše, co dává fantazii Vaší kočičky křídla - tajuplné tunely a jeskyně pro...
Hračky pro kočky/ SisalHračky na škrábání přispívají dlouhodobě k uspokojení pudu k hraní a škrábání každé koč...

Naše nejprodávanější produkty z rubriky Hračky pro kočky:

Tunel pro kočky zeleno-bílý1.  Tunel pro kočky zeleno-bílý
Arrow

Nylonový tunel pro kočky, jehož forma je velmi stabilní - místo pro dobrodruž... 
- Ø 24 cm x 100 cm  
229,00 Kč

Všechny varianty...
Napsat první hodnocení
K tomuto produktu zatím neexistují žádná hodnocení. 
Napsat první hodnocení Napsat první hodnocení
Smart Cat hračka pro kočku2.  Smart Cat hračka pro kočku
Arrow

Smart Cat je hračka, která stimuluje všechny smysly Vaší kočky a zahání nudu 
- zatáčka  

Ragdoll kočka - barvy

29. března 2010 v 20:33 | B@rushk@ |  *RAGDOLL*

Ragdoll kočka - barvy


Ragdoll je ve čtyřech základních barvách: seal (černohnědé odznaky), blue (modré odznaky), chocolate (čokoládové odznaky), lilac (lilové odznaky). Další barvy vznikají kombinací základních barev s červenou barvou, s kresbou lynx tabby), případně s oběma s červenou barvou a kresbou lynx dohromady. 
Oči Ragdoll kočky musí být vždy modré - čím modřejší barva, tím lepší. 


SEAL - ČERNOHNĚDÁ - RAG n (seal colorpoint), RAG n 04 (seal mitted), RAG n 03 (seal bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě černohnědé až černé. Nosík a polštářky na tlapkách jsou tmavě černohnědé. Barva seal je tzv. plná barva (v genetickém kódu je značena velkými písmeny BB, ředící geny buď nemá - DD, případně má maximálně jeden - Dd).

více foto zde 
BLUE - MODRÁ - RAG a (blue colorpoint), RAG a 04 (blue mitted), RAG a 03 (blue bicolor)
Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě tmavošedé s modravým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva blue je zředěná barva seal ( v genetickém kódu je značena písmenem velkým BB a k tomu vždy dva ředící geny dd).

více foto zde
CHOCOLATE - ČOKOLÁDOVÁ - RAG b (chocolate colorpoint), RAG b 04 (chocolate mitted), RAG b 03 (chocolate bicolor)
Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v teplém barveném tónu mléčné čokolády, nikde na těle není žádný odstín do černé nebo černohnědé barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou skořicově hnědé s růžovým nádechem - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva čokoládová je plná barva (v genetickém kódu je značena dvěma malými písmeny bb, ředící geny buď nemá - DD, případně má maximálně jeden - Dd). 

více foto zde
LILAC (FROST) - LILOVÁ - RAG c (lilac colorpoint), RAG c 04 (lilac mitted), RAG c 03 (lilac bicolor)
Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva lilová je zředěná čokoládová barva (v genetickém kódu je značena dvěma malými písmeny bb, a k tomu vždy dva ředící geny dd). 

více foto zde
RED (FLAME) - ČERVENÁ - RAG d (red colorpoint), RAG d 04 (red mitted), RAG n 03 (red bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem odznalů. Odznaky jsou červené v ostré barvě mrkve - preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva red je tzv. plná barva a v genetickém zápise se značí písmenem O.

CREAM - KRÉMOVÁ - RAG e (cream colorpoint), RAG e 04 (cream mitted), RAG e 03 (cream bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s nádechem barvy odznaků. Odznaky jsou světle krémově červené - barva není ostrá, preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou světle korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva cream je tzv. ředěná barva (v genetickém kódu je značena velkými písmem O.

SEAL LYNX - ČERNOHNĚDÁ S KRESBOU - RAG n 21 (seal lynx colorpoint), RAG n 04 21 (seal lynx mitted), RAG n 03 21 (seal lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou černohnědé se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován černohnědý, ale může být i růžový s černohnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou hnědé. Může se stát, že vlivem kresby se všechny barvy - srsti, nosíku i polštářků - mohou jevit světlejší než klasická černohnědá - ale pozor, není to čokoládová barva. Ostatní jako u barvy seal. 

BLUE LYNX - MODRÁ S KRESBOU - RAG a 21 (blue lynx colorpoint), RAG a 04 21 (blue lynx mitted), RAG a 03 21( blue lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou sytě šedé s modrým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován břidlicově šedý, ale může být i růžový s šedým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou šedé. Ostatní jako u barvy blue. 

CHOCOLATE LYNX - ČOKOLÁDOVÁ S KRESBOU - RAG b 21 (chocolate lynx colorpoint), RAG b 04 21 (chocolate lynx mitted), RAG b 03 21 (chocolate lynx bicolor)
Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou v barvě mléčné čokolády se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován teple hnědý, ale může být i růžový s teple-hnědým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou teple hnědé. Ostatní jako u barvy čokoládové.

LILAC LYNX - LILOVÁ S KRESBOU - RAG c 21 (lilac lynx colorpoint), RAG c 04 21 (lilac lynx mitted), RAG c 03 21 (lilac lynx bicolor)
Tělo je ledově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle je zřetelná kresba - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ledově šedé s teplým růžovým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován levandulový, ale může být i růžový s levandulovým lemováním. Polštářky na tlapkách jsou levandulové. Ostatní jako u barvy lilové.

RED LYNX - ČERVENÁ S KRESBOU - RAG d 21 (red lynx colorpoint), RAG d 04 21 (red lynx mitted), RAG d 03 21 (red lynx bicolor)
Tělo je, na těle může být viditelná kresba v barvě odznaků - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou ostře červené v barvě mrkve se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován korálově červený, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou korálově červené. Ostatní jako u barvy červené.

CREAM LYNX - KRÉMOVÁ S KRESBOU - RAG e 21 (cream lynx colorpoint), RAG e 04 21 (cream lynx mitted), RAG e 03 21 (cream lynx bicolor)
Tělo je čistě bílé, místy s odstíny krémové, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle jsou krémové odstíny kresby - pruhy a tečky. Na uších uprostřed je světlejší místo - tzv.otisk palce. Odznaky jsou světle krémově červené s teplým nádechem se zřetelným světlejším pozadím. Nosík je preferován světle korálový, ale může být i růžový s korálově červeným lemováním. Polštářky na tlapkách jsou světle korálové. Ostatní jako u barvy krémové.

SEAL TORTIE - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG f (seal tortie colorpoint), RAG f 04 (seal tortie mitted), RAG f 03 (seal tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou černohnědé, mohou být červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou černohnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy sealové.

BLUE CREAM - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG g (blue cream colorpoint), RAG g 04 (blue cream mitted), RAG g 03 (blue cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou břidlicově šedé, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění krémových skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy blue. 

CHOCOLATE TORTIE - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG h (chocolate tortie colorpoint), RAG h 04 (chocolate tortie mitted), RAG h 03 (chocolate tortie bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, na těle mohou být červené nebo krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou barvě mléčné čokolády, mohou být s červenými nebo krémovými skvrnami. Nosík a tlapky jsou skořicově hnědé, případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy čokoládové.

LILAC CREAM - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ - RAG j (lilac cream colorpoint), RAG j 04 (lilac cream mitted), RAG j 03 (lilac cream bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje na těle mohou být krémové skvrny - jejich velikost je individuální. Odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem, mohou být s krémovými skvrnami. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - případně vhodně korálově červené - podle rozmístění červených skvrn na hlavě a tlapkách kočky. Ostatní jako u barvy lilac. 

SEAL TORTIE LYNX (SEAL TORBIE) - ČERNOHNĚDÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU -RAG f 21 (seal tortie lynx colorpoint), RAG f 04 21 (seal tortie lynx mitted), RAG f 03 21 (seal tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u seal tortie a seal lynx.

BLUE CREAM LYNX (BLUE TORBIE) - MODRÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG g 21 (blue cream lynx colorpoint), RAG g 04 21 (blue cream lynx mitted), RAG g 03 21 (blue cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u blue cream a blue lynx. 

CHOCOLATE TORTIE LYNX (CHOCOLATE TORBIE) - ČOKOLÁDOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU RAG h 21 (chocolate tortie lynx colorpoint), RAG h 04 21 (chocolate tortie lynx mitted), RAG h 03 21 (chocolate tortie lynx bicolor)
V tomto vybravení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u chocolate cream a chocolate lynx.

LILAC CREAM LYNX (LILAC TORBIE) - LILOVÁ ŽELVOVINOVÁ S KRESBOU - RAG j 21 (lilac cream lynx colorpoint), RAG j 04 21 (lilac cream lynx mitted), RAG j 03 21 (lilac cream lynx bicolor)
V tomto vybarvení může být pouze kočka. Vybarvení je jako u lilac cream a lilac lynx.

Barvy lilac a chocolate jsou vzácnější proto, že barvy seal a blue jsou dominantní, což znamená,že pokud je v rodokmenu barva lila nebo čoko u prarodičů, praprarodičů a dále, je velmi malá pravděpodobnost toho, že by potomek byl nosič čokolády a lila (zde musím podotknout, že správně se říká: nosič ředícího genu pro lilové zbarvení). To, že by takový potomek byl přímo v jedné z těchto barev je pravděpodobné asi tak, jako získat jackpot ve Sportce. Ale cena za tyto barvy je vyšší jen u chovných koček, u mazlíčků se cena nerozlišuje podle barvy. 

Také barvený vzhled kočky většinou mnoho nenapoví o skutečné barvě, která bude geneticky předávána dál potomkům. Nejjednodušší způsob jak si to ověřit je genetický test barvy, který lze velmi snadno nechat své kočce udělat například v Německu, v laboratořích Laboklin nebo Biofocus. 
Není třeba žádný odběr krve, stačí stěr z tlamky, který zvládne každý chovatel sám. 
Ráda poradím každému, kdo by o tento genetický test barvy měl zájem. Cena testu je asi 1500 Kč, což není tak vysoká částka vzhledem k tomu, za kolik jsou prodávány Ragdoll kočky v barvách chocolate a lilac nebo Ragdoll kočky - nosiči čokolády a lila. 

Stejnými testy se zjišťuje také geneticky HCM a PKD. 

Tímto testem si chráníme (stejně jako chovatelská stanice Orlitia, od které máme čokoládovou kočičku Caity s genetickým testem barvy) dobré jméno při prodeji koťat do chovu, 
která prezentujeme jako čokoládové, lilové nebo nosiči čokolády a lila. Sama vím, jaké zklamání člověk prožije, když zakoupené kotě nemá tu barvu, kterou člověk chtěl do svého chovu mít...nemluvě o zvýšené ceně za kotě kvůli atraktivnosti barvy. 

Jako příklad uvádím vlastní smutnou zkušenost, kdy jsem zakoupila v USA naši Penny jako 100% čokoládovou lynx ragdoll kočku. Hned její první vrh ukázal, že něco není v pořádku, 
protože s naším lilovým kocourem se narodila koťata, která byla seal. Tehdy jsem poprvé využila možnost genetického testu barvy a bohužel pro nás ukázal, že Penny 
není čokoládová a není ani nosič čokolády, přestože její matka je v USA vedená jako čokoládová (po výsledku testu je jasné, že matka Penny taky není čokoládová). Proto od té doby vždy, pokud není matka o otec přímo lila nebo čoko, vyžaduji tento genetický test barvy, abych již nemohla být oklamána při prodeji kotěte. 
Nutno dodat, že v tomto případě chovatelka z USA neměla v úmyslu mne klamat, protože Penny je opravdu vzhledově (fenotyp) vedena v rodokmenu jako čokoládová lynx, protože posuzovatelé na výstavách její barvu takto hodnotí. 

TABULKA: Věk kočky

29. března 2010 v 20:29 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

výpočet věku kočky          srovnání přepočet psí a kočičí věk
Na pozadí kočičí

Pozor na pády koček

29. března 2010 v 20:24 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Pozor na pády koček

Pád z malé výšky je pro kočku mnohem nebezpečnější, než pád z několika metrů. Kočka totiž potřebuje dostatek času, aby se během pádu převrátila do "přistávací polohy". Využívá odporu vzduchu, ocasem kormidluje a vesluje, tlapky má roztažené. Její ohebná páteř a fragmentovitá klíční kost jí pomáhají k pružnému dopadu. Koťátka mají tuto schopnost teprve od určitého stupně zralosti.
Občas se objeví zprávy, že kočka přežila pád z velké výšky, jsou to ovšem výjimky. Kočka asi měla během padání možnost snížit prudkost nárazu, ať už díky keřům, či větvím stromů. Když kočka přistane na měkkém podkladu nebo na místě hustě porostlém zelení,může to trochu zmírnit její zranění. Naopak pády na tvrdý podklad, třeba beton,nikdy nezůstanou bez následků. Náraz je příliš prudký a nohy kočky ho neodpruží. Následky bývají velmi vážné:otřes mozku, zlomeniny, vnitřní zranění,která nemusí být znatelná na první pohled. Navíc kočka utrpí šok.
Proč kočka spadla z balkónu? Kočky mají jedinečný smysl pro rovnováhu a dovedou výborně balancovat. Ale jejich život ovládají emoce.Pohled na letícího ptáka či motýla dokáže probudit lovecký instinkt. Kočka vyskočí, aby chytila kořist a vlastní váha ji strhne dolů. Kočka může spadnout i během balancování, a to v důsledku leknutí.
Kočky žijící venku před pády ochráníme jen stěží.Za to kočky žijící v bytech ochráníme před pádem celkem snadno. Postačí důkladné a odborné zajištění oken a balkónů.
Dess

Infekční onemocnění koček III.

29. března 2010 v 20:21 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*

Infekční onemocnění koček III.

Syndrom získané ztráty imunity

Tuto obdobu lidského AIDS způsobuje virus, který najdeme v literatuře pod zkratkou FIV. Také tento virus je druhově specifický a tak se nikdo nemusí obávat nákazy. Projevy onemocnění vyplývají ze ztráty imunity a jeho průběh je pomalý. Protilátky proti viru lze odhalit krevním testem, vakcíny již byly uvedeny na trh v USA.

Vzteklina

Tato závažná virová choroba není specifická jen pro kočky, může jí onemocnět i člověk a všichni savci. Jedná se o infekci nervového systému včetně mozku, která vždy končí smrtí. Přestože se v oficiálních statistikách uvádí, že v ČR již 30 let žádný člověk vzteklinou neonemocněl, jedná se o natolik závažné onemocnění, že není možné její prevenci zanedbávat. Pro kočky, které se zúčastňují výstav je očkování povinné, stejně jako pro kočky,které překračují naše hranice. Je také nutné nechat očkovat všechny kočky s volným výběhem ven.
mY BLOGÍSEK

Infekční onemocnění koček II.

29. března 2010 v 20:19 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*

Infekční onemocnění koček II.

Kočičí leukóza(leukemie).

Tuto nemoc způsobuje rovněž virus, který je v odborné terminologii označován jako FeLV (Feline Leukose Virus). Virus proniká do chromozomů buněk, kde může setrvávat bez projevů měsíce až roky.Při oslabení organismu (infekce,březost) se nemoc projeví. Projevy leukózy jsou dosti různorodé-zhoubné nádory, leukemie,chudokrevnost a snížení obranyschopnosti organismu.Klinický průběh se podobá průběhu lidského získaného syndromu ztráty imunity(AIDS). Postižená zvířata se těžko uzdravují z banálních infekcí, mají dlouhodobě špatnou kondici zdánlivě bez nějakého důvodu. Virus se šíří přímým kontaktem mezi zvířaty a z matky na plod.Jeho přítomnost byla zjištěna v krvi i slinách nemocných zvířat.Přítomnost protilátek proti viru lze zjistit testem ze slin i z krve(ten je přesnější). Postižené kočky se vyřazují z chovu i hromadných akcí(výstav). Protože se virus šíří i pohlavním stykem, mnoho chovatelů vyžaduje před krytím provedení tohoto testu. Proti leukóze lze očkovat pouze v případě negativního testu na přítomnost protilátek. Také tato kočičí nemoc je na člověka nepřenosná.
Kočička

Infekční onemocnění koček I.

29. března 2010 v 20:18 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*

Infekční onemocnění koček I.

Panleukopenie-kočičí mor.

Tuto nejdéle známou infekční chorobu koček způsobuje virus.Stejně jako další typické kočičí virózy není kočičí mor přenosný na jiné druhy zvířat a ani na člověka.Touto chorobou však mohou onemocnět všichni příslušníci čeledi kočkovitých.Kočičí mor je velmi nebezpečný a neočkované,zejména mladé kočky na něj prakticky vždy uhynou.Infekce se šíří převážně vzduchem a má inkubační dobu 2 až 10 dní.Projevuje se jako těžký zánět sliznice,žaludku a střev.Nemoc někdy mívá tak rychlý průběh,že kočka uhyne do 24 hodin.Nejvýraznějším příznakem kočičího moru jsou silné,mnohdy krvavé průjmy,při kterých se odlupuje střevní sliznice,jejíž cáry nalézáme ve stolici.Průjmy vedou k rychlému odvodnění organismu a porušení jeho vnitřního prostředí.Léčba spočívá v podávání antibiotik a zavodnění organismu infuzemi.Naštěstí máme k dispozici spolehlivé očkovací látky,kterými můžeme očkovat koťata již od věku 6 týdnů a není tedy nutné kočky tomuto velkému riziku vystavovat.
Kočičičinka

VELMI MÁLO ZNÁMÉ PLEMENO: Korat

29. března 2010 v 20:17 | B@rushk@ |  *NOVINKY*

Korat

Korat

Historie.

Korat je jedním z mála "čistých" plemen, tzn., že vzniklo zcela přirozenou cestou, bez přispění a pomoci člověka. Původ tohoto plemene je v Thajsku a svůj název dostalo podle provincie Nakhon Ratchasima, v Thajsku známé jako Si- sawat, v překladu znamenající " plod savatu". Zbarvení korata totiž připomíná barvu těchto plodů.
První popis korata je možné najít v " Smud Koi Pergamen", knize básní o kočkách. Toto dílo je umístěno v Národní knihovně v Bankoku. Předpokládá se, že dílo vzniklo za vlády siamských králů dynastie Ajutchaja. Korat je zde popisován následovně: " Srst je hladká, s podprsím jako nebe a s konečky vlasů podobnými postříbření. Oči září jako kapka rosy na listech lotosu". Korat je v Thajsku známý jako kočka, přinášející štěstí, proto byla donedávna neprodejná, mohla být dána jen darem. Darovala se většinou novomanželům, nebo lidem vysoce váženým, pro štěstí.
První kočka plemene korat se objevila v Evropě v roce 1896, byla vystavována cestovatelem na výstavě koček v Londýně jako siamská modrá kočka. Pro svou barvu však byla diskvalifikována. Další zmínky o tomto plemeni se objevují v roce 1959, kdy byl do USA dovezen první chovný pár kocour Nara a kočka Dara. Do USA je dovezla Jean Johnson, která žila v Thajsku , kde se setkala s chovem koratů. Zájem o tyto kočky velmi stoupl a tak byl korat během pár let uznán v USA, Kanadě, Austrálii i Jižní Africe. Z USA byli korati dovezeni do Anglie v roce 1972 a v roce 1982 bylo toto plemeno uznáno FIFe. Dnes je uznávají tyto chovatelské organizace: GCCF, FIFe, CFA, TICA.

Popis plemene.

Korat je středně velká kočka, dosahující hmotnosti v rozmezí 2,5 - 5 kg. Zbarvení korata je vždy stříbřitě modré, čím více stříbřitosti, tím více se plemeno cení. Srst je krátká, hustá, lesklá a přiléhající k tělu. Oči korata mají zářivě zelenou barvu, koťata se však rodí s očima jantarově zbarvenýma. Oči jsou velké, orientálního typu, posazené daleko od sebe, ale pokud je má kočka do široka otevřené, působí kulatým dojmem. Pro korata je charakteristický srdcovitý tvar hlavy, má dobře vyvinutý podbradek a široce posazené uši. Zajímavostí u tohoto plemene je, že jeho přední nohy jsou kratší než zadní, což způsobuje sklonění zad. Ocas je u kořene mohutný a pomalu sbíhá do kulaté špičky.

Povaha.

Korat
Korat je hravá a temperamentní kočka. Je to však zároveň plemeno tiché a jemné. Pohyb korata je pomalý, rozvážný a opatrný. Na náhlé hlasité zvuky je korat citlivý, proto se spíše hodí do klidných domácností. Korat si vytváří velmi silná pouta s lidmi, někdy toto může vést až k žárlivosti. Je lepší je chovat trochu samotářsky. Hodí se nejlépe do společnosti dvou dospělých lidí. Korat nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Chov korata.

Chov korata je velmi přísný a je zakázáno jakékoliv přikřížení jiných plemen. Předci musí být doložitelní až do Thajska. FIFe neuznává žádné jiné zbarvení než modré. Korati, které chce chovatel použít k chovu musí mít test DNA na GM, pokud oba jejich rodiče nebyli testováni na GM s negativním výsledkem. GM - gangliosidoza, dědičné degenerativní onemocnění nervového systému, které končí smrtí, jeho projevy začínají ve stáří 2 - 3 měsíců. Kočky, které budou testovány, musejí být identifikovány mikročipem. Při prodeji koťat musí chovatel kupujícího informovat o nemoci GM a o podmínkách registrace koratů. Veterinární potvrzení o GM testu s jeho výsledkem musí být připojeno k rodokmenu kotěte.
.

KOČKY: Chlupaté vločky, vánoční kočky

29. března 2010 v 15:19 | B@rushk@ |  *ZE SVĚTA KOČEK*

KOČKY: Chlupaté vločky, vánoční kočky


Tak už jsou zase za dveřmi. Kdo? Přece Vánoce! Přichází čas porozumění, dárků a nostalgických vzpomínek na ty, kteří už s námi nejsou. V čase vánočním jsme prostě tak nějak víc naměkko.
Díváme se do očí svých čtyřnohých přátel a vidíme v nich pohledy jejich předchůdců. Když naši zvířecí přátelé naplní své poslání na tomto světě, běží si dál a nás tu nechávají v slzavém údolí. Nám lidem pomohou otevřít oči, poznat svět z jiného úhlu pohledu a třeba i lépe pochopit sami sebe.Šrámková - koťata mrňata 1
A na nás pak je, jak jejich odkaz naplníme, aby se nám vraceli, abychom jejich pohled četli v očích svých příštích miláčků. Když přijde chvíle nejsmutnější, ptáme se, proč? Proč teď a takto? Snad bychom se měli spíše ptát: Co jsme při vzájemném soužití vlastně pochopili?
Ještě nedozněla vlna odložených prázdninových dárků, kdy se z rodinného mazlíčka náhle stává odložený opuštěnec, a už se pomalu blíží právě ty milované i proklínané Vánoce, kdy se situace často opakuje. Lidská zodpovědnost bohužel často nemívá dlouhého trvání. A tak se útulky pomalu, ale jistě zaplňují a nastávají každoroční zimní obavy, jak to zvládnout.
Kočka, jak známo, je stvoření teplomilné.
Proto se vůbec nezlobí, když ji nezebou tlapky v mrazivých plískanicích, když nemusí žíznivě olizovat ten nedobrý sníh, když ji netrápí hlad a nemusí pracně hledat, kde hlavu složit. Kočky, které jsou nuceny přežít zimu v terénu, ať už v městských zákoutích či v promrzlých polích, vědí své.
Šrámková - koťata mrňata 2Každé takové přežití nelehkého zimního období bohužel znatelně oslabuje kočičí organismus a zanechává mnohdy trvalé následky na jejich zdravotním stavu. Ne všechny toulavky mají to štěstí, že se dočkají přikrmování či přístupu k nezamrzlé vodě, případně možnosti schovat se v teplém suchém místě, odkud je nikdo vzápětí nevyžene.
Pro mnohé obyvatele městských částí je kočka v ulicích v lepším případě neviditelná, v tom horším se často stává terčem útoků, čímž pádem ztrácí zbytky důvěry v člověka. Na vesnicích je pro změnu kočka natolik běžným jevem, že nikoho z domorodců ani nenapadne, že v zimě si kočka ani ty myši nenachytá, a že tím ztrácí beztak chabý způsob obživy.
A to přesto, že právě zima je obdobím, kdy je zvýšený přísun živin nezbytný k vytváření imunity proti chladu. V zimě mají kočky také větší nároky na množství a kvalitu potravy - udržování tepla je stojí více energie. V zimě, na mrazu se kočkám zároveň mnohem hůře běhá, jelikož polštářky na tlapkách se vysuší, loupou a bolí.
Kočka nám nemůže sdělit, co a kde ji bolí, že je jí špatně a co se s ní děje. Kočka má strach z neznámého, spíše se bude snažit najít úkryt nebo se nám bude jevit nepřátelská, čímž se sama vzdává naděje na možnou pomoc.Šrámková - koťata mrňata 3
I toulavé kočičí dobrodruhy trápí zimní počasí. Především malé kotě či starší kočka nemají bez pomoci příliš šancí na přežití. Ne každý, kdo najde promrzlé zvíře, se pokusí jej alespoň umístit do útulku, natož mu poskytnout potřebnou pomoc. Jenže - ono to umístění nalezence do útulku není jen tak. S blížící se zimou se na nás takřka denně obracejí lidé řešící otázku "kam s nimi", tedy s kočkami, které "zbyly" na chatách, chalupách, o které se nemá kdo postarat. Někteří jsou z dané situace sami nešťastní, jiní na rovinu přiznávají, že se prostě koček potřebují zbavit. Ovšem, málokdo vidí i finanční stránku věci a domnívá se, že předáním koček do útulku je věc zcela vyřešena. Jiní pro změnu žijí v iluzi, že útulky automaticky pobírají dotace, čímž pádem to prostě mají v popisu práce a taktéž je vyřešeno.
Fronty a nerváky na veterinách, nikdy nekončící úklidy kotců, denní kydání toalet, probdělé noci se čtyřnohými pacienty, věčné usmlouvávání věřitelů o každý další den v naději, to vše a mnohé další jakoby neexistovalo. Co obnáší takové odpiplání koťat či štěňat, Zvířetníci vědí.
Ale než propadat beznaději a malovat příslovečné čerty na zeď, raději doufáme, že tahle zima bude mírná, že koťata vyrostou i bez denního přísunu čerstvého masa, že jim ty granule po expiraci, které jediné byly k dispozici se slevou, postačí.
Že nejlevnější léky pomohou stejně jako ty osvědčené, ale cenově momentálně nedostupné, že se nám podaří přemluvit veterináře, aby nás tentokrát vzal na dluh, že se nic nestane, když očkování třiceti dorůstajících koťat počká, protože počkat musí, že tentokrát budou mít viry dovolenou, že bude na zimu čím topit, protože dřevo zase podražilo, že... Že přežijeme.
Šrámková - koťata mrňata 4V plánu byla dostavba další karantény, ovšem člověk míní, živly mění, letní povodně nám daly zabrat samy o sobě. Ovšem "zabalit to" jsme prostě nedokázali...
"Povodňové mámy" u nás odrodily, chlupaté plaváčky jsme piplali, co nám síly stačily. Některá mrňata se ujala jedna radost, jiná dodnes bojují s následky nelehkého startu do života. Ale nám se chce jít dál, pro všechny příští, kterým snad můžeme pomoci. I když to jde pořád ztuha. Nejhorší je ovšem nejistota a každodenní boj s existenčně-provozní režií.
Tenhle článek je vlastně poděkování obyčejným lidem, těm "neviditelným", kteří místo velkých řečí prostě pošlou tu svoji kapku v moři. Ač je to k nevíře, nehlásají, jak spasí svět. Nelkají nad tím, jak se dříve žilo lépe. Místo slůvek útěchy, sladkobolných řečí a slibů pomáhají podle svých sil. V tomhle je ta síla.
Potřebujeme vás více, než si myslíte. Život je jinde. Vy, obyčejní lidé s obyčejnými každodenními starostmi, kteří vidíte a myslíte srdcem, vy jste naše naděje...
Dovolím si závěrem malou vánoční reklamu - na e-shopu máme novinku, ideální pro vánoční čas - hrnek s podobiznou a jménem Vašeho miláčka (psího, kočičího, koňského... ;-)
To jen tak na okraj, radosti není nikdy dost! Ani té lidské, ani té kočičí...

Čipování koček

28. března 2010 v 20:39 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Čipování koček

Co je vlastně čipování a k čemu slouží?

Čipování je radiofrekvenční identifikace, je to moderní způsob označování zvířat všech druhů. Pomáhá vyhledávat a identifikovat ztracená, či odcizená zvířata.
Samotný čip je plastový váleček umístěný ve skleněném pouzdře, o rozměrech přibližně 12 x 2 mm a nese v sobě elektronické zařízení s číselnou informací. Každé číslo je unikátní a nemůže se z čipu ztratit či vymazat. Čip obsahuje dvanácti místnou číselnou kombinaci,pravděpodobnost dvou čipů se stejným kódem je 1: miliardě. První dvojčíslí čipu označuje zemi, v ČR je toto předčíslí 09.Následuje identifikační číslo zvířete.
Jelikož mikročip nemá vlastní zdroj energie,je kód aktivován až při čtení energií čtecí pistole.
Umístění čipu má své pevné zákonitosti. U koček se implantuje pod kůži na levou stranu krku. Úkon se provádí pomocí duté jehly a je stejný jako u klasické injekce. Materiál skleněného pouzdra čipu je nedráždivý pro živou tkáň a v těle kočky se nemůže pohybovat. Místo vpichu nebolí a nepodléhá zánětům.
Jelikož životnost čipu je minimálně 25 let, je pro kočky na celý život. Kočku očipuje veterinární lékař k tomu určený.
Myšíona

Jak se o kočku starat aby vás milovala?

28. března 2010 v 10:37 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*
 • Jednou denně jí dejte pamlsek
 • Alespoň 25 min. denně si s ní povídejte...Stačí blbosti, nesmysli, vaší kočce to je úpe jedno.
 • Měla by alespoň jednnou týdně vypít misku kočičího mléka, a jednu misku přírodních granulích
 • Hlaďte ji, mazlte se s ní ať vás má ráda....
 • Přírodní granule zakouoíte Zde, klik
.


Život s kočkou

28. března 2010 v 10:30 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Život s kočkou

Chov koček se stává stále oblíbenějším.Souvisí to zejména se změnami životního stylu.Čím dál tím více lidí žije ve městech v malých bytech,spoustu času tráví v zaměstnání a tak se kočka stává ideálním partnerem a přítelem.Kočka se o své potřeby postará sama, místa také nepotřebuje mnoho a tak může s námi naše obydlí snadno sdílet.Soužití s kočkami působí pozitivně na lidské zdraví:jejich hlazení přispívá k poklesu tepové frekvence a krevního tlaku.Kočka vás vždy vyslechne a nikdy neradí,co by jste a jak měli dělat.Kočka dobře pozná jakou máte náladu,jestli vás něco trápí,jestli jste šťastni a spokojeni,prostě kočka ví.Potom se snadno stane,že kočka pozná vaše trápení a přijde se přitulit,nechá se hladit a potichoučku přede a rázem trápení mizí,důležitý je jen váš kočičí přítel.Naopak při vaší dobré náladě je i kočka veselá,chce si hrát a sdílet s vámi vaše radosti.S kočkou hodně mluvte,vždyť ona je tak chytrá a chápavá,nebo se jen tak tváří?Výborné je,když vám kočka odpovídá.Je mnoho komunikativních plemen,které chtějí mít za každou cenu poslední slovo.Rozhovor s kočkou vás příjemně naladí a i pobaví.
Pravda je taková,že všichni potřebují ventil pro lásku a touhu o někoho se starat.Děti vám dospěli a už vás tolik nepotřebují,nebo jste mladí a příliš zaměstnaní a proto i zatím bez dětí?Hledáte bezvýhradnou náklonnost u domácího mazlíčka?Pak to kočka vyhrává na celé čáře.Když konečně po únavném dni dorazíte domů je to ona,kdo na vás čeká a také vás náležitě přivítá i kdyby jste se náhodou někde opozdili.I když je pravda,že některé kočky si dokáží hrát na uražené,ale jen do chvíle,než uslyší známé volání a poznají,že se pro ně chystá něco moc dobrého.Vypadá to,že jste pro ni jen otvírač konzerv,ale pravda je jiná,vy jste její skutečný přítel,který ctí a toleruje její nezávislost.Pamatujte,kočka kdysi dávno dovolila lidem,aby s ní žili,přidala se k lidem sama z vlastní vůle a proto buďte pyšní na to,že s ní můžete žít i nadále.

Kastrace…….?

28. března 2010 v 10:30 | B@rushk@ |  *KASTRACE*

Kastrace…….?

Co je kastrace:

Pod pojmem kastrace rozumíme operativní odstranění zárodečných žláz.Zásah může být u obou pohlaví proveden v jakémkoli věku.Nejvhodnější je doba před pubertou,přibližně ve věku sedmi až devíti měsíců.Zásah u kocourů je podstatně jednodušší.Dvěma drobnými řezy se odstraní varlata ze šourku.U kočky se otevře břišní dutina a odstraní se vaječníky.Vzhledem k možným komplikacím by se měla kastrace provádět v době,kdy kočka nehárá.Někdy se místo pojmu kastrace používá pojem sterilizace.Toto označení není správné,protože při sterilaci zůstávají varlata nebo vaječníky a děloha v těle a přeruší se pouze chámovody nebo vejcovody.Zvíře se pak sice nemůže rozmnožovat,ale je i nadále pohlavně aktivní se všemi důsledky,zatímco při kastraci zmizí i nežádoucí chování.

Možnosti zabránění říje:

A:Medikamentózní -pomocí tabletek nebo injekcí dojde k dočasnému oddálení říje. Jednoznačně se nedoporučuje jako dlouhodobé řešení,protože rizika spojená s těmito aplikacemi jsou příliš vysoká.
B:Chirurgický zákrok -způsobuje odstranění vnitřních pohlavních orgánů. Doporučuje se v prvním roce života,způsobuje trvalou neplodnost.

Pro:

 • nejlepší metoda,jak zabránit nežádoucímu rozmnožování
 • provádí ji veterinář,je bezpečná
 • při kastraci kocoura nedochází ke značkování
 • kastrovaní kocouři se chovají teritoriálně jako kočky
 • po kastraci zvíře nepociťuje pudovou frustraci
 • zvíře je hravé,zdravé,přítulnější
 • v průměru se dožívá vyššího věku.

Proti:

 • je proti přirozenému pudu rozmnožovat se a uchovat rod
 • kočky po kastraci často tloustnou
 • zásah do přirozenosti koček,změna povahy
 • ztráta postavení v hierarchii při kontaktech s jinými kocoury v přírodě

Pomoc při rozhodování:

Kdo nemá kočky na chov,měl by je nechat kastrovat.Kdo kočky miluje,měl by i zodpovědně přispívat k tomu,aby se kočičí bída tohoto světa nerozmnožovala.Někteří milovníci koček táhnou do boje proti kastraci s argumentem,že znamená zásah do přirozenosti koček a mění jejich povahu.Kdybychom však chtěli zachovat její přirozenost do všech důsledků,nemohli bychom ji chovat ani v domě.Člověk kočku domestikoval a tím již před tisíci lety převzal zodpovědnost za její život.

Malý početní příklad na závěr:

Dvě kočky,které odchovají ročně osm koťat,jsou schopny během sedmi let založit základ pro další rozmnožení"kočičích rodin" o počtu 174 760 koček!
Jen málo lidí je ochotno si vzít z útulku neznámou kočku.
Další článek na téma kastrace Desetkrát o kastraci.
Čerpáno z časopisu Naše kočky č.7/2004

Jsou bílé kočky rizikem?

28. března 2010 v 10:29 | B@rushk@

Jsou bílé kočky rizikem?

Barva se dědí podle Mendlových zákonů.Obzvlášť dědění bílé barvy,která se předává dál v genu bílé strakatosti,má velký význam.Podíl bílé barvy totiž u některých plemen rozhoduje nejen o připuštění k chovu,nýbrž prý s sebou nese i zdravotní rizika jako hluchotu.
Je tomu skutečně tak?
Nezávisle na chovatelském ideálu krásy byla čistě bílá zvířata v mnohých plemenech zakazována.Jako důvod se uvádělo přesvědčení,že bílá zvířata jsou náchylnější k tělesným deformacím a bývají ve zvýšené míře postižena hluchotou.Prof.dr.Wegener z Veterinární vysoké školy v Hannoveru byl pověřen,aby vypracoval odborný posudek k podložení tohoto tvrzení.Dospěl ovšem k jinému závěru.Bílou strakatost nelze spojovat s žádnými zřejmými deformacemi.
Disertací,která byla v roce 2000 napsána na Veterinární vysoké škole v Hannoveru,bylo dokázáno,že hluchota a bílá srst nemají žádnou souvislost.Tento poznatek však není nijak nový.Již v roce 1956 dospěl Hirschfeld s pomocí testovacího páření ke stejnému výsledku. Významný je ovšem častější výskyt hluchoty v souvislosti s modrýma očima.Tato souvislost je v současné době podrobována vědeckému výzkumu.Leccos však pro ni hovoří.

Kočka a dovolená

28. března 2010 v 10:28 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Kočka a dovolená

Nastává léto,období dovolených,na které se my lidé velmi těšíme.Ale co naše kočky?Většina z nás začíná uvažovat,jak to zařídit,abychom na dovolenou odjížděli s pocitem,že je o našeho chlupatého miláčka dobře postaráno.
V první řadě je důležité se rozhodnout,jestli kočku necháme doma,nebo ji budeme brát sebou.Popřípadě jí najdeme dočasné ubytování někde,kde se nám o kočičku po dobu dovolené postarají.
Věřte,že kočky už s předstihem několika dní poznají,že se něco chystá.Registrují naše nadšení a nikdo z nás je nedokáže oklamat.Když začneme balit kufry,tváří se uraženě.Oni odjíždí a mě nechají samotnou,tohle je vepsáno ve tváři snad každé kočky.Pokud při odjezdu zůstane jen u uražených tváří,máme vcelku štěstí,i když nás trochu hryže svědomí.Některé kočky však dokáží být velmi nápadité a tak si před odjezdem ještě leccos vytrpíme.Kočka,do té doby velmi čistotná,najednou dělá své potřeby uprostřed kuchyně,kocourek milý a mazlivý demoluje nábytek.Hodně zkušení jedinci dokonce umějí onemocnět na přání.Možná je to skutečně způsobeno imunitním systémem oslabeným smutkem…..Nebudeme přece svého miláčka podezírat,že je simulant?!
Těšíme se na dovolenou a přitom máme provinilé pocity,že necháváme svého čtyřnohého přítele na několik dní samotného.Pokud kočku nebereme sebou ,je asi nejlepší nechat ji doma,v prostředí na které je zvyklá a zařídit "náhradního pečovatele".Pokud máme jistotu,že o našeho miláčka bude dobře postaráno,můžeme vyrazit a starosti hodit za hlavu- je přece dovolená.
A pokud kočku bereme sebou?Záleží hlavně na tom,kam.Jestli že je kočka každé léto s námi na chatě či chalupě,jistě to bere jako příjemné zpestření.V případě,že ji bereme na místo jí zcela neznámé,počítejme ze začátku s nějakými potížemi.Pro většinu koček to znamená stres,který se často projeví značkováním,odmítáním potravy někdy i apatií.Také dlouhé cestování není pro kočku příjemnou záležitostí.Takže,jak na to?Usnadnit kočce cestování a navykání na nové prostředí může feromon blaženosti.Mnozí západoevropští a američtí veterináři již tyto feromony podávají jako prevenci proti stresovým problémům.Aplikace je velmi jednoduchá.Feromony jsou k dostání jako rozprašovače,které se zapnou do elektrické zásuvky,nebo se mechanicky rozstříkají.U nás však je tento feromon ještě ve stadiu ověřování.Tak snad příští dovolenou už budete moci vy i vaše kočka prožít v klidu a bez stresových situací.O tom přece dovolené jsou.

Tenhle kocour......

28. března 2010 v 10:28 | B@rushk@ |  *NOVINKY*

Dewey / Dewey - Kocour z knihovny, který okouzlil celý svět

Tahle kniha mi trochu připomíná Marleyho (titul Marley a já), protože hlavním hrdinou je okouzlující zvířátko, překypující láskou. Deweyho, jak kocourka později pojmenují po nejslavnějším knihovníkovy ve státech, najde Vicky schouleného ve schránce mezi vrácenými knihami, kam ho nejspíše někdo pohodil. Dewey se stane okamžitě miláčkem celé knihovny, kde se také natrvalo usadí, získá si srdce mnoha lidí a svou povahou jim začne i pomáhat překonávat, svým kočičím způsobem, strasti kterých se na nich život napáchal, ať už se jedná o postiženou holčičku na vozíčku, osamělého starého pána nebo Vicky, která si taky prožila svoje. Dewey rozdával dlouhých devatenáct let svou lásku a za svého života se stal nejznámějším kocourem na světě, přijela si ho dokonce natočit i delegace z Japonska.
Tato kniha je pravdivým příběhem jednoho kocourka který ohromil svět, je jen důkazem, jak moc nám zvířata mohou pomoci, tak trochu se až bojím si tuhle knihu sehnat, už teď je mi jasná jedna věc, dožene mě k pláči. Už jen když nyní pomyslím na to, co tenhle kocourek všechno dokázal, derou se mi do očí slzičky, bude to stejné jako u Marleho... až knihu dočtu popláču si a pak se pousměju nad tím, jaký byl ten tvoreček ale kabrňák.
Doufám, že nebudu jediná, kdo si u tého knihy popláče, nejsem žádná padavka, ale dojemné (a ke všemu pravdivé) příběhy mě jednoduše vždy dostanou :)
Ukázku z kniha můžete najít zde.

Rubrika: Koupím

27. března 2010 v 19:59 | B@rushk@ |  *KOUPĚ, ÚTULKY...ATD. KOČEK*
Rubrika:Koupím
20.3.2010kontakt: lucacora@post.cz
obr. není k dispozicikoupím zrzavé kotátko - kocourka - mainské mývalý nebo
perské (nezáleží jestli bude bude s PP nebo bez). Odběr
nejlépe květen, ale lze i dříve.
9.3.2010kontakt: 728218034


8.3.2010kontakt: 606501110
obr. není k dispoziciKoupím chlupatějšího kocourka bez PP a z Prahy, na
plemenu a barvě nezáleží....
7.3.2010kontakt: cddoma@seznam.cz
obr. není k dispoziciKoupím krasné kotatko Ragdoll na vystavy, chov a jako
domaciho člena..Dekuji za kompletni informace.
Zouharovi
.

Porod kočky

27. března 2010 v 19:56 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Porod kočky

Pokud má kočka již připravenou porodnici,pak zde i porodí.V místnosti,kde bude kočka rodit by měla být teplota nejméně 22 stupňů.Samotný porod začíná nejprve slabými,postupně zesilujícími porodními stahy,které jsou na břiše kočky dobře pozorovatelné.Porod probíhá asi dvě hodiny.Porození jednoho kotěte může trvat 15-30 minut.Někdy se však koťata rodí velmi rychle,třeba i po pěti minutách.Většinou se koťátka rodí hlavičkou napřed,často však také pánevním koncem,ale ve většině případů se narodí bez pomoci i u této polohy.Za normálních okolností začne kočka novorozené kotě ihned čistit a ukousne pupečník.V průběhu porodu sledujte,jestli za každým kotětem odešla i placenta.Pokud kočka placenty požírá,nebraňte jí v tom.Jde o normální přirozený jev.Během porodu nabídněte kočce pití i krmení.Probíhá-li vše hladce nechte kočku udělat vše samotnou.
Jiná situace nastane,pokud se rodička o své kotě nezajímá.Pak musíte koťátku pomoci vy.Nehty opatrně natrhněte plodový obal v místě tlamičky,aby kotě mohlo začít dýchat.Potom uchopte pupečník a prsty ho zaškrťte asi 4 cm od bříška kotěte.Pupečník můžete i podvázat nití,aby nekrvácel.Kotě podržte chvíli hlavičkou dolů,aby z dýchacích cest vytekla plodová voda.Jakmile kotě začne křičet,kočka o něj obvykle okamžitě projeví zájem.Kotě přiložte ke struku a nechte kočku,aby je olízala.
.

Přesné pravidlo,jak dlouho má trvat porod neexistuje.Někdy je vše odbyto během tří hodin,občas se však stane,že se poslední kotě narodí až několik hodin po zdánlivě skončeném porodu.
Pokud se kočce narodí mrtvé kotě je vhodné navštívit s ní veterináře,aby se přesvědčil,že je vše v pořádku a že v děloze nezůstala placenta.
Mohou však nastat i situace,kdy je nutno přivolat veterináře:
Trvají-li silné porodní stahy déle než dvě hodiny a žádné kotě se nenarodí. Nemůže-li kočka porodit kotě,které je už částečně venku. Slábnou-li porodní stahy a přitom je jasné,že v děloze jsou ještě koťata. Odkládání návštěvy veterináře a jeho odborné pomoci v těchto případech není na místě.

mNo u babičky a dědečka

26. března 2010 v 19:50 | B@rushk@ |  *MŮJ KOCOUR*

Jak, mi je???

nWm

Mám tu spát jednu noc a zítras mámou vyrážím do LETŇAN!!!

Kde jsem???

U babiČky a u dědeČka.

mNo, právě teĎ jsem u babči a dědy v Sedleci nudim se a nevim co, tak mi alespoň sem pište komentáře, abych si mohla co číst, pls............................

.1

Potřeby pro vaši kočku

26. března 2010 v 19:41 | B@rushk@ |  *VÝROBKY PRO KOČKY*

Potřeby pro vaši kočku

Pro vaši kočku budete potřebovat pár základních věcí,zde najdete stručný přehled.

Kočičí toaleta.

Existují různé druhy,které se liší cenou,provedením i designem.Levnější toalety nemají poklop,nejsou však příliš praktické,protože kočky své výměšky zahrabávají,čímž mohou část náplně vyházet ven.S poklopem jsou sice drahší,ale kočka má i více soukromí a nemusíte kolem toalety tak často uklízet.

Stelivo-náplň do toalety.

Náplň,která tvoří buď jemné nebo hrubé hrudky,se zdá být nejekonomičtější.V takových náplních nemůže moč prosáknout na dno,protože ze zrnek vytváří hrudky,jež se dají snadno odstranit.Je ovšem důležité nasypat do toalety dostatečně silnou vrstvu,která zabrání prosáknutí moči na dno.Náplně na bázi dřeva a papíru jsou sice šetrné k životnímu prostředí a mohou být zužitkovaný jako kompost,ale ekonomicky nebývají příliš výhodné a ne vždy uspokojivě vstřebávají moč a vlhkost.Nejnovější náplně se skládají ze syntetických kuliček,které absorbují moč a vlhkost.Toaletu tedy nemusíte čistit tak často,protože moč zůstane izolována.Jestliže vaše kočka již navyklá některému stelivu,snažte se stelivo neměnit.

Lopatka.

Umělohmotná pomůcka při čištění toalety.

Potrava.

Potravou se rozumí suché granulovité krmiva,masové konzervy,vitamíny a výživné doplňky.Více na stránce o stravě.

Přepravka.

Přepravka je důležitá hlavně pro návštěvy veterináře a také pro cestování.Existují různé velikosti i druhy přepravek.Některé se otvírají v horní části,jiné v přední.Také jsou k dostání přepravky z ratanu.Praktičtější jsou však umělohmotné kvůli snadnějšímu čištění.Ceny přepravek se liší podle velikosti a použitého materiálu.

Košík na spání- pelíšek.

V obchodech pro chovatele jsou k dostání nejrůznější varianty pelíšků od látkových po proutěné. Pro koťátko vám však postačí i obyčejný košík vystlaný vaším starým pleteným svetrem.Některé kočky mají v oblibě lepenkové krabice s vyřezaným bočním vchodem.Ložnice je nejlepším místem na spaní,a to jak pro vás,tak i pro vaši kočku.Přesto by měla mít svůj pelech,který by měl být snadno přístupný,vystlaný a umístěný na klidném místě daleko od hluku a průvanu.Pokud však dovolíte vaší kočce spát ve vaší posteli,věřte,že ji už s ní nedostanete.

Misky.

Misky na stravu a vodu zakoupíte v obchodech s potřebami pro chovatele.Mohou být umělohmotné nebo nerezové.Existuje i dávkovač na vodu.Misky by měly být tři pro jednu kočku.Jedna na suchou stravu,druhá na masovou a třetí na vodu.Nejlepší jsou podle mého názoru umělohmotné misky opatřené"přísavkami",které zabraňují posunování misek.

Hračky a škrabadla.

V přírodě si kočky hrají s jinými kočkami nebo koťaty.Kočce chované v domácnosti můžete hračky zakoupit nebo vyrobit.Jedná se o různé míčky,myšičky,nebo barevné provázky.Kočky ocení i míčky na gumičce.Jednoduché složené papírky,nejlépe barevné,svázané delším provázkem a šustící po podlaze nenechají vaši kočku dlouho v klidu.Škrabadla jsou důležitou součástí výbavy.Kočka si na nich obrušuje drápky,šplhá a hraje si.Škrabadla dostanete koupit v různých velikostech i provedeních.Má rada zní:než se pro některé rozhodnete navštivte více obchodů.Ceny se mohou značně lišit.Ti šikovnější si mohou škrabadlo vyrobit sami podle svého vkusu.Inspiraci najdete v obchodech nebo v časopisech.

Potřeby pro úpravu srsti.

Péče o srst by měla být pro kočku příjemnou záležitostí.U koček s dlouhou srstí budete potřebovat kovový hřeben,štětinový kartáč a pudr.Ocas se češe kartáčem velmi opatrně.Dlouhou srst je nutné pročesávat denně.Jednou týdně srst napudrujte a důkladně vyčešte a vykartáčujte.Na polodlouhou srst budete potřebovat kartáč z pravých štětin a kovový hřeben.Ocas pročesávejte hřebenem velmi opatrně.Krátká srst nepotřebuje zvláštní péči.K uhlazení srsti se používá gumový kartáč.Majitelé siamek a orientálek budou potřebovat jelenici k uhlazení srsti a dodání lesku.Jinak na krátkou srst postačí kartáč a hřeben.

Obojek.

Jestli-že vaše kočka bude mít volný výběh,nebo s ní budete cestovat potřebujete obojek s identifikačním štítkem.Obojky jsou k dostání v různém provedení v obchodech s chovatelskými potřebami.Vhodný je obojek odpuzující blechy.Indetifikační štítek by měl obsahovat jméno kočky,datum jejího narození a dále kontakt na vás.Pro kočku nepoužívejte klasické vodítko,protože se z něj snadno vyvlékne.Lepší je postroj,který se zapíná kolem krku a předních tlapek.

Potřeby první pomoci.

I kočce chované v domácnosti se může stát úraz.Proto by jste měli mít doma klasickou lékarničku,která obsahuje základní potřeby.I přes poskytnutí první pomoci vaší kočce,je důležité ihned vyhledat veterináře.

Kupujeme kotě

26. března 2010 v 19:14 | B@rushk@ |  *KUPUJEME KOTĚ*

Kupujeme kotě

Přemýšlíte nad koupí kočky?Zvážili jste všechny možné slasti i strasti v soužití s novým členem vaší rodiny?Nabízím vám na této stránce pár svých názoru a zkušenosti,se kterými samozřejmě nemusíte souhlasit.

Proč chceme kočku?

koťataDůležité je uvědomit si,proč kotě kupujeme.Kupovat kotě jen proto,že ho chtějí vaše děti by byla chyba.Kotě musíte chtít především vy a to hlavně proto,že veškerá péče o něj bude ležet na vašich bedrech a tady je také dobré si uvědomit,že nejde o týdny nebo měsíce. Kočky se dožívají průměrně 10.-15.let.

Dospělou kočku nebo kotě?

Většina lidí dá při pořizování kočky přednost kotěti před dospělou kočkou. Koťata jsou neodolatelná,plyšová,měkoučká a zaoblená.Myslet si však,že můžete ještě zformovat jejich povahu podle svého přání by bylo mylné.Povaha koťat je zčásti dána dědičností a pouze částečně závisí na prostředí kde vyrůstá a jak je s ním zacházeno.Jedině,co můžete udělat je pokusit se naučit vašeho miláčka pravidlům které platí u vás doma.

Co vás čeká?

Můžu se vám však zaručit,že s kotětem to není vůbec jednoduché.Kotě je jako malé dítě,všude vleze i do té nejmenší škvíry,kde jak by jste vy předpokládali se nemůže vlézt,leze do květináčů,stahuje ubrusy,špacíruje po kuchyňské lince ,pokud máte doma počítač,určitě se mu bude líbit myš, se kterou se pořád hýbe a taky klávesnice,po které se tak dobře prochází.Drápkama zkouší odolnost vašeho nábytku,sedačky,záclon i závěsů.

Kočku nebo kocoura?

Rozhodujete se mezi kočkou nebo kocourkem?Na první pohled patrným rozdílem je jejich vzhled.Kocouři jsou ve všech ohledech impozantnější než kočky. Povahou se však příliš neliší-existují příjemní i méně příjemní kocouři a totéž platí i pro jejich protějšky.Jest-li že plánujete založit chov, musíte si vybrat kočku.Nevykastrovaní kocouři se totiž kvůli svému značkování chvají v bytě velmi obtížně.Mate-li dům,je tu možnost voliéry pro kocourka.

Domácí mazlíček nebo výstavní kočka?

Pokud hledáte domácího mazlíčka ,vybírejte si především podle citu a podle toho,které kotě vás nejvíce osloví.I koťata mají své city a pokud se mu zalíbíte,dá vám to dostatečně najevo.Pak vám nějaké malé vady na kráse nebudou vadit.
Pokud hledáte kotě na chov nebo výstavy,mohl by být výběr pro vás složitější.Řekněte raději chovateli,jaké jsou vaše představy a požádejte ho o radu.Chovatel sám pozná ve vrhu nadějná koťata,ale nezaručí se vám,že z nich vyrostou šampióni.Je to nejméně dobrodružný způsob,jak přijít ke kotěti.

Jaké plemeno?

Jaké plemeno si vybrat?Toto je dost závažná otázka.Krásné dlouhosrsté plemena vyžadují denně minimálně patnáct minut vašeho času na důkladné pročesání srsti.I tak budete nacházet chlupy na sedačce,kobercích i svém oblečení.I když například perská kočka je vhodná do domácnosti s dětmi.Krátkosrsté kočky mají menší nároky na péči o srst,některá plemena však bývají hlučnější.Chcete-li menší a jemnější kočku,nepořizujte si např.britku,ta dorůstá v dospělosti impozantních rozměrů,zvláště kocouři.Více na stránce o plemenech koček.

Jste připravení?

Nejvhodnější věk kotěte je okolo deseti až dvanácti týdnů,ale záleží především na tom,jak je koťátko šikovné,jestli už samo přijímá potravu a chodí na svůj kočičí záchodek,můžete si ho přinést i dříve.Misky na suchou stravu-granule,a miska na vodu by měly být blízko sebe,aby si kotě navyklo při jídle pít.Potom budete potřebovat ještě jednu misku na masitou stravu.Všechny misky udržujte v naprosté čistotě.Pozor-misky na jídlo a vodu nedávejte blízko kočičí toalety,vám by mohl sice takový koutek vyhovovat,ale kočkám,které velmi dbají na hygienu se to nezamlouvá.Aby jste zabránili poničení sedačky nebo nábytku,kupte nebo vyrobte pro své koťátko škrabadlo.Taky mu dejte k dispozici hračky,které by měly být úměrně velké jeho potřebě.Kotě je velmi hravé a i když se dokáže zabavit samo,je radši,když si sním hrajete vy.Více na stránce potřeby pro kočky.

Kdy kotě přinést?

Já doporučuji přinést kotě domů v nejklidnější části dne,kdy např.děti jsou ve škole či školce,aby koťátko mělo dostatek času seznámit se se svým novým domovem.Pak uvítá i ostatní členy rodiny.Než si přinesete koťátko domů,měli by jste mít pro něj vše nachystáno.Po příchodu ukažte koťátku nejdříve jeho záchodek a na chvíli ho tam posaďte,takto si nejlépe zapamatuje,kde ho hledat.Potom koťátko postupně seznamujte s jeho novým domovem.

Co ještě dodat?

Váš miláček bude koťátkem jen malou chvíli.Jedná se asi o deset měsíců jeho života,ale je to nejkrásnější období a v této době potřebuje i nejvíce vaší lásky a péče.Doufám,že si správně vyberete,ať už čistokrevnou kočku nebo nějakou domácí Micinku či Mourka a že váš společně strávený čas bude plný krásných chvil a nezapomenutelných zážitků.

Tip na časopis o kočkách...

25. března 2010 v 20:10 | B@rushk@ |  *NOVINKY*
Dobrý tip na čtení vychází jednou měsíčně....

Kočka a blechy

25. března 2010 v 19:58 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Kočky a blechy

Blecha je nejen nepříjemná,ale i nebezpečná.přenáší totiž choroby a způsobuje alergie.Nechráněnou kočku mohou tito krvežízniví živočichové kdykoli navštívit. Silné zamoření blechami negativně ovlivňuje nejen celkový stav kočky,ale má za následek i anémie a přispívá k celkovému oslabení zvířete.Zvláštní význam má ovšem alergie na bleší kousnutí.Sliny blech svým složením zabrání po kousnutí srážení krve a díky tomu se blecha může vydatně napít.Právě tato účinná látka v bleších slinách vyvolává alergii.Kočka trpí svěděním a stále se škrábe.Z toho pak vznikají chorobné změny na kůži,hnisání a ekzémy.K dosažení trvale úspěšné léčby je nezbytně nutné bezezbytku odstranit blechy.Má-li kočka alergii na bleší kousnutí,zvolte preparát,který funguje jako kontaktní jed.To znamená,že usmrtí blechu již před prvním kousnutím.
Bleší samička žije asi čtyři měsíce.Denně snese 20-50 vajíček,takže se velmi rychle množí.Larvy se klubou za 2-5 dní,poté se na jeden až dva týdny zakuklí,než jsou z nich dospělé blechy,které se mohou znovu rozmnožovat.Najdete-li na kočce jednu blechu,můžete předpokládat,že v její srsti nebo v přikrývkách sídlí ještě minimálně 20 blech v různých vývojových stádiích.Vajíčka blech mají hladký povrch,proto se neuchytí na srsti,ale spadnou do polštářů,pelíšků i koberců,kde se během několika dní mohou vyklubat.
Najít blechu u dlouhosrstých koček je velmi obtížné.Pokud však při prohlídce srsti najdete malé černé drobečky,které po rozmáčknutí v ubrousku zčervenají,objevili jste bleší výkaly. Tyto výkaly jasně dokazují napadení blechou.Blechy můžete předpokládat i v případě,že má kočka ekzémy,hubne nebo churaví.
Když blechy objevíte,nepanikařte.Nejdříve kočku vykoupejte v šampónu proti blechám.Šampón ošetří celé zvíře a usmrtí dospělé blechy.Pokud vaše kočka špatně snáší vodu,použijte pudr.Aby se přerušil rozmnožovací cyklus,musíte použít produkty opakovaně.Kromě šampónů,pudrů a sprejů existují i obojky a preparáty spot-on.Preparáty spot-on nabízejí spolehlivou ochranu.Stačí nanést několik kapek na kůži kočky.K dostání jsou i prostředky ve formě tablet a past.Ty se podávají v krmivu v dávce přizpůsobené váze zvířete a díky nim se u blech vyvine sterilita a blechy tak vyhynou.Proti dospělým blechám však nepůsobí,proto je používejte v kombinaci s jiným prostředkem.Nechrání ani proti alergii.Blechy vyhynou asi po čtyřech až pěti měsících.Po tuto dobu podávejte prostředek(tablety nebo pastu)pravidelně každý měsíc.
Nezapomeňte,že je třeba očistit celé okolí,které kočka využívá.Proto je třeba provést důkladný úklid celého bytu.Dlaždičky vydrhněte horkou vodou,koberce důkladně vysajte a vyčistěte.Přikrývky,polštáře a deky vyperte a ošetřete sprejem proti blechám.A to vše minimálně po dobu 4-5 týdnů.
Na konci každého ošetření proti blechám kočku musíte odčervit.Blecha totiž slouží jako mezihostitel pro různé druhy tasemnic.Prostředek na odčervení podejte kočce buď ve formě tablety nebo pasty.

Když kočka málo pije

25. března 2010 v 19:53 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Když kočka málo pije

Při nedostatečném příjmu tekutin se tvoří v moči a močovém měchýři močové kameny nebo močový písek.Tyto kameny mohou bolestivě zraňovat nebo dokonce zcela ucpat močovody.Zadržování moči poškozuje ledviny a následkem je akutní selhání ledvin,které může způsobit až smrt.V tomto případě je obzvlášť důležité dostatečné pití.I obecně bychom měli kočky často povzbuzovat k pití.

Co ale dělat,když kočka málo pije?

Nabídněte kočce různé zdroje, v nichž bude voda různé kvality: dešťová voda,převařená voda,minerálka(nesycená),tichá voda,odstátá voda….Dobré služby často prokáže i pokojová fontánka.Pleskající voda láká kočku ke hraní a povzbuzuje k pití.Vložte do misek s vodou větší kameny nebo mušle.Tyto podněty také povzbuzují k hraní a navíc dodají vodě novou zvláštní chuť.
Nechte občas nad umyvadlem pootevřený kohoutek s vodou,aby z něj kapalo.Kočky velmi rády pozorují kapky a určitě zkusí nějakou zachytit. I granulované krmivo můžete přelít několika lžícemi vody.Voda steče na dno a bude chutnat po krmivu.Kočky zpravidla nejdříve olížou vodu,pak se pustí do granulí. Mnohé kočky velmi rády pijí z misek pod květináči.V květináčích by přitom měly být květiny,které pro kočky nejsou jedovaté.Samozřejmostí je nepoužívat na kytky hnojiva. Krystalům se přičítá celá řada pozitivních účinků.Jsou sice drahé,ale u některých koček nesmírně účinné.Velké těžké růžové kameny vložte do misky s vodou.Krystaly ovlivňují vibrace vody a obohacují ji stopovými prvky a minerály.
Dekoraci a potěšení přinese pořízení miniaturního akvária.Když do něj dáte jen vodní rostliny bez rybiček,má kočka zajímavou hračku.
Když už nepomůže nic jiného,uvařte kočce kuřecí vývar bez zeleniny,soli a koření.Z vývaru odstraňte tuk a přelijte jej přes jemné síto,aby se odstranily případné kostičky.Mnoho koček vývar miluje a nemají ho nikdy dost.Stejný účel splní i šťáva tuňáka z konzervy.Tento vývar podávejte silně zředěný kvůli vysokému obsahu soli.
...♥

Když kočka přede

25. března 2010 v 19:50 | B@rushk@ |  *ZE SVĚTA KOČEK*

Když kočka přede

Předení je kočičí hlasový projev,který patří pravděpodobně k nejznámějším a milovníka koček zcela jistě potěší ze všeho nejvíc.Má se za to,že vyjadřuje hlubokou spokojenost,a lidem připadá předení uklidňující a příjemné.Spokojené kočky samozřejmě předou,ale v žádném případě nejde o jedinou příčinu tohoto typického kočičího chování.stejně tak předou kočky,které jsou poraněné a trpí velkými bolestmi,nebo ty,které jsou zesláblé,či dokonce umírají.
Podle jedné teorie,která se snaží rozmanité využití tohoto hlasového projevu v kočičí komunikaci vysvětlit,jde o přátelský signál,kterým kočka buď naznačuje,že potřebuje pomoc a je ochotná ji přijmout,nebo projevuje spokojenost s okolním světem.Předení se poprvé objevuje již u koťat starých teprve několik dní a signalizuje matce,že je všechno v pořádku.Matka naopak přede proto,aby zvýšila jejich pocit bezpečí a sdělila jim,že je dobře naladěná a vstřícná.
Předení je pozoruhodné nejen tím,že jím kočky sdělují různé věci,ale také tím,že je můžou vydávat velice dlouhou dobu.Kočka dokáže příst nesmírně dlouho,aniž změní sílu nebo rytmus zvuku,může se při něm nadechovat a vydechovat a dokonce může mít zavřenou tlamičku.Toto obousměrné předení pozorujeme pouze u koček domácích:velké kočkovité šelmy,jako třeba tygr,dokážou příst pouze při výdechu.
Předení je v každém případě fascinující metodou komunikace,ale přestože je snadno poznáme,stále ještě nevíme,jak přesně vzniká.Odborníci je nejčastěji vysvětlují tak,že vzniká vibrací nepravých hlasivek,což jsou dva přehyby membrány umístěné za pravými hlasivkami v hrtanu.Někteří však s touto teorií nesouhlasí a tvrdí,že předení vytvářejí fázově posunuté stahy hrtanu a bránice.Třetí teorie hovoří o turbulenci v krevním oběhu hlavní cévy- duté žíly,kterou se vrací krev k srdci.
Ať už je pravdivé jakékoli vysvětlení,jedno je jisté: předení,které nám připadá tak uklidňující, je rysem kočičího chování,které vyžaduje další výzkum.
.

Jak předcházet nemocem koček?

25. března 2010 v 19:45 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*


Jak předcházet nemocem koček

Je všeobecně známo,že včas rozpoznanou nemoc je možné léčit úspěšněji než nemoc pokročilou. Nejdůležitějším momentem zdravotní prevence je proto dostatečná pozornost, věnovaná všem zvířatům v chovu, aby neunikly právě počáteční příznaky. Jednou měsíčně kočku systematicky prohlédněte.
Zkontrolujte stav ústní dutiny, uší, srsti a řitního otvoru. Zvlášť nápadné mohou být různé výtoky z očí a uší. Při nemocech uší kočka často třepe hlavou a usilovně je škrábe. Častým nálezem v tlamě je zubní kámen a zánět dásní. Kvalitu a frekvenci vyměšování kontrolujeme při úklidu kočičí toalety. Při napadení parazity nemusíme však v trusu nic vidět-jejich častým projevem bývá takzvané sáňkování, kdy si pro svědění kočka otírá konečník o podlahu. Při kontrole srsti můžete objevit jak různé parazity, tak i projevy kožních nemocí. Jednou z nejnepříjemnějších je kožní plíseň, pro niž je typické silné svědění a vypadávání srsti na postižených místech.
Mezi důležitá preventivní opatření patří důsledná hygiena v chovu, dále pak karanténa koček, které byly na výstavě a u nově zakoupených koček. Dvojnásob to platí v případě, kdy jsme se ujali nalezené kočky. Při připouštění koček žádejte vždy zdravotní osvědčení a potvrzení o očkování.

Inzerce koček (více na www.jamis-kocky.net.cz

25. března 2010 v 19:42 | B@rushk@ |  *KOUPĚ, ÚTULKY...ATD. KOČEK*
25.3.2010kontakt: tel: 608 279090
pro zvětšení cliknoutZ důvodu delší srsti prodám britskou lilovou kočičku na
mazlíka. Více info najdete na:
http://www.charmgarden.estranky.cz
24.3.2010kontakt: momoiro@seznam.cz
pro zvětšení cliknoutProdám koťátka plemene burmilla s PP, barva stříbrná
červeně stínovaná. Jsou očkovaná, odčervená a 100%
vymazlená. K odběru v polovině dubna.
24.3.2010kontakt: serots@seznam.cz
obr. není k dispoziciProdám levně 9.měs.kocourka sphynxe bez PP. Rodinné
důvody.
21.3.2010kontakt: 732372846
pro zvětšení cliknoutProdám perskou kočičku modřeželvovinovou s PP, je plně
naočkovaná, čistotná, vychovávaná s lidmi, velký mazlík.
21.3.2010kontakt: 732372846
pro zvětšení cliknoutProdám kartouzského kocourka s PP, výborný typ, plně
naočkovaný, čistotný, po dobrých rodičích. Vychovávaný s
lidmi, velký mazlík, vhodný k dětem, při hraní
nevytahuje drápky. http://tician.wz.cz
19.3.2010kontakt: 608856260
pro zvětšení kliknoutProdám 1.5 měsíční perské kotátko bez PP,krémovorezatý
kocourek,mazlivý a hravý,odčervený,zvyklý v bytě.
18.3.2010kontakt: 723 288 812
pro zvětšení cliknoutBritská koťátka s PP k odběru jako domácí atraktivní
mazlíčci. Velmi mazliví, vrnící při pohlazení, hraví,
naučení na kočičí WC a škrabadlo, odčervení, očkováni,
socializováni. Vychovaná v bytě a vyrůstající s lidmi,
zvyklí na psa i ostatní kočky. Výstavy nejsou podmínkou.
Tel.: 553 734 488, 723 288 812 Více na
web.telecom.cz/zhvozdnice
15.3.2010kontakt: vlasta.kesnerova@seznam.cz
obr. není k dispoziciCHS bere záznamy na britská koťátka v barvách Bri ns 11
a Bri ny 11- činčilky.
Předpokládaný datum narození 18. března.
Budou s PP. Cena dohodou.
14.3.2010kontakt: redvelvet-2008@seznam.cz
pro zvětšení cliknoutprávě nám byly 3 měsíce a čekáme na Tebe ,co nás budeš
milovat a rozmazlovat od konce března 2010.Jsme perská
koťátka/kocourek a kočička/s PP z chovatelské stanice
Red Velvet
Oba jsme vymazlená,hravá,čistotná,očkovaná
klubíčka.Milujeme hru,souboje,mazlení,jídlo a
spaní.Pokud jsi sám budeme pro Tebe skvělým společníkem
se stále dobrou náladou,a pokud je Vás doma víc-tím
lépe. Pokud se ti líbíme zvedni telefon a - zavolej
775040884 - cena dohodou s řádnou kupní smlouvou
14.3.2010kontakt: 732 967 056
obr. není k dispoziciRagdoll modrooká koťátka
Mazlivá, nádherná modrooká koťátka (kočička a kocourek)
s doklady PP se těší na seznámení. Mrkněte na
www.czech-star.com
12.3.2010kontakt: 774283196
pro zvětšení cliknoutskotský klapouchý kocourek bez pp, plně očkovaný,
pravidelně odčervený, čistotný, supermazlík, cena 5000kč
11.3.2010kontakt: 606892600
pro zvětšení kliknoutBereme rezervaci na kočičku Lusi Ofra Daimont
Cat.cz,nar.16.1.2010, barva stříbřitě stínovaná, kočička
bude při odběru očkovaná.Odběr koťátek od 17.4. Při
odběru kočičky dostanete rodokmen,smlouvu,očkovací
průkaz,pár rad jak pečovat a krmit koťátko, papání na
který je kotě zvyklé.Více na tel.222951347
www.daimontcat.cz možná i nezávazná návštěva.
10.3.2010kontakt: 777109664
obr. není k dispoziciNabízím k prodeji do dobrých rukou tygrovaného
modrookého perského kocourka. Je naočkovaný,odčervený a
přichystán se svěřit do péče novým majitelům. PS: V
případě zájmu pošlu fotky kocourka
Cena : 3000kč v případě rychlého jednání možnost slevy
9.3.2010kontakt: ji.havlenova@seznam.cz
obr. není k dispoziciProdáme krásná siamská koťátka bez PP, bílá s lila
odznaky, narozena 9. února 2010. Máme tři kočičky a
jednoho kocourka, odběr možný od druhé poloviny dubna. V
době odběru budou očkovaná, odčervená, naučená na kočičí
wc. Cena 3000,-Kč.
7.3.2010kontakt: mathewsclub@gmail.com
pro zvětšení cliknoutKocúrikovia z našej chovateľskej stanice Mathew?s Club *
SK, budú pomaly pripravení na odchod do nových rodín.
Sú čierny mramoráci, výborný v type vhodný na chov,
výstavy , alebo ako super kamaráti (mazlíci). Sú
zvyknutí na deti, psa a vôbec každodenný ruch
domácnosti. V čase odberu ( po 15.3.) budú vakcinovaní,
preventívne odčervení s pet pasom a kúpnou zmluvou.
Rady začínajúcim chovateľom, ?celoživotný? servis sú
samozrejmosťou.
Viac na: www.mathewsclub.estranky.sk 
7.3.2010kontakt: ebolet@ebolet.sk
pro zvětšení cliknoutModrooký kocourek Don Sphynx. Chovatelská stanice
ušlechtilých koček EBOLET * SK nabízí k prodeji
modrookého kocourka bezsrstého plemena Don Sphynx s PP
po vynikajících rodičích. Výstavní kvalita! Vhodný i do
rodiny s dětmi, na mazlíčka. Je chovaný v domácím
prostředí v kruhu rodiny. Odčerven, kompletně zaočkován,
očipován s hygienickými návyky. Odběr možný ihned.
2.3.2010kontakt: 737445207
pro zvětšení cliknoutProdám britská koťátka nar. 6.1.2010. Matka whiskas bez
pp, otec modrý brit s pp, koťata jsou očkováná a
odčervená, jsou naučena na suchou stravu a chodí na
kočkolit. Ihned k odběru - cena 3000,-Kč.
1.3.2010kontakt: 721952640
pro zvětšení cliknoutBritská modrá kotátka-rezervuji na 4/2010 krásná britská
kotátka/bez pp/, modré linie s předp. kval. exteriéru a
perf. klidné a mazlivé povahy po obou rodičích. Otce
kotátek vlastníme-garance plemene-mohutný, velkého
vzrůstu-předpoklad i u kocourků! Kotátka vyrůstají pouze
v bytě, budou naučena všem návykům, vymazlená, krmená
špičk. krmivem. Očk., odč. s vet. průkazem a info.
listem do začátku. S péčí poradím. Odběr v dubnu 2010.
Návštěva po dohodě vítána. Více na
www.felisbritannica.websnadno.cz Vážným zájemcům
výhradně jako luxusního mazlíčka do bytu! Více info. na
tel. 721952640 Prostějov

Aktuální kočičí výstavy

25. března 2010 v 19:37 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ VÝSTAVY*
LEDEN
30.- 31.1.Ostrava
ÚNOR
13.- 14.2.Praha
27.- 28.2.Manětín
BŘEZEN
20.- 21.3.Praha
DUBEN
17.4.Ostrov
24.4.Ostrava
KVĚTEN
15.- 16.5.Most
ČERVEN
5. - 6.6.Příbram
26. - 27.6.Valtice
ČERVENEC
17. - 18.7.Ústí nad Labem
31. - 1.8.Praha
SRPEN
21. - 22.8.Ostrava
ZAŘÍ
4. - 5.9.Chodová Planá
25. - 26.9.Třeboň
ŘÍJEN
2. - 3.10.Liberec
16. - 17.10.Praha
LISTOPAD
6. - 7.11.Ostrava
13. - 14.11.Pardubice
PROSINEC
4. - 5.12.Olomouc
18. - 19.12.Praha

Kočka..plachá? Co s ní?

25. března 2010 v 19:35 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Plachá kočka, co s ní?

Každý živočich se učí již od dětství rozlišit ohrožující a neškodné podněty. Všechna koťata reagují na něco, co neznají a co jim připadá ohrožující stejně: přitisknou uši k hlavě, nahrbí hřbet a naježí srst. Tento postoj jistě všichni známe. Avšak jak kotě dospívá, seznamuje se stále s novými podněty, zvyká si na ně a učí se jim čelit. Snáze přijímá okolní svět a dokáže se vyrovnat s novými zážitky, aniž by reagovalo ustrašeně.

foto k článku
Pro některé kočky je život trvalým zdrojem úzkosti a nikdy se bez naší pomoci nenaučí jim čelit. Tyto kočky tráví svůj život zalezlé pod skříní, odkud s rozšířenýma zorničkami sledují dění v místnosti a doufají, že si jich nikdo nevšimne. Jakmile se ujistí, že jsou v bezpečí, klidně si lehnou a vyčkávají. K miskám s jídlem a vodou, nebo na toaletu si pak dojdou až ve chvíli, kdy je v domácnosti absolutní klid a kdy předpokládají, že je už nic nemůže překvapit. Také se vyhýbají kontaktu s lidmi, ať už vlastními nebo návštěvami. Při zazvonění zvonku u dveří prchají co nejrychleji do své skrýše, aby tuhle, pro ně stresovou, situaci nějak přečkaly. Jestliže kočka reaguje takovýmto způsobem, je jisté, že život je pro ni jeden velký stres.

Abychom pochopili proč kočka reaguje na běžné podněty tímto nervózním chováním, je nutné zjistit jaké měla dětství a jak se seznamovala s okolním světem ve svém kotěcím věku. Zjistilo se, že nedostatek kontaktu s lidmi v období mezi druhým a sedmým týdnem věku koťat významně ovlivní jejich schopnost vyhledávat lidský kontakt v dospělosti. Dále se zjistilo, že dispozici k nervozitě u mláďat může ovlivnit i matčina povaha. Zjednodušeně řečeno, nezkušená a málo psychicky odolná matka produkuje další generaci ustrašených a nervózních koček. Tohle je sice pravda, ale nikdy není nic jenom černé nebo bílé. I v jednom vrhu se mohou vyskytovat jedinci odvážnější, kteří se do všeho vrhají po hlavě a nadšeně zkoumají všechno nové a bázlivější, kteří se drží v pozadí a vyčkávají, až novou věc prozkoumá někdo jiný, pokud ji uznají za bezpečnou opatrně ji prozkoumají. V některých případech se však raději takové situaci zcela vyhnou a navzdory tomu, že všechna koťata měla v dětství stejné podmínky, z těchto vyrostou méně psychicky odolné kočky.

Některé kočky se chovají nervózně a ustrašeně za všech okolností, což pramení z jejich neschopnosti vyrovnat se se životem, ale u jiných má strach konkrétnější příčinu.

Krátkodobý strach.


Kočky, které pociťují strach v důsledku změn v životní situaci, např. stěhování do nového prostředí, poznávání nových lidí, nebo delší nepřítomnost oblíbeného člověka, ho po krátké době obvykle přemohou. Vystrašená kočka se může vyklubat i z jinak velmi sebevědomého jedince při návštěvě veterináře, při jízdě v hromadných prostředcích, při seznamování se s novým kočičím členem domácnosti. Takovéto kočky je třeba uklidnit. Majitelé se často snaží kočku vzít do náruče, uklidnit ji hlazením a mazlením, aby jí dokázali, že svět je přátelským místem. Bohužel, kočka ve stavu úzkosti a strachu nedokáže takovou útěchu přijmout a to, že se jí majitel věnuje právě ve chvíli, kdy by chtěla prchnout, nebo se aspoň někde schovat, může vnímat jako další zatěžkávající zkoušku. V některých případech může kočka ze strachu zareagovat agresivně a svého majitele i ošklivě poškrábat a při nepřiměřené reakci majitele na tuto událost se celá situace může jen zhoršit. 
foto k článku

Stavy strachu.


Kočky, které prožívají dlouhodobější fáze strachu, jež mohou vzniknout například zanedbáním zvířete, nebo týráním, potřebují podstatně delší dobu na to, aby se uklidnily nebo si zvykly na nové prostředí nebo lidi. Čím delší je strachový stav, tím delší bývá i fáze uzdravování.

Jak kočkám pomoci.

Nutit kočku násilím, aby překonala strach, je naprosto nevhodné. Také příliš velká pozornost, věnovaná kočce, která byla do té doby zanedbávána, může zvíře vystrašit. V prvé fázi stačí nabídnout kočce kontakt a počkat, až další krok udělá ona. Nevěnujte se stále jen kočce, dodržujte svou denní rutinu, tak kočka nejlépe pozná, jak to u vás vlastně chodí. Pokud se kočka bojí cizích lidí, neznamená to ještě, že budete bez přátel a návštěv. Pokud při zazvonění zvonku prchá se rychle ukrýt, zazvoňte i vy, dřív, než si otevřete dveře, nebo počkejte až vám někdo, pokud je doma otevře. Tak kočka pozná, že z druhé strany dveří nemusí nutně přijít někdo naprosto neznámý. V další fázi je dobré umístit doprostřed pokoje větší klec, ve které by se kočka cítila bezpečně. Musí si však do klece vlézt sama. Nejlépe toho docílíte, když dáte do klece oblíbenou deku a misky s krmením. Pokud kočka bude na klec zvyklá, domluvte si návštěvu. Kočku umístěte do klece dříve, než se ozve zvonek. Návštěva by v této fázi neměla s kočkou komunikovat, stačí, když budou společně v jedné místnosti a kočka pozná, že se jí nic nestalo. Pokračujte pomalu, hovořte na kočku při další návštěvě a zkuste ji přes mříže podat pamlsek. Příště už to může zkusit i někdo z hostů. Bude to asi trvat trochu déle, než si kočka zvykne na cizí lidi, ale jestliže vše půjde dobře, můžete zkusit dát kočce kšíry a držet ji v náručí, i když máte hosty. Zpočátku jen na chvíli, potom se doba může prodlužovat. Pokud si budete jistí, že tuto fázi zvládá kočka bez problémů, zkuste požádat někoho z hostů, aby na kočku mluvil, podal jí pamlsek a současně s vámi ji zkusil pohladit. Nesmí to však být násilné. Tím byste se dostali zase na začátek. Pokud kočka překoná strach z cizích lidí, bude s vámi i s návštěvou klidně ve stejné místnosti. Čekat od ní, že se bude s cizími lidmi mazlit od ní, ale nemůžete.
Pomoci bázlivé kočce může i druhá kočka v domácnosti, jestliže je to kočka, která vyhledává kontakt s vámi a vaši blízkost. Názornými příklady, je třeba bázlivé kočce ukázat, jak vztah mezi kočkou a člověkem může být krásný. Bázlivá kočka bude pozorovat a hodnotit. Bude sledovat, jak se chová ta druhá klidná kočka a jak se těší z kontaktu s vámi. Pokud dojde k závěru, že z tohoto kontaktu nehrozí žádné nebezpečí, je možné, že začne rovněž vyhledávat kontakt s vámi. Zpočátku to bude velmi opatrné, možná jen otření se o nohu, nebo lehnutí poblíž vás. I toto je už úspěch. Pokud nebudete na kočku naléhat, pozná, že jí opravdu žádné nebezpečí nehrozí a kontakty budou častější i bližší.

Léky…

Samozřejmě kočkám lze podávat léky utlumující strach jako užitečné ochranné opatření, tyto léky však nikdy nepodávejte bez vědomí veterináře a podle vlastního uvážení. Podávání léků by měla být až poslední možnost, když už nestačí samotná trpělivost a pozornost. O takovéto terapii se vždy poraďte s veterinárním lékařem.
foto k článku

Nevzdávat se

Když se z plaché a ustrašené kočky stane mazlivé zvíře, není to zázrak. Je za tím spousta práce a trpělivosti. Blaho kočky nepřivoláte podáním pár pamlsků a bezmyšlenkovitým hlazením. Kočce se musíte skutečně věnovat a je možné, že do té chvíle na to opravdu nebyla vůbec zvyklá. Nevzdávejte se, když se vám bude zdát, že už to trvá nějak dlouho. Při dostatečné trpělivosti se i z vaší plaché a bázlivé kočky stane časem klidné zvíře, které vaši námahu odmění láskou, kterou vám věnuje.

RASA ROKU 2010

25. března 2010 v 18:12 | B@rushk@ |  *NOVINKY*
RAGDOLL:

Listina kočičích práv a svobod

24. března 2010 v 16:49 | B@rushk@ |  *SRANDIČKY*
Listina kočičích práv a svobod
001/2002 Sb.kočičích zákonů
ZÁKON
ze dne 11. března 2002
Veřejný pěvecký sbor koček a kočičáků se usnesl na tomto platném znění Listiny kočičích práv a svobod:
Vymezení pojmů:
Kočkou se rozumí každá čtyřnohá bytost kočičí rasy ženského pohlaví.
Kocour je stejná bytost, jenže pohlaví mužského.
Kočkoun je bytost kočičí rasy uvedená na předchozím řádku, avšak zbavená své mužské ozdoby a tím i schopnosti rozmnožování.
Kočičák je výraz zahrnující obě předchozí kategorie.
Kotě je každá bytost kočičí rasy ve věku do jednoho roku bez ohledu na pohlaví.
Pro účely tohoto zákona jsou všechny výše uvedené pojmy sjednoceny a nahrazeny výrazem "kočka" v případech, kdy není nutno rozlišovat věk a pohlaví.
Článek I - Jídlo
§1. Kočka musí mít vždy k dispozici plnou misku žrádla a vody.
§2. Kočka má právo se aktivně účastnit u každého jídla.
§3. Kočka má právo kdykoliv beztrestně konzumovat žrádlo z psí misky.
§4. Kočka má právo dostat svůj díl od každého páníčkova jídla.
§5. Kočka má právo ukrást a sežrat nedostatečně zabezpečené jídlo, kdykoliv je k tomu příležitost.
§6. Kočka má právo se při vaření plést v kuchyni paničce pod nohy, případně vyskočit na linku a asistovat při krájení masa.
§7. Kočka má právo konzumovat jakoukoliv kořist, kterou sama uloví (myši, ptáci, ukradené potraviny apod.)
§8. Kočka má právo držet hlídku u ledničky a po jejím otevření podniknout rychlý výpad za účelem krádeže jídla.
§9. Kočka má právo pít vodu z akvária a polykat blbé rybičky, pokud jí vplavou do tlamy.
Článek II - Vycházky
§10. Kočka má právo odejít na procházku v kteroukoliv denní či noční hodinu a panička je povinna jí vždy otevřít a zavřít dveře.
§11. Kočka má právo doprovázet psa na vycházce, pokud se paničce nepodaří ji zavřít doma.
§12. Kočka má právo během procházky se psem kdykoliv vyžadovat návrat domů.
Opouští-li panička se psem při procházce hranice kočičího rajónu, má kočka právo zůstat v cizí zahradě.
§13. V případě situace uvedené v §12 je panička povinna se vracet stejnou cestou, kočku vyzvednout a doprovodit domů.
Článek III - Poslušnost
§14. Kočka nemusí nikdy uposlechnout žádný příkaz či povel jí vydaný.
§15. Kočka může beztrestně porušovat zákaz vstupu na stůl či kuchyňskou linku.
§16. Je-li kočka donucena ručně k opuštění zakázaného prostoru, může se tam posléze vrátit, nedává-li panička pozor.
Článek IV - Sport
§17. Kočka má právo za pomoci drápků šplhat po páníčkovi či paničce.
§18. Kočka má právo kdykoliv řádně prohnat jinou, cizí kočku.
§19. Kočka má nezrušitelné právo lovu myší či ptáků ve svém teritoriu.
§20. Kočka má právo si lapenou živou kořist donést do bytu a zde pokračovat v lovu, případně učit lovit své potomky.
§21. Kočka má právo hrát o půlnoci na parketách fotbálek se skleněnkou.
§22. Kočka má právo trénovat šplh na záclonách.
§23. Kočka má právo trénovat skok daleký, vysoký a hluboký s využitím nábytku v obýváku.
§24. Kočka má právo vyzvat psa k honičce. Kdykoliv během honičky může hru přerušit únikem na strom nebo za plot. Dále má právo kdykoliv honičku ukončit, v případě nutnosti i zaseknutím vlastních drápků do psího čumáku.
§25. Kočka má právo lovit psí ocas, je-li v pohybu.
§26. Kočka má právo vyžadovat vylovení zapadlé kuličky zpod ledničky či jiných nepřístupných prostor.
Článek V - Kousání a trhání
§27. Kočka má právo kdykoliv prokousnout krabici mléka.
§28. Kočka má právo prokousnout jakýkoliv obal obsahující jídlo. Při otevírání obalu s jídlem může použít též drápky.
§29. Kočka má právo prokousnout páníčkovi prst v případě, je-li neoprávněně zadržována.
§30. Kočka má právo výrazně označit drápky páníčkovu ruku v případě, že jí byla násilně odebrána ulovená kořist.
§31. Kočka má právo kdykoliv řešit své rozpory s jinou kočkou rvačkou
§32. Kočka má právo zapisovat své literární práce pomocí drápků do čalouněného nábytku.
Článek VI - Spaní
§33. Kočka má právo na měkký a teplý pelíšek (křeslo, kanape, válendu apod.). Je-li oblíbené místo obsazeno paničkou, musí ho na pokyn kočky neprodleně uvolnit.
§34. Kočka může spát s paničkou či páníčkem v posteli. V takovém případě má panička či páníček povinnost zachovat klid, nehýbat se a kočku při spaní nerušit.
§35. Kočka má právo budit v noci nebo brzy ráno paničku hlasitým mňoukáním.
Článek VII - Osobní hygiena a zdraví
§36. Kočka má právo se mýt, kdykoliv a kdekoliv to uzná za vhodné.
§37. Kočka má právo olízat páníčkovi obličej či jinou část těla, je-li tato dle jejího názoru nedostatečně umytá.
§38. Kočka může k mytí či koupání použít i vodu v kuchyňském dřezu nebo v napuštěné vaně.
§39. Kočka si může zablácené tlapky očistit chůzí po kuchyňské lince či čerstvě vytřené podlaze.
§40. Objeví-li kočka nepořádně odloženou (pohozenou) součást oděvu nebo ručník, může tyto považovat za toaletu a použít je. Ke stejnému účelu může použít i neuzavřenou krabici s papírem do sběru.
§41. Má-li kočka v bytě svůj záchod, je páníček povinen ho ihned po použití uvést do původního, hygienicky čistého stavu.
§42. Kočka má právo darovat, zapůjčovat či vyměňovat své vlastní blechy a to i se psem.
Článek VII - Ostatní ustanovení
§43. Kočka má právo shodit na zem květináč, pokud jí na okně překáží.
§44. Kočka má právo při přepravě autem se za jízdy volně pohybovat v celém vnitřním prostoru.
§45. Kočka má právo při otevření skříně tuto důkladně prozkoumat, případně ji obsadit.
§46. Kočka má právo býti drbána a hlazena, či jinak rozmazlována vybraným členem rodiny v kteroukoli denní i noční dobu.
§47. Kočka má právo obsadit jakoukoliv prázdnou krabici či igelitovou tašku.
§48. Kočka má právo vyžadovat sundání se stromu, považuje-li slézání za nebezpečné či nepohodlné.
Odchýlit se od této listiny lze pouze s výslovným souhlasem kočky nebo je-li to v její prospěch.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem veřejného vymňoukání, v případě kocouřích revírů též zápisem pachové registrační značky.
Tento zákon může být kdykoliv doplněn o další články a paragrafy na základě návrhu kterékoliv dospělé kočky. Nezletilá koťata podávají návrhy prostřednictvím svých zákonných zástupců..

Líbí se ti tu?

23. března 2010 v 18:40 | B@rushk@ |  *NOVINKY*
Pište do komentářů co a jak mám změnit.....

Kočičí inzeráty

23. března 2010 v 18:37 | B@rushk@ |  *KOUPĚ, ÚTULKY...ATD. KOČEK*
Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilonádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605

Čím se může kočka otrávit???

23. března 2010 v 18:35 | B@rushk@ |  *KOČIČÍ NEMOCE*
O šáchoru a jedovatých rostlinách
Najednou mi tahle rostlina připadala velice povědomá. A aby ne, když je to přesně ta, kterou mám venku v květináči ! :-)))
Rozdíl je ale v tom, že ta naše má oproti Dumčině obří rozměry, proto jsem si té podobnosti dříve nějak nevšimla. Tak jsem už nelenila , rostlinu šla hledat ve svých různých knížkách a nakonec ji našla v české knížce "Zelený domov". Tam je o šáchoru dokonce povídání téměř na dvě strany a shoduje se sinformacemi pana Kamila (Dumka '99).
Dixie ve větvích cesmíny (10 kB)
Dočetla jsem se, že šáchor dorůstá do výše 1,5 m a je to bahenní rostlina, původem z Afriky. Jako vodní kytku jsem si jí také asi před třemi lety koupila do našeho maličkého jezírka. Šáchor se ale začal velice rychle rozrůstat a jeho kořeny brzy dusily lekníny a ostatní vodní zeleň v jezírku.
Z původního malého trsu rychle vyrážely nové stonky, ty vzrostlé se ohýbaly, lámaly a hnězdice listů pak v krátké době zapustily ve vodě kořeny. Několikrát jsem celý šáchor vytáhla z vody (vážil snad tunu!) a pracně pilkou odřezala část mohutné spleti kořenů.
Šáchor se ale rozrůstal dál :-(.
Tak jsem si letos zjara koupila ohromný květináč, do kterého jsem čerstvě seříznutý šáchor vtěsnala a zalila vodou. Zdá se, že tím nijak neutrpěl, roste si dál, ale jeho růst (hlavně co do šířky) je přeci jen omezen. Jen musím tak každý třetí den do květináče dolít nejméně dvě konve vody, která se jednak vypařuje a jednak z ní šáchor žije, takže jí i hodně "vypije". Žádná hlína v květináči není, ani do ní nepřídávám žádné hnojivo, šáchor si roste jen z vody.
Šáchor v jezírku (14 kB)
Po přečtení té páteční Dumky jsem šla hned ven, ustříhla tu nejmladší korunku listů a nabídla ji kočkám. Smoky neprojevila zájem vůbec, Dixie se pokusila do lístků párkrát kousnout, ale moc jí to nešlo, tak toho nechala. Asi i tyhle mladé listy už na ní byly moc tuhé a ostré.
Ani jedna z koček ale na velké okusování jakékoli zeleně moc není. Stačí jim, když venku okusují obyčejnou tuhou trávu (takovou, co se na ní dá pískat!),což zřejmě potřebují k pročištění žaludku, jelikož ty kousky většinou zase brzy vyzvrací. S chutí se také občas "pasou" na trávníčku naklíčené kočičí trávy, myslím, že je to docela obyčejný ječmen.
Jsem tomuto jejich nezájmu o "zahradní flóru" docela ráda. Podívala jsem si totiž poctivě na všechny webové stránky, na které pan Labudek upozornil. Tam jsem zjistila, že dobře 70% jmenovaných květin a rostlin, které jsou pro kočky a psy jedovaté jsem buď kdysi měla, nebo stále mám v domě a na zahradě. Naštěstí jsem ani s naší dřívější kočkou, ani s těmi současnými zatím nemusela běžet k lékaři pro pomoc při otravě.
To ovšem neznamená, že jmenované rostliny jedovaté nejsou a vůbec to neberu na lehkou váhu. Je to také důvod, proč nechci zasadit na zahradě krásný, ale jedovatý oleandr. Velmi se mi líbí, tady se mu dobře daří a ráda bych ho na zahradě měla. Ale příliš často jsem slyšela o tom, jak je kočkám nebezpečný. Ovšem jedovaté prý jsou i bobulky cesmíny (holly tree).
Na zahradě máme dva veliké keře cesmíny, které zjara dlouze kvetou, omamně voní a jsou obsypané včelami a čmeláky. Zralé, rudé bobulky pak vydrží na větvích celou zimu (je to anglický symbol vánoc) a časně zjara pak padají na zem. Kočky jim ale vůbec nevěnují pozornost, ani jednou jsem jim nemusela bobulku páčit z pusy.
Ptákům tyto červené kuličky naopak chutnají moc a s chutí je klovou. Takže nevím, jak to, že pro kočky mají být bobulky jedovaté, ale ptákům nevadí? Určitě je ale lepší, být v tomto směru ve střehu, protože k nečekané otravě bohužel dojít může.
Irský tis (10 kB)
Osobně jsem slyšela o dvou případech. Za našeho pobytu v Anglii, přítelkyně naší paní domácí přišla o koně. Našla ho mrtvého ve výběhu a teprve pitva ukázala, že snědl několik bobulek krásného, ale vysoce jedovatého stromu Yew, který rostl kus za ohradou a kůň se k němu natáhl.Zelenec - anglicky spider plant (8 kB)
Vím, že tento keř/strom roste i v Čechách, jmenuje se tis. Říká se mu také japonský nebo irský tis, latinské jméno má Taxus cuspidata, ten evropský druh je Taxus baccata.
Druhá tragedie potkala před léty jednoho manželova kolegu, který našel v boudě na zahradě mrtvého svého basseta. Protože se krátce před tímto neštěstím nepohodl se svým sousedem, domníval se, že ten psa z pomsty otrávil a zažádal si o pitevní rozbor.
Výsledek ale ukázal, že pes měl v žaludku listy reveně (rebarbory), která jim mohutně rostla v rohu zahrady a nikoho vůbec nenapadlo, že by její listy mohly být pro psa smrtelně jedovaté. V době, kdy jsem toto smutné povídání slyšela, reveň mi také zrovna rostla na zahradě. Samozřejmě jsem pak o to bedlivěji sledovala naši tehdejší kočku, jestli jí ty velké listy nepřitahují. Zde na jihu se rebarboře naštěstí (nebo bohužel - mám jí ráda) nedaří.
Myslím si ale, že takovéhle příhody jsou spíše vyjímkou a člověk musí u svých zvířecích miláčků trochu spoléhat na jejich čich, nebo spíše pud, který je varuje, aby se té které rostliny sami vyhnuli.
Věřím, že ve volné přírodě se tak také děje.
Marie Crossette, USA
P.S.: Sice nepíši nic o zelenci, ale přikládám jeho obrázek, kdyby ho někdo neznal :-).
Smoky okusuje naklíčené zrní (8 kB)

Jak má vypadat kočičí jídelníček???

23. března 2010 v 16:30 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*
 • Kočka by měla každé ráno dostat misku z půl konzervy nebo 2 kapsičky a misku čerstvé vody.
 • Odpoledne jednu kapsičku a misku čerstvé vody.
 • Večer též co odpoledne
SHRNUTÍ:
 1. Kočka by za den měla vypít alespoň jednu misku vody.
 2. Také by měla sníst jednu konzervu.
 3. Pokud mluvíme o granulích taky je to možné, kočce je to jedno, ale jisté je že by to měla snísa a samozřejmě vypít s miskou vody.
  Krmivo pro kočky
  DOPORUČUJI:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Jak se vám líbí můj blog?

23. března 2010 v 13:18 | B@rushk@ |  *NOVINKY*
Už je to dlouho co sem tu měla tento komentář:

mNo tvuj blog je hnuský a sjizký , nemáš se za co vychloublat.....

Vůbec jsem se za nic nevychloubala a on/a mi napsala tohle!
Ani radši nenapsal/a co má ona za blog!


Takže bych ráda chtěla vědět co si o mém blogu myslíte, pište do komentářů....

Kočky divoké

23. března 2010 v 13:09 | B@rushk@ |  *ZE SVĚTA KOČEK*
Kočka divoká (Felis silvestris) je savec z čeledi kočkovitých. Její poddruhy, kočka plavá a kočka stepní, jsou předkové dnešní domestikované kočky domácí. Dožívá se 15-20 let. V České republice se až na výjimky přirozeně nevyskytuje, ačkoliv k nám může pronikat z prosperující populace v Bavorsku. Je - vedle rysa ostrovida - jediným zdejším zástupcem kočkovitých šelem. Více rozšířená je na Slovensku, kde žije několik set jedinců. Další roztroušené populace se nacházejí v Evropě a Asii.Popis

Kočka divoká může vážit 1,2-11 kg a dosáhnout délky 47-80 cm. Má na první pohled zavalitější postavu než kočka domácí, zejména díky delší a hustější srsti; tento rozdíl je nejvíce patrný v zimě. Kočka divoká má také větší hlavu s dlouhými vousky a menšíma ušima. Je zbarvena šedohnědě až šedožlutě, s výrazným pruhováním na hřbetu, ocase a nohách. Na hřbetu je výrazný tmavý pás, zatímco břicho bývá krémově žluté. Od zdivočelé kočky domácí ji lze rozlišit zejména dle ocasu: ocas kočky divoké je kratší než polovina délky jejího těla, po celé délce huňatý a před špičkou má 3-4 pruhy, zatímco zdivočelá kočka domácí má ocas delší než polovinu délky svého těla, postupně se zužuje a má větší počet pruhů u špičky.

Životní areál

Pro kočku divokou jsou typické smíšené a listnaté lesy v podhůří nebo na vrchovinách, výjimečně se vyskytuje ve vysokých horách nebo v nížinách. Přes den odpočívá ve své skrýši (např. dutiny stromů, vývraty, skalní dutiny, nory jezevců apod.), za teplých dnů se však ráda vyhřívá na slunci. Na lov vyráží v noci.

Potrava

Její potravu tvoří až z 80 % hlodavci, dále ptáci a jiní drobní obratlovci, výjimečně uloví i větší zvířata (např. divokého králíka, zajíce nebo srnče).

Rozmnožování

Žije samotářsky. V době páření, které v České republice spadá do jarních měsíců, se na čas stává společenskou a svého partnera láká hlasitým mňoukáním. Celkově se říje podobá říji koček domácích, ale je více skrytá a probíhá hlavně v noci. Březost trvá cca 65 dnů a končí porodem tří až pěti koťat. Koťata obyčejně vrhá od dubna do června a stará se o ně až do podzimu, kdy se osamostatňují. Dospělosti dosahují zhruba ve stáří dvanácti měsíců. Matka mláďata brání (postaví se i člověku) a v případě ohrožení je přenáší do jiného úkrytu.Kočka divoká

Nový dess

22. března 2010 v 19:12 | B@rushk@
Ahoj, doufám že se vám líbí můj nový dess..Mě teda hrozně!
Pokud chcete taky a krásný tak jedině od Tuď......
mY BLOGÍSEK

Tak to jsem já...

22. března 2010 v 18:21 | B@rushk@ |  *SRANDIČKY*
.

Právě dnes končí soutěž....VÝSLEDKY

21. března 2010 v 11:53 | B@rushk@ |  *NOVINKY*

Dnes 21. března 2010 končí miss catstar 2010 výtězem je 1.GARRIELKA se skvělími 16-ti hlasy!!!-Cenou je že mi bude pomáhat s blogískem!!!

2.KAMIKADZE-Skvělá, spolehlivá, ale pořád nespokojená se svím výsledkem a se svími 8 body.-Cena je že budeme kámošky!

3. **TARAQEEN**/LADY KAZUMI-Hodná, ale jen 2 body.Cena- nic.

4.Miilley-ta už nic neznamená!

Pokud nejste spokojeni s výsledkem, tak pište do komentářů a klikněte na anketu.....


MISS CATSTAR 2010

17. března 2010 v 19:17 | B@rushk@ |  *SRANDIČKY*Účastníci soutěže catstar!!!

2.Britská mramorová
3.Britská kočka je známa svou vyrovnanou, klidnou a milou a povahou. Je přátelská a přítulná. Někdy dlouhé hodiny prospí, jindy si hraje s různými hračkami. Také se však velmi ráda nechává hladit. Přestože je velmi milá a jemná, je to osobnost a nenechá si všechno líbit. Pokud s něčím nesouhlasí, dá to ihned najevo. Britská kočka většinou dobře vychází s ostatními kočkami, dokonce často i se psy. Protože je to kočka dobromyslná, hodí se i do domácnosti, kde jsou děti.
4.
Miss
DALŠÍ ÚČASTNICE
1.**TARAQEEN**
2.SIBIŘSKÁ KOČKA
Sibiřská kočka je z Ruska a Ukrajiny.Je to křížené plemeno.Byly označowaný jako ruské dlouhosrsté kočky. Sibiřská kočka patří k přírodním plemenům s polodlouhou srstí.Plemeno se wywinulo w drsných přírodních podmínkách a je hodně otužilý. Je to klidný přítulný plemeno s příjemnou povahou. Jsou mazliwý, hrawý a dobře se snáší s jinýma kočkama.Sou náročný na údržbu srsti.Je docela samostatná.Kočky wáží asi tak 4-6kg a kocouři asi tak 6-10kg pač sou robustnější. Čelist je wýrazná mírně prodloužená. Uši středně welké u základu široké. Zaoblenej čumák kterej je stejně širokej od kořene ke špičce. Trochu zaoblená brada vousy mohutný a dlouhý. Oči sou mírně zešikmělý a oválný.Tělo je krátký se slabou srstí.
PÉČE
Sibiřská kočka nepotřebuje žádnou náročnou péči o srst. Má samočisticí schopnost takže by se wůbec neměla koupat aby se její srst nepoškodila. Stačí je česat asi jednou tejdně. Výhodou silný vrstvy pesíků je že srst neplstnatí.
Srsti sibiřský kočky prospíwá wywážená strava s přídwkem mořskejch řas. Čas od času je možný do strawy přidat biotin.Tydle kočky je možný chovat i v panelovim domě ale kwůli pěkný srsti by teplota neměla bejt příliš wysoká.
JohnnyMoriskaMaxík

DALŠÍ ÚČASTNICE
1.Miilley
2.Britská krátkosrstá kočka
3.Britská krátkosrstá kočka je bezpochyby nejpopulárnějším krátkosrstým pleme nem v Evropě. Díky velkým schopnostem přizpůsobit se mohou britské krátkosrsté kočky žít jak na venkově, tak v podkrov ním bytě ve městě. Pro svou vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu jsou ideálními společníky pro mnoho lidí na světě. Jsou nápadné svou kulatou hlavou s velkýma, expresivníma očima, podsaditou stavbou těla a velmi jemnou
a pružnou srstí, která jim propůjčuje obrázku medvídka na mazlení. Jsou chovány v řadě různých barev
a kreseb srsti, ale nejoblíbenější je modrá britská krátkosrstá kočka.
Délka života kočky je mezi deseti a šestnácti lety; některé kočky se dožijí dokonce ještě vyššího věku. Pokud budete mít kočku, bude se to po celou tuto dobu projevovat na každodenním chodu věcí ve vaší rodině. Proto je velmi důležité, abyste nejen viděli světlé stránky toho, že máte kočku jako domácí zvíře, ale abyste si také uvědomili odpovědnost, kterou s sebou pořízení kočky nese a obnáší.

.


DALŠÍ ÚČASTNICE
1.KAMIKADZE
2
.RAGDOLL
3.Plemeno nazývané ragdoll je známé svojí klidnou a mírnou povahou. Ragdoll je velice čistotná a nehlučná kočka, která dobře snáší děti. Jsou to kočky hravé, mazlivé, zvědavé i nápadité. U ragdollů není péče o srst tak náročná jako třeba u perských koček.
.

POSLEDNÍ ÚČASTNICE
1.Garrielka
2.
Britská závojová
3.Britská patří do skupiny koček s krátkou srstí.
Je to středně velká až velká kočka.
Hlava je kulatá a masivní, s širokou lebkou. Nos je krátký, široký a rovný s lehkým prohnutím, ale ne se stopem jako u perských nebo exotických koček. Brada je silná. Uši jsou malé a na špičkách lehce zakulacené; jsou posazené daleko od sebe. Oči jsou velké, kulaté, široce otevřené a posazené daleko od sebe. Mají jasnou, zářivě měděnou nebo tmavě oranžovou barvu. Hlava je posazena na krátkém, velmi silném a dobře vyvinutém krku.
Tělo je svalnaté, zavalité, s širokou hrudí. Plece a hřbet jsou silné a mohutné.
Končetiny jsou krátké a silné s kulatými pevnými tlapkami.
Ocas je krátký, silný, se zakulacenou špičkou.
Srst je krátká a hustá, ne hladce přiléhavá, s jemnou texturou. Podsada je dobře vyvinuta.
.

Catstar

14. března 2010 v 14:13 | B@rushk@ |  *ZE SVĚTA KOČEK*
Zapiš se a vyhraj miss koček 2010!!!
Jedná se o soutěž, ve které máš možnost nejen vyhrát miss koček 2010, ale také popsat a představit tvé oblíbené kočičí plemeno!!!
Beru prvních 10.... jestli se chceš zúčasnit, pošli přihlášku na můj mail: moleycyrus@seznam.cz
Musíš splnit:
1) Musí ti být více než 10 let!
2) Musíš mi zaslat všechny odpovědi na tyto otázky a můj blog navštěvovat nejméně 1x za týden!

Otázky, na které mi odpovíš mailem:
1. Jméno (PŘEZDÍVKA), blog.
2. Tvé nejoblíbenější kočičí plemeno.
3. Něco o tvém nej plemeně.
4. Fotografie plemena (velmi důležitá, podle ní se bude hlasovat pro miss!!!)

Všechny informace zpracuj a pošli mi je nejpozději do 17. března 2010, a já je všechny zveřejním na www.kocourek1998.blog.cz....


Na tvůj e-mail ti budu posílat vše co bude potřeba!!!


KONEC!!!! ZA NECELOU PŮL HODINU ZAHÁJÍM HLASOVÁNÍ PRO MISS 2010!!!

Kočky a psi

14. března 2010 v 8:59 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Jako kočka a pes ?

foto k článku jako kočka a pes?Tak toto slovní spojení označující nepřátelství si vymyslel člověk.Je tomu ale opravdu tak?Jsou psi nepřátelé koček,nebo kočky nepřátelé psů?Příroda nezná pojem"úhlavní nepřátelství",ale má své železné zákony.Ve volné přírodě by si psi a kočky vybírali různé životní prostory a i jinak by si šli navzájem z cesty.Oba druhy mají naprosto odlišné doby lovu i lovecké návyky,i složení potravy je rozdílné.Soužití s člověkem je ovšem naučilo vzájemně se přizpůsobovat.Vrozené povahy jsou ale stále stejné a vztahy mezi psem a kočkou bezpochyby obsahují zárodky konfliktů způsobené především rozdílnou řečí těla a různých reakcí,ale i kvůli nesprávnému chování člověka.
foto k článku jako kočka a pes?Jak se tedy orientovat v řeči těla?Kočka dává prudkým šviháním ocasu najevo podrážděnost,pes naopak projevuje přátelské city.Pokud kočka přiloží uši těsně k hlavě vyjadřuje tím,že už se opravdu zlobí,zatímco u psa toto gesto znamená podřízenost svému pánovi.Předení kočky si může pes vyložit jako vrčení.Pokud se pes hravě a přátelsky naladěný přiřítí ke kočce,bude to kočka považovat za ohrožení.Když si pes lehne na záda vyjadřuje tím pokoru,kočka ale nezná pokoru ani podřízenost a když si při obraně lehne na záda,bude bojovat i dál jako o život všemi prostředky.Když pes zvedne tlapku,znamená to,že si chce hrát,kočka zvedá tlapku,když je připravena k boji.Pokud se dá kočka před psem na útěk,vyvolá u psa lovecký pud a pokud se nezachrání rychlým útěkem na strom, nebo jiným způsobem,má špatné vyhlídky.Psi jsou rychlejší a většinou i těžší.
foto k článku jako kočka a pes?Pes a kočka mají vlastní povahy,speciální záliby a nelibosti.Jsou ale schopni žít společně,navzájem se tolerovat a respektovat a v mnoha případech být i skutečnými přáteli. Pokud si ke své kočičce chcete pořídit pejska,je nejlepším řešením štěně.Štěně nemá žádné zkušenosti s pronásledováním koček, a proto bude kočku považovat za přirozeného kolegu.Mladého psa můžete také snáze vychovávat a naučit ho správně porozumět "kočičí řeči". Nového psa představujte kočce velmi opatrně.Hlavně vy musíte být klidní a uvolnění,aby se váš klid přenesl na obě zvířata.Při výběru pejska berte ohled na povahu kočky.Temperamentní a přístupné kočky si porozumí skoro se všemi psy,ale plaché kočky potřebují spíše klidného a zdrženlivého psa.I když si obě zvířata dobře porozumí,nezapomeňte kočce vytvořit klidné místo a úkryt,kam za ní pes nemůže.Kočka musí vědět,že může utéct,když bude mít pocit, že ji pes utiskuje,nebo prostě nebude mít na hravé štěně dostatek trpělivosti.
Je věcí nás lidí vytvořit kočce a psovi skvělé podmínky pro společný život a tak potom vznikají opravdová přátelství a pořekadla "jako pes a kočka"ztrácí na významu.

I HELLO KITTY, je kočka

13. března 2010 v 14:49 | B@rushk@ |  *SRANDIČKY*
hellokitty034.gif image by glittergn

Pár věcí, aby byla vaše kočička šťastná

13. března 2010 v 14:43 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*
 • Neubližuj ji!
 • Často jí krm, a měň ji vodu!
 • Hraj si s ní každý den, i když už je dospělá.
 • Mazli se s ní!
 • Alespoň hodinu denně si s ní promluv, stačí bláboly? Ano, u většiny koček to vůbec nevadí, ale také se vyskytuje množina, která miluje smyslná, či pravdomluvná slova
 • Občas si vezmi kartáč (klidně tvůj na vlasy), a pročeš ji srst (i když má kočka krátkou, vůůůbec nevadí!!!!
POKUD BUDEŠ TYTO ZÁSADY PILNĚ PLNIT, TAK BUDE TVÁ KOČKA ŠŤASTNÁ A URČITĚ TĚ BUDE MILOVAT!!!!


Pár zásad pro to, aby jste mohli chovat koťátko

9. března 2010 v 17:17 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*
 • Nejdříve je zapotřebí přemluvit rodiče a ujistit je, že se o koťě (později i o dospělou kočku), budeš pečlivě opatrovat
 • Zajistit koupi kotěte a připravit tyto věci: útulný pelíšek, pár kočičích hraček, granule pro mladé kočky a hlavně lásku od vaší i jeho strany
 • Když si koupíš koťe a přivedeš ho domu, počítej s tím že bude první 2 dny velmi plaché, ale po určité době se vše změní a ty a ono budete velcí přátelé
 • Ještě je tu jedna věc, když ty a tví rodiče pojedete např. na dovolenou potřebuje koťátko někdo opatrovat, takže předem než si zajistíš jeho koupi, promysli vše co bude potřeba
 • Tyto odkazy Vám pomůžou najít opravdového kočičího miláčka:Sibiřská kočka má povahu jako pes. Miluje vodu i rodinné dovolené

9. března 2010 v 11:52 | B@rushk@ |  *NOVINKY*

Sibiřská kočka má povahu jako pes. Miluje vodu i rodinné dovolenéPo divokých předcích si zachovala vzhled i loveckou vášeň, přitom je to milá společnice s dobrou povahou. Je natolik kontaktní, komunikativní a fixovaná na člověka, že ji někteří chovatelé pro její psí povahu s sebou vozí i na dovolenou.
Sibiřská kočka miluje pohyb venku.foto: www.sibcat.cz
Sibiřská kočka miluje pohyb venku.
Odrůstající kotě sibiřské kočky.Odrůstající koťata sibiřské kočky.Odrůstající kotě sibiřské kočky.Sibiřské kočky milují pohyb venku. Mělo by ovšem jít o oplocenou zahradu nebo venkovní voliéru.Sibiřské kočky existují ve všech barevných mutacích kromě siamské. Koťata z jednoho vrhu..Prohlédni fotky

Plemeno vyšlechtili v Rusku, původně se jí říkalo ruská dlouhosrstá. Jakosibiřská kočka byla uznána až v roce 1997. Vyskytuje se ve všech barevných mutacích, kromě siamské.

I kočka ideál má své "ale"

Sibiřka, jak ji označují chovatelé, je přizpůsobivý mazlík, válecí typ . I ona má však chvilky, kdy se potřebuje pořádně vybít. "Mezi osmou a jedenáctou večerní se proberou. Nejvíc si hrají a občas pořádají i jakési kočičí dostihy," popisuje chování sibiřských koček Jarmila Kaněrová z chovatelské stanice Z Tichého údolí, která jich má doma hned deset.
Sibiřské kočky milují společnost člověka, proto ho rády doprovázejí při jeho činnostech.
Sibiřské kočky milují společnost člověka, proto ho rády doprovázejí při jeho činnostech.
Jako každá kočka, i sibiřka si potřebuje čistit žaludek. Nepohrdne tedy osením, případně šáchorem (na snímku).
Jako každá kočka, i sibiřka si potřebuje čistit žaludek. Nepohrdne tedy osením, případně šáchorem (na snímku).
Sibiřské kočky nejsou individualistky a samotářky, vítají společnost jiných koček i "své" rodiny. Chtějí se aktivně účastnit rodinného života svého majitele a nic jim nesmí utéct. Chovatelé mají zkušenost, že se dobře se snášejí s jinými zvířaty, i se psy, které si většinou podřídí.
Díky své nenáročnosti se hodí téměř pro každého. Jediné, co nesnesou, je samota, kterou snáší podobně těžce jako pes. Pokud je tedy člověk celý den v práci a na kočku nemá čas, měl by si ideálně pořídit sibiřky dvě, aby se spolu zabavily, anebo na ně raději zapomenout.

Ideální prostředí a podmínky

Sibiřku můžete chovat v panelákovém bytě i v domě se zahradou, kde kočka ocení možnost pohybu venku. "Lidé, kteří si od nás kupují kotě nám ovšem musí slíbit, že nenechají kočku volně běhat venku, kde by ji mohlo přejet auto nebo by se mohla nakazit od volně žijících koček. Pobyt na oplocené zahradě, ve voliéře nebo na balkoně ale kočka ocení," radí Kaněrová.
Sibiřské kočky milují pohyb venku. Mělo by ovšem jít o oplocenou zahradu nebo venkovní voliéru.
Zajímavostí je, že na rozdíl od ostatních kočičích plemen se sibiřky nebojí vody, některé ji přímo vyhledávají. "V létě dávám kočkám do voliéry bazének s hračkami a kachničkami. Hrají si s nimi jako děti, jednomu kocourovi pro jeho lásku k vodě dokonce přezdíváme Čvachta," popisuje chovatelka.
Sibiřka má polodlouhou srst, na péči ale není náročnější než jakákoliv jiná kočka. Kartáčovat potřebuje jen když na jaře líná, jinak to není nezbytně nutné. Pro kočky je to ale většinou oblíbený způsob kontaktu se "svým člověkem".
Plemeno patří mezi středně velká, kočky váží většinou 3,5 až 5 kilogramů, kocouři jsou větší a robustnější, v dospělosti váží 5 až 7 kilo. Dospívají zhruba ve věku 3 let.
Sibiřské kočky existují ve všech barevných mutacích kromě siamské. Koťata z jednoho vrhu.Sibiřské kočky existují ve všech barevných mutacích kromě siamské. Koťata z jednoho vrhu.
Sibiřské kočky existují ve všech barevných mutacích kromě siamské. Koťata z jednoho vrhu.
Existuje mýtus o tom, že se tyto kočky hodí pro alergiky, přestože neexistují důvody, proč by to měla být pravda. Občas se alergie projeví dokonce už po návštěvě u chovatelů, kde je logicky vyšší koncentrace alergenů. Pokud to někdo přesto zkouší, většinou to dopadne špatně pro kočku. Zvykne si na majitele, který ji posléze musí dát pryč. "Pro sibiřku, která se hodně fixuje na svou rodinu, je rizikové jen tak zkoušet, jestli to vyjde. Jakákoliv změna majitele, přesun z jedné rodiny do jiné, je pro každou kočku velmi stresující," apeluje zkušená chovatelka.

KOČKY A VODA

9. března 2010 v 11:38 | B@rushk@ |  *ZE SVĚTA KOČEK*
0104.gif mne se chce tak spat image by jimbo0225KOČKY A VODA
Dodnes je na kočkách poznat,že v minulosti žily ve stepích a savanách, protože jejich ledviny filtrují více vody, než ledviny jiných zvířat.Dostatečný příjem vody přispívá k tomu, že jsou z těla vyplavovány bakterie, choroboplodné zárodky,usazeniny a jedy a neukládají se. Tak můžete jednoduše a přirozeně podpořit obranné síly imunitního systému.
Velkou část své denní potřeby pokrývají kočky z potravy. Především kočky živené konzervami si někdy vystačí zcela bez příjmu tekutin. A jak kočky pijí? Rychle.Pouhým okem lze sotva rozpoznat,jak jazyk dopravuje tekutinu do tlamičky. Na zpomaleném filmu by ovšem bylo vidět,jak se drobný jazýček zformuje v dlouhou a pohyblivou lžíci. Touto lžící čerpají kočky vodu s minimálními ztrátami a obrovskou rychlostí.
Kočky by měly mít vždy k dispozici misku s čerstvou vodou, aby se mohly napít,kdykoli potřebují, a aby neměly problémy s ledvinami nebo močovým měchýřem. Voda je od přírody pro kočky tím nejzdravějším nápojem, pokud neobsahuje škodliviny nebo zbytky čistících prostředků či hnojiv. Kromě vody z vodovodu lze kočkám občas podávat i minerálku bez bublinek. Tím kočky získají minerály, které se v některých oblastech při zpracování vodovodní vody ztrácejí.
Kočka nepije všude. Nejraději pijí cestou po revíru, takřka mimochodem. Hned vedle potravy kočka často odmítá pít, protože ani ve volné přírodě kočky nikdy nepijí tam, kde skolí kořist. Mnohé kočky mají rády tekoucí vodu z kašny nebo vodovodního kohoutku. Stejně jako je voda zdravá, může být škodlivé kravské mléko. I když mají kočky kravské mléko rády, dokáží jen obtížně rozkládat a zhodnocovat mléčný cukr neboli laktózu. Organismus většiny koček reaguje na kravské mléko trávícími problémy,průjmy a nadýmáním. Kravské mléko můžete nahradit speciálním mlékem pro kočky,to má zredukovaný obsah mléčného cukru a proto je pro každou kočku stravitelné. Je ovšem dosti drahé. Můžete ho nahradit i kondenzovaným tatra mlékem.Mléko je však díky své vysoké výživné hodnotě ani tak nápojem,jako spíše doplňkem výživy k běžné denní stravě nebo v době rekonvalescence.
Méně kalorická a zdravější je však stále voda, ať v pohybu, či v klidu.

Kočičí láska

9. března 2010 v 11:29 | B@rushk@ |  *SRANDIČKY*
MŇAUU!!

Kočky v zimě

9. března 2010 v 10:01 | B@rushk@ |  *RADY OHLEDNĚ KOČEK*

Kočky v zimě

Že kočky pocházejí z teplých krajin a láska k teplu je jim vrozená je známo, ale přesto se tito přizpůsobiví tvorové dokážou vyrovnat i s chladným počasím. A tak vznikla nádherná dlouhosrstá plemena koček na celém světě.
Pro naše kočky je už trochu těžší chránit se před mrazem, i když srst dospělé kočky je v zimním období hustší, reguluje hospodaření těla s teplem a lépe odpuzuje vlhkost.
Nic vlastně nebrání tomu, abychom odolnou kočku, zvyklou na zážitky na čerstvém vzduchu po celý rok,pouštěli ven i v chladnějším počasí. Někdy se však stává, že kočka žere sníh.Ve větším množství jí to může způsobit zánět žaludečního a střevního traktu.Také posypová sůl škodí tlapkám a její olizování rovněž není zdravé.Po návratu kočky z procházky jí nahřátým ručníkem odstraňte zbytky sněhu, omyje a zkontrolujte tlapky,jestli nejsou popraskané.Pokud jsou polštářky tlapek popraskané je třeba je ošetřit. Tlapky potřete desinfekcí a nechte ji chvíli působit, potom do polštářků jemně vmasírujte měsíčkovou mast.Tlapky také můžete ošetřit preventivně mastným krémem ještě dříve, než kočku pustíte ven.
kočka v zimě
Pokud ovšem vaše kočka patří k domácím zvířatům, která jen občas vystrčí ven nosík,nedoporučuje se ji nechávat v zimě venku delší dobu.Bytové kočky by si měly na venkovní teploty zvykat postupně, a tak je lepší s tím začít na jaře a nikoli v zimě. Bez otužování hrozí kočkám nachlazení, z kterého se může vyvinout i pořádný zápal plic.
Když kočka s volným výběhem nemá chuť v zimě chodit ven,nenuťte ji k tomu. Především když leží u teplého topení. Prudké změny teploty kočkám nesvědčí.Zvláště starší kočky mají zvýšenou potřebu tepla a v zimě jsou náchylnější k nemocem. Srst mají řidší a chlad může ohrožovat jejich ledviny.
V chladnějším období mají kočky zvýšenou potřebu spánku a vyhledávají teplejší místečka. Pokud kočka lehává poblíž oken nebo dveří, dbejte na to, aby nebyla ohrožena průvanem a nenastydla.